Kategórie

Záhradná architektúra

Záhrada je súčasťou vášho domu a preto by ste jej výstavbe mali klásť rovnako veľký dôraz ako aj výstavbe domu. Dnes sú v móde záhrady, ktoré spolu s vaším domom pôsobia ako jeden celok. Na vytvorenie tohto súzvuku však potrebujete na pomoc niekoho s dostatkom skúseností, dobrým vnímaním a estetickým cítením. Ak ste sa ešte nestretli s pojmom záhradná architektúra, skúste si zvážiť, či by ste jej služby nevyužili.

Záhradná architektúra je oblasť, ktorá sa zaoberá úpravami parkov a záhrad. Na tomto území sa snaží o vytvorenie priestoru, kde sa estetická funkcia spája so spoločenskou a úžitkovou. Zároveň by malo ísť o vytvorenie vhodného životného priestoru podľa predstáv majiteľa.

Záhradná architektúra a súčasné trendy

Čo sa týka súčasných trendov, aj záhradná architektúra uprednostňuje minimalizmus a prírodný vzhľad. Dôraz za kladie na detaily a dôležitá je aj kvalita použitých materiálov.

Dnešné moderné záhrady pôsobia jednoducho, účelovo a disponujú zaujímavým dizajnom. Nemusíte sa obávať ani kombinovania rôznych materiálov – dreva, kameňa, plastu, kovu, kortenu či betónu. V móde sú decentné, ale aj výrazné farby. Moderné sú geometrické kompozície, či priame línie.

Dôležitá je celková harmónia domu a záhrady, ktoré spolu pôsobia ako jeden celok. Dôležitým estetickým prvkom je aj voda, či už v podobe kúpacích jazierok alebo iných vodných prvkov. Nesmie chýbať ani správne osvetlenie alebo napríklad exteriérové kuchynské prvky.
Naopak, dnes sa dostáva do úzadia zámková dlažba, ako aj obľúbené skalky. Dajte si pozor, aby ste to s farebnosťou, tvarovaním a výraznosťou záhradných rastlín príliš neprehnali.

Terénne úpravy záhrad

Záhradná architektúra sa zaoberá aj rôznymi druhmi terénnych úprav, ktoré závisia od toho, na akom terénnom povrchu sa záhrada nachádza. Komplikovanejšie terénny úpravy najviac vyniknú na svahovitom teréne. Rôzne úpravy sa však zvyknú robiť aj na rovnom povrchu.

Pre spevnenie povrchu sa používa korten alebo betón s povrchovou úpravou, ktoré patria k modernejším materiálom. Na spevnenie sa však používa aj kamenná alebo tehlová stienka, pričom jej tvary môžu byť rôzne, no musia vychádzať z architektúry domu. Môže ísť o geometricky čisté priame línie alebo organické zvlnené tvary. Na zlepšenie estetického dojmu zo stienok sa využíva kríková alebo trvalková výsadba.

V teréne s komplikovaným povrchom je riešením pozvoľné klesanie, ktoré pôsobí prirodzenejšie. Svahovitá záhrada dokáže spôsobiť nemálo problémov, napríklad s eróziou vody. Aj tento problém má však svoje riešenie – erózii vody sa dá aspoň čiastočne vyhnúť výsadbou bylín a drevín, rovnako ako aj vytvorením súvislého trávnatého porastu.

Firmy ponúkajúce služby v oblasti záhradnej architektúry

Greenspaces

Greenspaces poskytujú služby v oblasti záhradnej a krajinnej architektúry a pôsobia na Slovensku, ale i v zahraničí. Projektovanie začína štúdiou, ktorá je základnou formou projekcie. Klient tak dostane ideovú predstavu ako pokračovať vo výstavbe jeho záhrady a iných krajinárskych priestorov. Pri realizačnom projekte už dostane klient úplnu predstavu o vzhľade daného priestoru a tiež o približnej cene.

La Gardena

La Gardena sa zaoberá projekciou a realizáciou záhrad, interiérov, maľbou a kresbou. Okrem toho ponúka služby akými je údržba záhrad, či projekciou a realizáciou závlahového systému. Autorka sa zameriava na jednoduchý štýl, zdôrazňuje tvar a línie. Projekty sú detailne vypracované a vyznačujú sa štýlovosťou.

Marvik Garden

Realizácia projektu u Marvik Garden sa skladá z niekoľkých fáz. Všetko sa začína prvým stretnutím a vypočutím si predstáv klienta. Dôležité je zameranie sa na výhody a nevýhody pozemku. Nasleduje vypracovanie možností riešenia záhrady a následne nájdenie toho najvhodnejšieho riešenia. Potom záhradný architekt zhotoví výsadbový plán, dohodnú sa všetky detaily a môže sa začať s realizáciou. Spoločnosť má skúsenosti aj s údržbou zelene, ktorú vykonáva za pomoci špičkovej techniky.

Moderné záhrady

Spoločnosť Moderné záhrady dokáže pre klienta vytvoriť kompletnú projektovú dokumentáciu pre realizáciu záhrady. Okrem toho môžete rátať aj s údržbou vašej záhrady. Údržba nie je jednoduchá a často si vyžaduje odbornú starostlivosť. Väčšina údržbových prác sa vykonáva na jar, leto a jeseň, v zime ide najmä o rez ovocných stromov a krovín. Údržba zahŕňa kosenie a hnojenie trávnika, zbavovanie machu, protiplesňový postrek, valcovanie trávnika, orezávanie okrajov trávnika, zbavovanie sa buriny.

V rámci údržby zavlahového systému ide o samotné spúšťanie závlahového systému, kontrola funkčnosti, výmenu trysiek a postrekovačov a nastavenie riadiacej jednotky.

Záhradní architekti

Záhradná architektúra a jej architekti berú pri výstavbe záhrady ohľad na viacero faktorov: potreby samotných majiteľov, finančné možnosti, využitie záhrady, jej orientáciu a prítomnosť okolitých stavieb. Architekt si pri prvej prehliadke všíma okolité prostredie, architektúru domu, kvalitu pôdy či výšku oplotenia.

Ak máte málo vedomostí o výstavbe záhrady, spoľahnite sa radšej na skúsenosti záhradného architekta. Záhradná architektúra má oveľa viac výhod, ako by ste si možno spočiatku boli mysleli. Pri plánovaní môžu totiž nastať rôzne chyby ako je nesprávna kombinácia rastlín, zvolenie nesprávneho stanovišťa pre rastliny a neznalosť nárokov na pôdu a vlahu. Ešte pred výberom záhradného architekta si zvážte, ako budete vo vašej záhrade tráviť čas. Porozmýšľate či chcete do záhrady zahrnúť aj bazén, altánok, prírodné jazierko, hosťovský domček či detský kútik. Kompozíciu, prípadne vhodnosť daných objektov, konzultujte priamo s odborníkom.

Záhradný architekt sa môže pýtať aj na súkromie vašej rodiny – voľný čas, životný štýl, potreby vašej rodiny. Vďaka tomu dokáže nasmerovať vaše požiadavky tak, aby ste zo svojej záhrady mali čo najväčší úžitok.

Pri komplexnejších stavebných úpravách, akými je napríklad výstavby záhradného domčeka či spevňovanie svahu, je úlohou záhradného architekta komunikovať so stavbármi a konzultovať detaily, či navrhnúť správny postup prác.
Správny architekt je človek s dobrými nápadmi, ktorý vníma vaše potreby, predstavy a dokáže z daných možností vyťažiť čo najviac. Dajte si pri výbere architekta pre vašu záhradu záležať, každý inklinuje k inými štýlu. Záhradná architektúra sa ako oblasť začína rozrastať, preto je aj výber záhradných architektov o niečo pestrejší. Spýtajte sa známych na referencie, alebo si ich vyhľadajte na internete.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)