Kategórie

Finančný poradca - užitočné informácie

Konečne ste si vybrali v ponuke realít a chystáte sa kúpiť dom, byt, prípadne pozemok? Púšťate sa do neľahkej úlohy postaviť si rodinný domček, v ktorom strávite zvyšok života a jediné, čo vám chýba je financovanie? V tomto momente rieši väčšina z nás otázku, ako si vybrať z množstva ponúk a informácií o možnostiach financovania, ktoré nás každodenne zaplavujú a stretávame sa s nimi na každom kroku, či už na internete, v televízií, na bilboardoch alebo aj na bežnej prechádzke pri prezeraní si výkladov.

Kto je finančný poradca?

Práve v tejto chvíli je dobré vybrať si spoľahlivého a kvalitného finančného poradcu, ktorému budete dôverovať a bude vám schopný ušiť vám financovanie na mieru. Môžeme sa obrátiť na finančných poradcov, ktorých nájdeme priamo v bankách, ale tu si musí každý nájsť čas a obehať si všetky dostupné banky v okolí, aby získal prehľad možností financovanie svojej budúcej nehnuteľnosti. Prípadne tu je možnosť využiť služby externých sprostredkovateľov, ktorí spolupracujú s viacerými spoločnosťami a teda pracujú s väčším portfóliom produktov a vedia vám poskytnúť aj širšie spektrum riešenia financovania. Avšak nie vždy je to tá lepšia varianta.

Kvalitný finančný poradca

Kvalitný finančný poradca sa neustále vzdeláva a svoje vedomosti si musí pravidelne prenášať do certifikácie, ktorá je podmienkou výkonu tohto zamestnania. Taktiež podľa zákona musí byť registrovaný v Národnej banke Slovenska v Registri finančných agentov a finančných poradcov. Ale ani toto nie je zárukou odbornej spôsobilosti. Finančný poradca musí predovšetkým chcieť pomôcť.

Finančný poradca - na čo si dávať pozor?

Prinášame vám niekoľko tipov, ako si vybrať z množstva finančných poradcov:

1) Registrácia v NBS

Je základom pre výkon jeho povolania. Ak nie je registrovaný, môžete predpokladať, že nemá ani certifikáciu a preto klesá v jeho osobu dôvera.

2) Nedoplatky v Sociálnej a zdravotnej poisťovni

Ak má podlžnosti voči štátnym inštitúciám, nevie svoje financie efektívne rozložiť. Ako potom môže radiť Vám?

3) Dĺžka praxe

Podľa správnosti by mal platiť nepísaný zákon, že čím dlhšie vykonáva pozíciu finančného poradcu, tým viac má skúseností. Avšak aj finančný poradca - začiatočník vie poskytnúť kvalitnú prácu, ak má za sebou niekoho s dlhoročnou praxou, vie mu poradiť, usmerniť ho a dodatočne aj skontrolovať. Dĺžka praxe sa dá overiť v registri NBS.

4) Z domu alebo z kancelárie, večer alebo celodenne

Úspešný finančný poradca by mal svoju profesiu vykonávať z kancelárie, kde má s klientom súkromie a vie sa mu venovať naplno. Vie mu venovať toľko svojho času, koľko daný klient potrebuje počas celého dňa. Ak sa niekto venuje poradenstvu iba po večeroch, prípadne popri štúdiu, či zamestnaní a zmluvy najradšej podpisuje doma v obývačke na gauči, svedčí to o jeho profesionalite.

5) Referencie

Asi najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvňuje výber nášho finančného poradcu sú skúsenosti iných ľudí a referencie, či už od priateľov alebo aj od samotných inštitúcií, s ktorými spolupracuje. Čím viac referencií, tým lepší obraz si môžeme o ňom urobiť. Možno vám pri tom pomôžu aj skúsenosti našich čitateľov.

6) Počúvanie, ochota a riešenie

Správny finančný poradca vie počúvať. Veď koho by zaujímal niekto, kto sa snaží presadiť si svoje riešenie aj na úkor finančných strát klienta. Počúvanie je základ vzťahu medzi klientom a poradcom. Iba tak vie správne ponúknuť riešenie a ochotne kedykoľvek reagovať na prípadné zmeny finančného stavu svojho klienta.

7) Osobný kontakt

Ďalší dôležitý faktor, ktorý netreba podceňovať. Pri stretnutí sa veľa pýtajte. Je potrebné klásť množstvo otázok, a aj tie, ktoré Vám možno pripadajú ako banálne, či hlúpe. A ak ste si nie stále istý, alebo nemáte z poradcu dobrý pocit, stále môžete cúvnuť zo spolupráce. Veď ide o vaše peniaze.

8) Finančného poradcu neplatíte vy ale banka!

Je to veľmi podstatné, pretože ak finančný poradca od vás pýta akúkoľvek finančnú odplatu za jeho poradenstvo, treba zbystriť pozornosť. Každý finančný poradca totiž nie je financovaný klientom ale inštitúciou, prípadne bankou, pre ktorú pracuje. Odmenu za svoju prácu získavajú formou provízií, ktoré sú zarátané vo vstupných poplatkoch za uzavretie zmluvy.

Ak sa chystáte využiť služby finančného poradcu, je dobré investovať čas na nájdenie si toho pravého. Tento čas sa môže vrátiť v podobe kvalitných služieb, ušetrených finančných prostriedkov a v neposlednom rade opäť v čase, ktorý vynaloží náš finančný poradca na to, aby zveľadil náš majetok bez našej aktívnej účasti.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)