Dotácie na obnovu rodinného domu 2022

Zobraz úvodný príspevok
Nejake zbezne info ku dotaciam na obnovu. Kedze im este nefunguje portal, oslovil som priamo a tu je odpoved. Mozno to niekomu pomoze. Podporu plánujeme smerovať pre: 1) už zrealizované obnovy rodinných domov, ktorých obnova začne až po zverejnení podmienok oprávnenosti na našom pripravovanom webe (tieto podmienky plánujeme zverejniť ešte tento rok) 2) pripravované projekty, ktoré budú realizované po zverejnení prvej výzvy v 3Q 2022 a podaní žiadosti o podporu. Predbežne sa ráta so sumou 16 600 € na dom. Žiadosti o dotácie sa budú môcť predkladať až po vyhlásení výzvy. Bude možné podporiť len projekty, ktoré splnia požiadavky na úspory energii (min. 30%). Predbežne sa plánuje intenzita pomoci vo výške 50% z oprávnených výdavkov. O dotáciu bude možné požiadať online cez webový portál alebo osobne v regionálnej kancelárií. SAŽP ich v rámci Slovenska plánuje celkovo zriadiť 10. Všetky ďalšie informácie, vrátane povinných náležitostí podávaných žiadostí a termínov, kontaktov či detailov opatrení budú postupne v priebehu pár dní, prípadne v priebehu januára zverejnené na novej webovej stránke projektu, ktorú aktuálne pripravujeme. S pozdravom, SEKCIA PLÁNU OBNOVY
Odpovedať
Zrejme stale nevedia nastavit system tak, aby z toho mohli tazit iba “nasi” ludia
Odpovedať
predbezné informácie k výzve na obnovu rodinných domov návrh podmienok: https://obnovdomov.sk/pdf/informacia_...
Odpovedať
Toto určite v takej forme nebude. Štvrtý bod zo skupiny opatrení B môžte tutovo škrtnúť. absolútne neverím, že bude podpora na nákup plynového kondenzačného kotla za akýchkoľvek podmienok. Detto zo šiesteho bodu skupiny opatrení B elektrokotol. Na elektrokotol podpora nebude, proste tomu neverím.
Odpovedať
Chiméry Igora Matrtaja, pozastavili už aj výstavbu rozostavaných diaľnic, táto partia na obyčajných ľudí doslova kadí.
Odpovedať
@toky1 k čomu je ti dotácia na elektrokotol? alebo na el. bojler? to máš za 1 plat, ostatné sem nemiešajte, z výstavbou všetkého je u nás stále problém, lebo sú nesprávne nastavené mantinely v obstarávaní cez štát,v KE prešvihli nákup električiek, v Chorvátsku, Slovinsku postavili diaľnice veľmi rýchlo a lacnejšie ako u nás v horších horských podmienkach a tiež sú v EU, u nás ani po 50 r nedokončená D1, aj za to môže súčasná vláda?
Odpovedať
Len vravím, že tie dotácie ktoré tu uvádzate sú minimálne v týchto veciach (plynový kotol a elektrokotol) mimo. Bohvie čo ešte je tu mimo, nastavovalo sa to ešte keď nik nevedel, že bude vojna na Ukrajine. Všetko to bude vyzerať inak. Netvrdím, že ja chcem dotáciu na elektrokotol alebo elektrobojler, neriešim diaľnice ... Celé by to malo úplne inak vyzerať ak potrebujeme akútne znížiť potrebu plynu a nepreťažiť elektrickú sieť. Mali by sa podľa mňa zaviesť aj dotácie pre také rodinné domy, ktoré zrušia plynový kotol a nahradia ho tepelným čerpadlom a fotovoltikou. Málokto má peniaze aj na doizolovanie domu či výmenu okien, prípadne oboje aby prešiel na iný zdroj energie a zároveň znížil jej potrebu. Lebo ak len prudko zvýšia ceny elektriny potiažmo plynu, tak budú ludia asi oveľa viac využívať drevo ako zdroj tepla.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Pekny den prajem, mate nejaky tip na niekoho,kto robi energeticky certifikat ( ak neexistuje dokumentacia k staremu domu) plus idealne robi aj projekt pri obnove starsieho rodinneho domu? Ti,co su jednotlivo,su dost vytazeni...idealne okolie Liptova. Je este niekto okrem Hlina sro, s ktorym mate skusenost? Dakujem
Odpovedať
@hafanana asi posledný odkaz na zelená domácnostiam https://zelenadomacnostiam.sk/aktuali...
Odpovedať
@duzu tam je skor k tepelnym cerpadlam a fotovoltaike...k tomu sme si aj podali ziadost o pokazku...najnovsie chceme riesit zateplenie domu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
ahoj, nakolko od 17.10. sa mozu podavat ziadosti, poprosim bodove info od niekoho kto sa teme rozumie, hlavne ma zaujima: 1. je potrebne urobit ECertifikat pred pracami a nasledne aj po nich? 2. stavebne prace je potrebne realizovat pred podanim ziadosti a nasledne vyuctovat ? 3. ECertifikat moze vystavit akakolvek autorita ktora bezne vydava EC alebo to musi byt organizacia ktore su spomenute na stranke? 4. zaznamenal niekto problem s vyplatenim dotacie? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Niečo pre vás @zelenaobnova 🙂 Viete prosím pomôcť?
