Dotácie na obnovu rodinného domu 2022

Zobraz úvodný príspevok
Nejake zbezne info ku dotaciam na obnovu. Kedze im este nefunguje portal, oslovil som priamo a tu je odpoved. Mozno to niekomu pomoze. Podporu plánujeme smerovať pre: 1) už zrealizované obnovy rodinných domov, ktorých obnova začne až po zverejnení podmienok oprávnenosti na našom pripravovanom webe (tieto podmienky plánujeme zverejniť ešte tento rok) 2) pripravované projekty, ktoré budú realizované po zverejnení prvej výzvy v 3Q 2022 a podaní žiadosti o podporu. Predbežne sa ráta so sumou 16 600 € na dom. Žiadosti o dotácie sa budú môcť predkladať až po vyhlásení výzvy. Bude možné podporiť len projekty, ktoré splnia požiadavky na úspory energii (min. 30%). Predbežne sa plánuje intenzita pomoci vo výške 50% z oprávnených výdavkov. O dotáciu bude možné požiadať online cez webový portál alebo osobne v regionálnej kancelárií. SAŽP ich v rámci Slovenska plánuje celkovo zriadiť 10. Všetky ďalšie informácie, vrátane povinných náležitostí podávaných žiadostí a termínov, kontaktov či detailov opatrení budú postupne v priebehu pár dní, prípadne v priebehu januára zverejnené na novej webovej stránke projektu, ktorú aktuálne pripravujeme. S pozdravom, SEKCIA PLÁNU OBNOVY
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas89374 Momentálne nemáme informáciu, ako rýchlo žiadosti kontrolujú a posudzujú. Odporúčame ju však podať čo najskôr, ak sa chcete zúčastniť tejto prvej pilotnej výzvy. Poradie sa určuje podľa dodaných kompletných podkladov. Ak v tých vašich bude napríklad chyba, alebo bude SAŽP potrebovať doplniť nejaké údaje, posunie vás to v poradovníku. Uzavretie výzvy je naplánované na 28. február 2023 alebo aj skôr, ak sa vyčerpá indikatívna výška finančných prostriedkov. Okrem toho, ak už máte vydané stavebné povolenie, s prácami môžete začať ihneď. Vo formulári žiadosti potom v časti "Stav projektu ku dňu predloženia žiadosti" zvolíte možnosť "Počas realizácie."
Odpovedať
@zelenaobnova Dobrý deň, mame starý dom s časti postavený zo skál, podkrovie je kamenná klenba, je zateplený, okná vymenené, chceli by sme vymeniť strešnú kritinu najviac sa nám pozdáva hliníková, otázka je ci výmena strešnej kritiny dokáže na dome ušetriť 30% aby sme teda mohli požiadať o dotáciu. Koľko percent z nákladov na obnovu by nám pre platili keď by to manžel robil sám. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@miroslava385 To, či výmenou strešnej krytiny dosiahnete požadovanú úsporu 30 %, musí prepočítať odborník. Okrem toho, pre splnenie podmienok by ste museli zrealizovať aspoň jedno opatrenie zo skupiny A: - zateplenie obvodového plášťa, - zateplenie strešného plášťa, - výmena otvorových konštrukcií, - zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru, pod ktorým je vykurovaný priestor), - zateplenie stropu nevykurovaného suterénu (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru, nad ktorým je vykurovaný priestor) - zateplenie podlahy na teréne (vykurovanej miestnosti, pod ktorou nie je iná miestnosť). Suma výdavkov na opatrenia zo skupiny A pritom musí tvoriť aspoň 50 % zo sumy celkových výdavkov projektu. Upozorňujeme, že výdavok za výmenu strešnej krytiny, ktorá nie je azbestová, nie je oprávneným výdavkom v rámci poskytnutých prostriedkov.
