Kategórie

Kancelársky stôl

Moderný interiér musí byť okrem toho, že je pekne zariadený a zladený, aj funkčný a praktický. Študujete na vysokej, alebo pracujete z domu a počítač je pre vás spriaznenou dušou? V tom prípade máte určite aj kancelársky stôl, ktorý slúži iba na tieto účely. Že nie? Najvyšší čas nejaký si zaobstarať!

Ktorý je ideálny pre mňa?

V prvom rade je dôležité položiť si otázku, na čo budete kancelársky stôl využívať a ako často. Ak pracujete radšej na stolnom počítači ako na notebooku, rozhliadnite sa po počítačových stoloch, ktoré majú nadstavec pre monitor, čo zabezpečí správny uhol pohľadu a teda aj väčší komfort pri práci. Navyše takéto stolíky majú aj vysúvateľnú dosku pre klávesnicu a myš, vďaka čomu na stole ušetríte miesto.

Pre fanúšikov notebookov sú vhodnejšie klasické kancelárske, resp. písacie stolíky bez týchto funkcií. Určite sa vám bude hodiť aj podložka pod notebook, ktorá zabezpečí jeho optimálne vetranie. Navyše dnes je už na trhu množstvo podložiek, ktoré menia uhol naklonenia celého notebooku. Vyberte si takú, ktorá bude vyhovovať povahe vašej práce aj vaším požiadavkám.

Ak pri práci s počítačom či notebookom využívate ďalšie pomôcky, napríklad grafický tablet, myslite na to pri kúpe stola. Pracovná doska musí byť dostatočne široká, aby sa počítač/notebook a grafický tablet zmestili pohodlne za seba. Možno ste sa v predchádzajúcich riadkoch zatiaľ nenašli a kancelársky stôl využívate, či chcete využívať, skôr na písanie, čítanie, administratívne záležitosti. Taktiež je vhodné zvoliť klasický kancelársky stôl, teda nie ten pod stolný počítač.

Čo by mal mať správny kancelársky stôl?

Pri práci za kancelárskym stolom potrebujete mať všetko potrebné ´´po ruke´´, čo zabezpečia šuflíky, skrinky alebo poličky. Môžu byť súčasťou stolíka, alebo sa dajú dokúpiť aj zvlášť. Pre bežné domáce použitie je ale určite výhodou mať multifunkčný pracovný stôl s úložným priestorom pre kancelárske potreby, knihy a podobne. Vyberte si taký, ktorý sa vám najviac páči. To isté platí aj pri výbere dizajnu a farebného prevedenia stola. Mal by sa ale hodiť do priestoru, v ktorom bude umiestnený.

No a napokon nezabudnite ani na kvalitnú kancelársku stoličku, ktorá bude kancelársky stôl dopĺňať. Keďže sedením na nej strávite aj niekoľko hodín denne, vyskúšajte si v predajni viacero stoličiek a vyberte si tú, na ktorej sa vám pohodlne sedí. Mala by mať ergonomickú oporu chrbtice. Skontrolujte aj, či sa výškovo hodí ku stolíku. Ideálne je, ak je výška sedenia nastaviteľná.

Kam kancelársky stôl umiestnim?

Zrejme málokto z nás si môže dovoliť ten luxus, mať v dome či byte kanceláriu. Ak teda nemáte miestnosť nazvyš, je potrebné nájsť najideálnejšie miesto vo vašom príbytku. Stolík pokojne umiestnite do obývačky, ak je dostatočne veľká. Je to moderné, štýlový pracovný kútik doplnený napríklad poličkou s knihami ju môže pekne spestriť.

Ak je obývačka príliš rušným miestom, vhodným miestom by mohla byť spálňa. Je pravda, že nie do každej spálne sa kancelársky stôl hodí, ale pri troške dôvtipu sa to možno podarí. Pracovný stôl však nesmie rušiť atmosféru spálne, preto je dôležité starostlivo vybrať ten správny.

No a napokon nezabudnite ani na dôležité detaily – vhodné osvetlenie vášho pracovného kútika a niečo, čo podporí vašu kreativitu. Môže to byť napríklad mandala alebo obraz, ktorý sa vám páči. Aj zelená farba je považovaná za farbu, ktorá podporuje tvorivosť. Najmä nech sa pri práci dobre cítite.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)