Odpovedať
@dotks Ad.4. O dotácie sa môže žiadať ako sám uvádzaš od 17.10 - čo bolo včera. Fakt si myslíš, že už budú mať žiadatelia skúsenosti s vyplácaním tejto dotácie? Druhý deň po otvorení? Predpokladám, že zatiaľ len prijímajú žiadosti a na ich vyhodnotenie úradom nestačí 24hodín.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Ahojte, dovoľte mi aj touto cestou predstaviť Zelenú obnovu, ktorá článkami a užitočnými radami mapuje dotačné schémy aj pre rodinné domy. Ako píše @toky1, aktuálne (od 15. 10.) je spustené prijímanie žiadostí, takže reálne skúsenosti s vyplácaním dotácie nemá nikto. Pripravujeme v redakcii aj rozhovor so SAŽP, ktorá zastrešuje prideľovanie dotácií z poverenia ministerstva, ak teda máte nejaké otázky, sem s nimi. Radi ich zaradíme k tým našim, prípadne odpovieme aj my, ak to bude v našich silách 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@dotks Ahoj, k vašim otázkam: 1. Pôvodný stav domu musí byť zdokumentovaný energetickým certifikátom alebo projektovým energetickým hodnotením - ktorý dokument potrebujete, záleží od toho, či na stavebné úpravy potrebujete stavebné povolenie, alebo nie. 2. Stavebné práce môžu začať aj pred podaním žiadosti - uznané budú dokonca faktúry od februára 2020 - dobrá správa pre tých, ktorí dom už majú obnovený, ale pozor, nie skôr ako pred týmto dátumom. V samotnej žiadosti sa dokonca označuje stav domu ku dňu podania žiadosti (pred realizáciou, počas realizácie, po realizácii). 3. EC môže vystaviť len osoba na to oprávnená, logicky je zapísaná aj v zozname oprávnených osôb. Máme na túto tému zaujímavý rozhovor, kde sa riešia aj spostredkovatelia EC: https://www.asb.sk/zelena-obnova/pora... 4. Prijímanie žiadostí sa spustilo len pár dní dozadu, takže s vyplácením nemá zatiaľ nikto skúsenosť. Celý postup má niekoľko krokov: https://www.asb.sk/zelena-obnova/pora... Ďalšie dôležité informácie nájdete v článkoch v našej Poradni: https://www.asb.sk/zelena-obnova/poradna Prípadne sa ma môžete spýtať aj priamo tu v diskusii a rada poradím 🙂 Slávka zo Zelenej obnovy
Odpovedať
10 kancelárii , rátam že v každej min 3-ja ludia , spolu min. 30 ludí , plat 1000 eur priemer , s odvodami 1760 eur x 3X 10ˇ= 52 800X 12 MESIACOV ´= 633600 ,EUR /rok, 1 miestnost nájom s energiami cca 750 eur x 10 x 12 =90 000./ rok Takže štát to bude stát minimálne 633+90= 720 000EUR/rok . A podla mna by to mali riešit obecné , či stavebné urady , aspon by to bolo transparentné .....A terato bude trvat 3 roky , čiže 2,1 mil eur len réžia , t.j. 10% a to ešte nerátam kadejakých poprdajov na centrálach v krajoch , župach , Bratislave ... Biznis a pomoc obyvatelstvu jak stehno...
Odpovedať
Ahojte, je tu niekto komu uz realne prisla odpoved, vyjadrenie k podanej ziadosti? Presli uz dva tyzdne a zatial nic 🤔
Odpovedať
Keď požiadam teraz o dotáciu, tak o akého dátumu mi bude plynúť lehota 1 rok na splnenie obnovy domu? Je to dosť dôležité lebo môže stať že mi potom následne bude mesiac dva chýbať...
Odpovedať
@lukyno009 neviem o nikom komu by už prišlo nejaké vyjadrenie, neprišlo ani mne
Odpovedať
@zelenaobnova Keď požiadam teraz o dotáciu, tak o akého dátumu mi bude plynúť lehota 1 rok na splnenie obnovy domu? Je to dosť dôležité lebo môže stať že mi potom následne bude mesiac dva chýbať...
Odpovedať
@daralbajda ano, rezijne naklady na taketo kancelarie su vysoke. Na druhej strane je fajn ze sa aapon niekde moze clovek osobne poradit a nie citat nekonecne navody, smernice, zakony. Som v situacii kde sa na dome vymenili okna a stresna krytina, do domu sa narvalo skoro 30000, ale vymenou okien sa izolacne vlastnosti nezmenili dostatocne (min. 30% uspora). Plus tam potrebujes dva energeticke certifikaty (jeden hodnoti stav stavby pred rekonstrukciou a druhy po rekonstrukcii) a este nejaky posudok. Aby som to zhrnul, pre dosiahnutie pozadovanej uspory by som musel rozsekat cely barak kvoli hadiciam centralnej rekuperacie, namontovat tepelne cerpadlo a mozno este aj solarny kolektor. To sme na tak vysokej preinvestovanej sume, ze to ani dotacia nezachrani aby to bolo rentabilne. Diky za taku dotaciu, jej skvele podmienky a byrokraciu okolo toho.