Odpovedať
@zelenaobnova Dom je po obvode celý zateplený, teraz sme vymenili staršie plastové okná (dvojsklo) za na komplet nové trojsklo, stropy sú zateplene, už len tá strecha no nemáme eternity takže dotacia nieje pre nás určená. Ďakujem
Odpovedať
@zelenaobnova ale je to podvod zo strany štátu. Vymenil som krytinu ( mal som azbest) dal som tepelnú izoláciu, novú krytinu,mal som kotol 32 kW, teraz som dal 18 kW. Čiže úspora tepla cca 50%.Certifikátom a nejakými smernici tabuľkami co majú v tých kanceláriách to vyšlo na 13%.Z toho všetkého mi vyplýva ze aj certifikát je sprostosť a nezohľadňuje naozajstné úspory.
Odpovedať
@daralbajda Ale no. Dôležité je o koľko ti klesne spotreba energie, nie či máš teraz kotol s menším výkonom.
Odpovedať
@toky1 ved keď mám teraz o polovičku menší kotol a stačí, tak mi asi aj o toľko poklesla spotreba energie....ci co tu mudrujete.....ak som predtým drel 32 kW kotol 18 hodín a teraz 18kw 6 hodín ,tak zrejme mám úsporu energie cca 50%
Odpovedať
@daralbajda Tak teraz to už dáva nejaký zmysel, keď si pridal viac info. Treba dať všetky informácie hneď a nie sa potom rozčuľovať že mudrujem. Tú poslednú vetu z posledného príspevku si mal dať do predchádzajúceho príspevku. Ja mám 20kW kotol a aj v najväčšom mraze (-13°C) nekúri dlhšie ako pol hodiny v kuse. Vypne sa na pol hodiny a potom opäť zapne na pol hodiny. Z toho dedukujem, že by mi stačil pri -13° kotol s polovičným výkonom, ktorý by šiel neustále. Ale tým, že by som ho vymenil by sa mi automaticky neznížila spotreba energie o polovicu. Toto som chcel povedať predchádzajúcim príspevkom.
Odpovedať
@toky1 nesuhlasím s Vami , ale nevadí , ved celý zmysel obnovy je ušetrenie energie , primárnej ..ak som predtým minul 4 palety uhlia o výhrevnosti 29 kJ /kg t. j 3200 kg x 29 kJ = 92800 kJ a terz miniem 3 palety peletiek o výhrevnosti 16kJ/ KG , t.j 3150kg x16 =50 400 kJ , tak určite je spotreba primárnej energie nižšia o cca 50%....Ale vy by ste vymenili len kotol , upravy žiadne iné ....tak asi takto to rátat nie je správne...
Odpovedať
@daralbajda Neporozumel si mi ale to nevadí. Samozrejme že len výmenou kotla za kotol s nižším výkonom spotrebu energie neznížim. Presne toto vravím od začiatku. Len som chcel povedať že už aj predtým si mohol mať kotol predimenzovaný keďže si neuvádzal ako konkrétne ti pracoval. Ale máš pravdu s tými certifikátmi. V nich odborne spôsobilá osoba vypočíta teoretické ušetrenie spotreby energie po vykonaných opatreniach. Vypichnem pojem teoretické. To málokedy korešponduje s pojmom reálne. Niekto môže mať opačný stav ako ty - že mu vypočítajú 50% úsporu spotreby energie a reálne to vyjde 13%. Do toho samozrejme ešte môžu vstúpiť externé premenné - zmena spôsobu prevádzky, tuhšia a dlhšia zima atď. Kamarát takto jednému týpkovi napočítal o kolko menej energie po zateplení bude potrebovať na prevádzku domu a on mu prišiel po minulej zime otrieskať o hlavu, že ju mal o tretinu vyššiu. No ale ten týpek predtým mal podkrovie neobývané a počas minulej zimy u seba ubytoval šesť ukrajincov. Tak somzrejme že namiesto na 15° na poschodí kúril na 22° a spotrebu TÚV mal 2-3x vyššiu.
