Kategórie

Detské izby

Detská izba sa na dlhú dobu stane obľúbeným miestom vašich ratolestí. Preto by sa v nej mali cítiť bezpečne a tiež by v nej mali mať vytvorené vhodné podmienky na hranie, oddych, stretnutie s kamarátmi alebo učenie sa.

Detská izba - ako ju vhodne zariadiť?

Detské izby majú najmenším deťom poskytovať dostatok priestoru na hranie, tým väčším treba poskytnúť aj priestor na štúdium a rozvíjanie svojich koníčkov. Najlepšie je zvoliť univerzálny nábytok, ktorý vydrží dlhšie a poslúži, aj keď deti vyrastú. Tým môže byť napríklad klasická jednofarebná zostava. Odporúča sa uprednostniť bledšie odtiene pred tmavými.

Keď budú deti rásť, postačí výmena doplnkov, premaľovanie častí stien alebo použitie samolepiacich tapiet. Farebný nábytok by totiž mohol po čase deti omrzieť a vás by to stálo viac peňazí.

Dbajte na zdravie vašich detí

Staršie deti budú potrebovať stôl na písanie, kde si budú môcť robiť domáce úlohy. Je možné, že pri písaní či hraní sa na počítači strávia veľa času, preto by ste mali dbať na ich zdravie a zadovážiť im kvalitnú stoličku. Dôležité je, aby mala pevné operadlo a mäkký pohodlný sedák. Najlepšie je, keď má nastaviteľnú výšku sedenia. Operadlo by malo kopírovať zakrivanie chrbtice a výhodou je, ak je polohovatelné. Pri dlhodobom sedení sa vyhnete bolestiam krčnej chrbtice, ak im kúpite operadlo s miestom na podopretie hlavy. Výškovo nastaviteľné podpierky rúk môžu v budúcnosti ušetriť problémy s tŕpnutím rúk. Podpierky by však nemali byť príliš tvrdé.

Myslieť treba aj na to, že detská izba by mala mať vhodné osvetlenie. Svetlo by nemalo chýbať pri posteli a na stole každého dieťaťa. Mali by však byť umiestnené tak, aby nerušili druhého súrodenca. Najlepšie je, keď majú vypínač pri posteli umiestnený tak, aby mohli kedykoľvek zasvietiť alebo zhasnúť.

Úložné priestory

Pre detské izby je nevyhnutné mať dostatok úložných priestorov. Veci a hračky sa každoročne hromadia a aby sme sa vyhli permanentnému neporiadku, je treba ich uložiť na správne miesto. Posteľ s úložným priestorom môže byť vhodným riešením, pretože zároveň šetrí miesto v detskej izbe. Pre menšie deti je dobré zabezpečiť krabice na hračky. Na poličky si môžu uložiť svoje obľúbené hračky, vďaka čomu budú presne vedieť kde sa nachádzajú.

Dobrým tipom sú umelohmotné krabice s vrchnákom a kolieskami. Najlepšie ak budú farebné a deti si ich budú môcť dozdobovať nálepkami alebo vlastnoručne nakreslenými obrázkami. Budú zároveň milým doplnkom do izby a deti z nich budú mať radosť.
Študenti budú tiež vyžadovať miesto, kde si budú môcť ukladať zošity a knihy do školy. Tie najviac používané je dobré mať stále po ruke, čiže pri písacom stole, na ostatné tiež môže poslúžiť krabica, polička alebo zásuvka.

Veselé motívy pre detské izby

Deti sa zvyknú tešiť z farebných, veselých vecí a tomu by sme mali prispôsobiť aj doplnky v izbe. Obliečky na vakúše a periny s motívom obľúbených rozprávkových postavičiek, farebný koberec, alebo napríklad aj farebne namaľovaná časť steny, sú doplnkami, ktoré si detské izby určite zaslúžia.

Podlaha v detskej izbe

Menšie deti sa najradšej hrajú na podlahe, preto musí byť vyrobená z vhodného materiálu, odolná voči poškodeniu a ľahká na údržbu. Vhodným variantom je mäkké linoleum alebo korok, marmoleum. Dobrým riešením môžu byť aj parkety z lakovaného dreva.

Časť priestoru sa môže doplniť pestrofarebným kobercom, ideálne s protišmykovou úpravou. Takýto kus koberca sa osvedčí najmä v hracom kútiku. Deti sa budú môcť spokojne hrať na teplom miestečku a vy sa nebude musieť starať o údržbu veľkej plochy koberca.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)