Odpovedať
@dwh som na tom podobne zvazoval som cez to prehnat zateplenie baraku ked som si vsetko zratal, kalkulacka na internete mi povedala ze mne refinancne stat max polovicu nakladov. Ta polovica su u mna naklady na zateplenie ked to spravim svojpomocne. Kaslem na taku ponuku budem to mat za tolko isto s tym istym vyslednym efektom a bez byrokracie.
Odpovedať
Profilova fotka
@dwh vystavovateľom energetických certifikátov začína biznis 😀 ... To by nebolo Slovensko keby okolo toho nebolo toľko byrokracie a ešte aj vľúdne nastavené ... Mňa minule piclo keď mi jeden Čech napísal že si zakladal FVE elektráreň s batériami na kľúč ho to stálo 275 000 CZK a z toho mu refundovali ako dotáciu 205 000czk ...
Odpovedať
@sousedekovci89 mozes si to urobit svojpomocne a dostanes dotaciu, co na tom nechapes? na realizaciu nie je potrebny nikto oficialne, je to na tebe
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 ani dotacie. Cz aj v rakusku idu ori fve fakt do vysokych sum…. Tych nasich 1500€ je uplne smiesnych…. To nepokryje ani cenu za menic 🙈
Odpovedať
Nieje možné vyhovieť formou dotácií každému. A asi to ani nieje cieľom. Tým je zrejme podstatne znížiť energetickú náročnosť domov starších ako 9 rokov (minimálne 30%). Čo tak registrujem napríklad veľa domácností s ohľadom na situáciu s plynom prechádza z kúrenia plynom na tepelné čerpadlá - pritom ešte pred dvomi rokmi by ich to ani nenapadlo resp. to z princípu odmietali pretože v tom nejaký zmysel nevideli. Dotácia Obnova domu poskytuje takú barličku, pomoc tým, ktorí boli na rekonštrukciu zameranú na zníženie energetickej náročnosti už dlhšie tak akoby nalomení. Ktorí sa to chystali urobiť. Vďaka tejto dotácii to môžu zvládnuť o čosi lacnejšie prípadne do toho pôjdu vo väčšom rozsahu. Áno, svojpomocne ak to viete riešiť tak to asi vyjde lacnejšie ako oficiálne a s dotáciami. No nie hocikto si tieto veci dokáže urobiť svojpomocne. A ak má takáto domácnosť invalidné dieťa, tak výška dotácie je až tuším 95% alebo 18tisíc eur z oprávnených nákladov - pokiaľ energetickú náročnosť znížia dostatočne. A to už je ozaj zaujímavé číslo. Kebyže mám peniaze, šiel by som do toho. Mám na baráku zateplenú len severnú fasádu - aj to len 5cm polystyrénom (45cm tehla, 260m podlahovej plochy). Tak od oka ak by som zateplil len obvodové steny a nijaké iné opatrenie neurobil tak tých 30% by som ušetril.
Odpovedať
@tomas89374 tak si pozriem oodmienky znova, lebo ked som to studoval chapal som to tak, ze musi ist o realizaciu firmou.
Odpovedať
@sousedekovci89 ak si to das cez firmu, potrebujes mat doklad od nich na fakturu za pracu, co samozrejme navysuje cenu za pracu, lebo ziadny robotnik nema rad faktury. Alebo si dotaciu nebudes vztahovat na zrealizovanu pracu a das si iba material do nakladov a tvojich robotnikov zaplatis na ruku.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas89374 Máte na to 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy v prípade vydaného stavebného povolenia. Za ukončenie realizácie projektu sa považuje deň právoplatnosti rozhodnutia o užívaní stavby (kolaudačného rozhodnutia). Pri ostatných domoch (ohlásenie drobnej stavby, stavby nevyžadujúce ohlásenie) máte na realizáciu prác 8 mesiacov. Za ukončenie realizácie projektu sa považuje deň odovzdania diela alebo zariadenia, resp. jeho poslednej časti na základe preberacieho protokolu o prevzatí diela/zariadenia. Takže najskôr podáte žiadosť, potom ju v SAŽP skontrolujú, ak bude všetko v poriadku, podpíšete zmluvu a od tohto dátumu začína plynúť lehota 12 alebo 8 mesiacov.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 Obnovu môžete realizovať aj svojpomocne, alebo si vybrať dodávateľa prác. SAŽP vás v tomto nijako neobmedzuje.
Odpovedať
@zelenaobnova dobre chapem, ale opytam sa takto, ked poziadam teraz o to tento mesiac, tak kedy nadobudne zmluva ucinnost, aby som vedel od kedy sa mi zacina minat cas 12 mesiacov, kedze na moju obnovu sa vztahuje stavebne povolenie. Dakujem
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?