Odpovedať
@daralbajda tak vymente projektanta ci nahodou s tymi vstupnymi udajmi mu to nevynde inak. To ze ste mal kotol 32kW mozno s ucinnostou 60% a teraz ste presli na kotol 18kW s ucinnosnou 90% neznamena to co pisete. 3200 kg cierneho uhlia pri ucinnosti 60% je to iste ako 3750 kg peliet pri ucinnosti spalovania 90%. Vasa spotreba na kurenie bola 15500kWh (3,2 tony uhlia), po výmene kotla klesla na 12500 kWh (3 tony peliet), takze realna uspora je 3000 kWh, takze zhruba 20% úspora. Takze uz len tento zakladny prepocet nepusti.
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda Energetický certifikát vám vypracovala odborne spôsobilá osoba? SAŽP uverejnila len jeho vzorovú štruktúru údajov, čo všetko má obsahovať. Nie metodický postup na výpočet, takže ich "tabuľky", ako píšete, by výsledok nemali ovplyvniť.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Z neho lezú informácie postupne. Najprv povie že po zateplení strechy mu už stačí namiesto 32kW kotla 18kW čiže je úspora energie 50% a preto je certifikát v ktorom má uvedenú úsporu len 13% k hovnu. Neskôr napíše že ten 32kW kotol šiel 18hodín a ten 18kW mu ide už len 6 hodín. A nakoniec napíše, že predtým ten starý kotol bol na uhlie (len boh vie v akom stave bol akú asi reálnu účinnosť mal) a teraz ten nový je peletkový. Starý kotol možno žral uhlie ako besný a moc tej tepelnej energie do systému už nedával - už samotná výmena starého uhoľného kotla zrejme hodne pomohla zníženiu spotreby energie. Lezú z neho tie informácie postupne. Podľa mňa ten certifikát nemá ďaleko od pravdy. Ale mýliť sa samozrejme môžem, blbý som na to dosť.
Odpovedať
@zelenaobnova a kto iny ho vypracuje? Hadam nie Jozko Trtko z osady....ale volal som na region a ti mi povecali tak ,ze oni maju tabulky a sleduju to....viete dnes aj certifikat kupit nie je problem..
Odpovedať
@toky1 toky,toky......pises ako keby som bol na hlavu padnuty....mne ked vysvetloval princip certifikatu tak som pochopil ze je k nicomu...nejak rozoberat to s tebou to je k nicomu,..zaver 😛lan obnovy nie je nastaveny dobre...
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda Poprosím vás odpustiť si ten sarkastický tón. Z tohto Vášho príspevku nie je vôbec jasné, či máte EC naozaj vypracovaný, alebo ste len niekde volali a dostali ústne nejakú informáciu. A áno, je možné, že ste len samotným zateplením strechy (ak tou tepelnou izoláciou myslíte strechu, nie fasádu) nedosiahli požadovanú úsporu 30 %. Pravidlá sú nastavené tak, aby obnova zahŕňala predovšetkým zateplenie starších domov a výmenu okien. Plus použitie OZE.
Odpovedať
@zelenaobnova nemám a načo by som ho robil keď zateplenim strechy,výmenou azbestovej krytiny mi nevyjde 30% úspora.Tak mi to povedal certifikovaný odborník a regionálna pobočka. O reálnom splnení podmienok svedčí to ,že sa podalo cca 900 žiadosti.Naco dávať vypracovavat nejaké certifikáty, kde to aj tak nevyjde. Mňa učili v skole:Ak niečo ideš navrhovať a rátať musíš vedieť co ti ma vyjsť...A to je program obnovy,nie zateplenia,pripadá mi to ako keby to robil Slota co ma firmu na polystyrén...
Odpovedať
@zelenaobnova berie sa so uvahy cely dom ci aj cast? Teraz nesplnam kedze nemam trvaky pobyt, ale do buducna. Menim okna a dvere na pol dome, vybrata podlaha meter do zeme (bola len hlina a dile+ odvodnenie a planujem zateplit pol povaly. Druha polka domu sa uvidi... dlhy gazdovsky dom, ci ostane ci pojde dole.
Odpovedať
@daralbajda my máme dom už zateplený, okná 3sklo a ideme zateplit strešný plášť s výmenou azbestocementovej krytiny, a výmenu vchodových dveri. EC vyšiel na 31% úspory, žiadosť sme podali.
