Dotácia na obnovu domu je za dverami. Takto ju získate!

  • 26.07.2022

Rekonštrukcia staršieho domu je častou témou v našom Fóre. Takmer pred rokom minister Ján Budaj oznámil, že tisíce Slovákov už čoskoro budú môcť získať štátnu dotáciu na obnovu domu. „Najmenej by sme chceli obnoviť 30-tisíc domov, ale veríme, že ich bude viac,“ vyhlásil v roku 2021 Budaj. Ako sa dostanete k peniazom?

dotácia na obnovu domu
Zdroj: Canva

Ako získať dotáciu na obnovu domu?

Štát pred pár dňami oznámil, aké budú podmienky pre získanie dotácie na obnovu domu. Ak vlastníte dom starší ako desať rokov, ste v hre! Časť rekonštrukcie uhradíte z vlastného vrecka a zvyšnú sumu vám preplatí štát. Vyčlenil na to až 528,2 miliónov EUR, ktoré musíme investovať do roku 2026.

„Zmeny klímy nám priamo aj nepriamo zasahujú do našich životov. Obnovou 30-tisíc rodinných domov zvýšime odolnosť proti jej negatívnym dopadom, zlepšíme energetickú hospodárnosť budov a začneme sa adaptovať na zmenu klímy, ktorá patrí medzi najväčšie environmentálne výzvy dneška,“ informuje oficiálny portál Obnov dom, na ktorom nájdete všetky potrebné informácie.

Odporúčame:

Čaká ťa rekonštrukcia domu a potrebuješ rady? Opýtaj sa v najväčšom Fóre o bývaní na Slovensku.
Ako získať dotáciu na obnovu domu?
Zdroj: Canva

Aké opatrenia a parametre budú podporované?

„Maximálne 14 000 EUR v prípade projektov, ktoré dosiahnu úsporu primárnej energie na úrovni 30 až 60 % oproti stavu pred obnovou alebo 19 000 EUR v prípade projektov, ktoré dosiahnu úsporu primárnej energie viac ako 60 % oproti stavu pred obnovou,“ uvádza ministerstvo na svojej stránke.

Na výber máte z viacerých oblastí:

  • zlepšenie tepelno-technických vlastností budovy
  • inštalácia zdroja energie
  • zelená strecha
  • akumulačná nádrž na dažďovú vodu
  • tieniaca technika
  • odstránenie azbestu

Výber oblasti bude na vás. Následne sa dosiahnutá energetická úspora vášho domu overí cez energetické certifikáty.

Dotácia na obnovu domu sa plánuje spustiť na jeseň tohto roku. Žiadosti budete môcť podávať elektronicky alebo osobne v každom krajskom meste. Pozor, systém bude fungovať formou „Kto prv príde, ten skôr berie“.

Článok budeme aktualizovať.

Autorka článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku