Kategórie

Rustikálny nábytok

Návrat k prírode a únik pred moderným, technológiami preplneným svetom láka čoraz viacej ľudí v mestách i na vidieku. Pre tých, ktorí si túžia zachovať kontakt s prírodou a vniesť jej čaro do interiéru, je rustikálny dizajn ako stvorený. Rustikálny štýl do interiéru prináša kúzlo dôb minulých, eleganciu, luxus, ale zároveň i pohodu a pokoj.

Rustikálny štýl je kombináciou mnohých národných štýlov chudobných vrstiev obyvateľstva z najrôznejších kútov sveta. Jeho korene siahajú približne do roku 1800, kedy ľudia v chudobných oblastiach vytvárali vlastný štýl, diametrálne odlišný od toho, ktorý bol v tom čase populárny vo veľkých, vyspelých mestách.

Základom vidieckeho štýlu bola dostupnosť stavebného materiálu a preto sa vidiecke štýly podľa dostupných prírodných zdrojov v jednotlivých oblastiach líšia. V škandinávskych lesoch vznikali zrubové chalupy, v nivách riek hlinené stavby a v Británii bohatej na pieskovec zase kamenné domy.

Napriek tomu, že tento štýl má množstvo podôb, pre všetky z nich platí, že v interiéri dominujú prírodné farby a prírodné materiály. V minulosti sa kládol dôraz predovšetkým na funkčnosť nábytku, preto boli pre tento štýl typické najmä neopracované kusy prírodného, jednoduchého nábytku. V modernejšom prevedení rustikálneho štýlu však už môžeme nájsť aj vyrezávaný, bohato zdobený luxusný nábytok.

Rustikálny nábytok

Typickým znakom vidieckeho štýlu bývania je originálny, starý nábytok z prírodných materiálov. Rustikálny nábytok dýcha romantikou a napriek tomu, že na prvý pohľad môže pôsobiť ošarpane, vnáša do interiéru čaro histórie a spomienok.
Rustikálny nábytok by mal byť kvalitný, vyrobený z masívneho dreva alebo kameňa a zároveň veľmi komfortný. V interiéri zariadenom v rustikálnom štýle by sme mali cítiť pohodlie, pokoj a teplo domova.

Kuchyňa v rustikálnom štýle

Rustikálna kuchyňa je presným opakom minimalistickej, modernej kuchyne. Pre rustikálnu kuchynskú linku je typická biela farba, patina alebo farba prírodného dreva, otvorené kuchynské skrinky, guľaté, kovové úchytky na kuchynských dvierkach a množstvo doplnkov z ľudovej tvorby.

Atmosféru dotvára tehlový alebo kamenný obklad, kachle s terakotovým obkladom a kamenná alebo drevená podlaha.
Súčasné vidiecke kuchyne sú mixom starožitných a moderných kúskov. Aby miestnosť nepôsobila gýčovo, postačí pár autentických, starožitných prvkov, napríklad starožitný príborník, kredenc, alebo stôl zo surového, neopracovaného dreva. Vzhľadom na stúpajúcu popularitu rustikálnych kuchýň, výrobcovia kuchynských spotrebičov ponúkajú svoje produkty v štýlovom retro dizajne, ktorý skvele ladí so zvyškom kuchyne.

Obývačka v rustikálnom štýle

Rustikálne zariadená obývačka pôsobí veľmi honosne a exkluzívne. Prevláda v nej kvalitný, starožitný nábytok a elegantné doplnky. Nábytok je vyrobený z masívneho dreva, zväčša s minimálnymi povrchovými úpravami, aby vynikol jeho prirodzený dekór. Okrem nábytku z prírodného dreva, sa k rustikálneho dizajnu skvele hodí i jemný biely nábytok s patinou alebo prírodný, prútený nábytok. V žiadnej rustikálnej obývačke nesmie chýbať sekretár, drevená komoda či knižnica.

Rustikálne sedacie súpravy sú taktiež vyrobené z prírodných materiálov, ako napríklad koža alebo kvalitné textílie. Tieto sedacie súpravy sú veľmi komfortné a často krát sú zdobené drevenými dielcami , čo im dodáva ešte luxusnejší dojem. Hrejivý pocit domova do interiéru vnáša drevo praskajúce v kozube, kožušiny a vankúše či deky z prírodných materiálov. Neodmysliteľnou súčasťou rustikálnej obývačky sú pohodlné hojdacie kreslá, luxusne pôsobiace krištáľové lustre, starožitné hodiny, bohato riasené nepriehľadné závesy a kvalitné koberce.

Rustikálna spálňa

Rustikálna spálňa je ideálnym miestom na odpočinok a relax. Starodávne kusy nábytku, baldachýnové postele a starožitné doplnky navodzujú dojem, ako by ste oddychovali na zámku. Pre modernejšiu variantu rustikálnej spálne sú typické kvetované tapety, pastelové farby a biely vintage nábytok. Práve rôzne odtiene fialovej, žltej či modrej farby s bielym nábytkom krásne ladia a vnášajú do priestoru stredomorskú ležérnosť a sviežosť.

Spálňová zostava nábytku zväčša pozostáva zo šatníkových skríň, komody so zásuvkami, postele a nočných stolíkov. Veľmi štýlovým kusom nábytku je kozmetický stolík s veľkým zrkadlom, ktoré ocení každá žena. Stredobodom každej spálne je pohodlná posteľ. Do minulosťou dýchajúceho priestoru sa hodí predovšetkým masívna drevená, alebo zdobená kovaná posteľ čiernej alebo bielej farby.

Nábytok by mal byť predovšetkým kvalitný a praktický, s množstvom úložného priestoru. Rovnako ako v iných miestnostiach, i v spálni dotvárajú celkový dojem doplnky. Typické sú romantické, kvietkované návlečky, pletené prehozy na posteľ a mäkké koberce. V spálni taktiež nesmú chýbať vhodne zladené svietidlá, obrazy a drobné dekorácie, ako svietniky, hodiny či živé kvety.

Rustikálna kúpeľňa

Rustikálna kúpeľňa je originálna, nadčasová, útulná a ako stvorená na relax. Jej typickým prvkom je vaňa oblých tvarov na nožičkách, guľaté kamenné umývadlá, kamenný alebo mramorový obklad a biely alebo ratanový nábytok.

Celkový dojem dotvárajú štýlové retro batérie, kovové úchytky na kúpeľňovom nábytku, či mosadzné vešiaky na uteráky a župany.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)