Odpovedať
@katarinka136 aj s oknami ,či len sólo strecha?
Odpovedať
@daralbajda okná už máme asi 4 roky, iba zateplenie strešného plášťa a výmena azbest.krytiny, plus vymena vchodových dveri. Keď sme požiadali o EC, hneď nám povedali, že najprv odhadnu, či bude šetrenie energie nad 30%, prípadne navrhnú ďalšiu stavebnú úpravu, až tak EC začnú robiť.
Odpovedať
@katarinka136 31%....1% nad minimum...a mne tepsa na regione tvrdila ze viac ako 12 % nevytiahnem....to iste mi povedal CE inzinier....ozaj a kolkoze % urobia vchodove dvere ? Podvod jak stehno....este s tymi oknami a fasadou prosim , ale samotna strecha...
Odpovedať
@daralbajda prečo podvod? Ak máte dobre zatepleny obvodovy plast, podlahu, okná vybornej kvality, ... tak ušetriť energiu sa dá už len na stresnom zateplení, ktoré sme plánovali tak či tak... 🙂
Odpovedať
@katarinka136 áno,ale nemôže to v žiadnom prípade vyjsť 31%. To mi potvrdili v regionálnej a aj CE inžinier...Tak to tvrdili.....Tak neviem.
Odpovedať
Dôležitý je východiskový stav a oproti nemu ušetrenie energie o minimálne 30%. Vaše tvrdenie "nemôže to v žiadnom prípade vyjsť 31%" je smiešne, škoda komentovať. 🤔
Odpovedať
@katarinka136 tak vzorove domy su smiesne,autorizovany inzinier je smiesny......a nie je Vam smiesne a cudne ze je to 1% nad minimom?
Odpovedať
Profilova fotka
@eeffka V podmienkach sa nehovorí nič o tom, či musíte spraviť opatrenia na celom dome, alebo len jeho časti. (Môžete mať napríklad aj vymenenú časť okien z minulosti - na niektorom poschodí.) Dôležité je, aby ste dosiahli požadovanú úsporu minimálne 30 %.
Odpovedať
@daralbajda A prečo by nemohlo jej vyjsť len zateplením strechy a výmenou vchodových dverí 31%? Lebo tebe len zateplením strechy nevyšlo? Iný dom - iné možnosti. Možno ty máš trojpodlažný dom ktorého strecha má 70m2 a ona má bungalov, ktorého strecha má 200m2. To som dal príklad netvrdím, že to tak naozaj je. Práve všetky detaily musí posúdiť konkrétne pre každú budovu odborne spôsobilá osoba. Koľkokrát aj ona keď to má povedať len od oka tak sa netrafí. Ľutoval si dať peniaze za certifikát keďže ti od oka niekto povedal že to nevyjde? Kamarátovi od oka povedali, že sa cez 30% svojimi opatreniami dostane v pohode. Konečný výsledok výpočtu 21%. A to už má napríklad fotovoltické panely objednané aj zloženú zálohu.
Odpovedať
@toky1 pozri ked sa pozrie odbornik na budovu ktory robi cez 100v ku certifikatov rocne ze to nevyjde ,povedia ti to aj na regionalnej......No a hadam niekto nejde obnovovat bungalov ktory mal boom tak 15 rokov dozadu ..Stare domy boli alebo podkrovne ,alebo prizemne...ja sa tu uz nejdem skriepit , mne to takto lopatisticky tiez povedali...A dat ccertifikat ktory ti je k nicomu dokaze len diletant...naco ho platil ked mu je nanic....moze si ho akurat zavesit do najmensej miestnosti domu..
Odpovedať
@zelenaobnova hej a v certifikate bude ze akoze nie su vymenene ,ci ako? Budaj moze akurat v kotolni krmit bylinozrave medvede....kolkoze ma tych ziadosti? Mal by Matovic vymysliet nejaku loteriu na to....ale vsade su ticho ,tak asi nejaka bitka o to nebude..
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?