Kategórie

Rolety na okná

Už naše babičky sa riadili starým porekadlom, ktoré hovorí: „Kam nechodí slnko, tam chodí lekár.“ Na druhej strane, príliš veľa ostrého svetla a tepla, ktoré preniká do našich príbytkov cez okná, nám tiež dokáže do značnej miery odobrať silu a energiu, a to najmä v letných mesiacoch. Možno aj preto vznikol ten úžasný vynález – rolety na okná. Chránia naše súkromie, dotvárajú náš interiér, umožňujú nám dlhšie spať. Na čo by ste mali myslieť pri ich výbere a aké rolety na okná sú v súčasnosti v trende?

Interiérové vs. exteriérové rolety na okná

Pred nadmerným teplom, či svetlom môžeme svoje príbytky chrániť interiérovými, teda vnútornými roletami ale tiež exteriérovými, vonkajšími roletami. Vonkajšie rolety na okná sú náročnejšie na montáž a tiež na údržbu, avšak považujú sa za najúčinnejšie tienenie. Význam majú tiež z hľadiska úspory energie. Okrem toho zabezpečujú maximálnu dávku súkromia a tiež ochranu pred zlými poveternostnými vplyvmi. Jednoduchšie, rozšírenejšie a interiérovo nápaditejšie je však zakrytie okna zvnútra, ktorému sa budeme venovať aj my.

Interiérové rolety na okná

Vnútorné rolety na okná sú súčasťou takmer každého útulného a moderného domova. Najčastejšie sa stretávame s textilnými roletami, ktoré okrem ich praktickej funkcie tienenia, slúžia aj ako príjemná dekorácia našich domovov. Bez pochýb podliehajú módnym trendom v oblasti bytového dizajnu. Látky a tkaniny, ktoré sa využívajú na výrobu týchto roliet majú svoje špecifické vlastnosti podľa toho, na aký spôsob budú využité.

Textílie používané na rolety na okná majú rôznu svetelnú priepustnosť a tiež špeciálnu povrchovú úpravu, vďaka ktorej sú menej náchylné na rôzne znečistenia. Látky na rolety sú antistatické, no prach sa môže dostať do ich záhybov, ktoré je možné povysávať. Pokiaľ sa rozhodnete pre montáž takýchto roliet, mali by ste od začiatku látku chrániť pred silným znečistením, keďže sa môže len opatrne očistiť vlhkou handričkou alebo úplne vymeniť za novú. Všetky druhy roliet sú u profesionálnych spoločností vyrábané na mieru, takže sa nestane, že by ste nemohli nájsť vhodnú roletu aj v prípade, že máte neštandardné okno.

Ak sa rozhodnete pre interiérové rolety na okná, tak ešte pred ich kúpou by ste mali zvážiť tieto skutočnosti:

Rozsah zatienenia – musíte mať jasno v tom, či túžite po roletách, ktoré budú zatieňovať vaše priestory len minimálne, v strednej intenzite, prípadne či chcete, aby dokázali zatemniť váš interiér úplne. Tieto informácie sú dôležité hlavne pri výbere priehľadnosti tkaniny.

Spôsob ovládania – ďalej by ste mali vedieť, o aký spôsob ovládania budete mať záujem. V minulosti sa používal mechanický pružinový mechanizmus, v súčasnosti je však v trende oveľa praktickejšie manuálne ovládanie pomocou nekonečnej guľôčkovej retiazky, prípadne ovládanie pomocou elektronického motora, ktoré sa upevňuje buď na stenu alebo je vo forme diaľkového ovládača, ktorý je praktickejší, vzhľadom k tomu, že sa dá prenášať.

Dizajn – nemenej dôležitý je aj výber správneho farebného odtieňa, vzoru, či povrchovej úpravy textílie tak, aby vám dizajnovo a štýlovo ladila s vašou domácnosťou.
Na Slovensku sa medzi najžiadanejšie a najobľúbenejšie druhy roliet radia klasické rolety na okná, rímske rolety, či moderné roletožalúzie.

Klasické textilné interiérové rolety na okná

Nie je to tak dávno, čo sme sa snažili zbaviť starých textilných roliet, ktoré „zdobili“ naše okná a domácnosti. Ani sme sa nenazdali a sú znovu v trende, jednoznačne však v štýlovejšom prevedení ako to, na ktoré si mnohí pamätáme – hnedé, či nepríjemne zelené. Klasické rolety sa väčšinou montujú nad okno a ich najväčšou výhodou je, že si môžete otvoriť okno aj v prípade stiahnutej rolety. Látka rolety môže byť zakončená dreveným, či hliníkovým profilom alebo ozdobným volánom, ktoré podčiarknu jej dizajn.

Rímske rolety na okná

Rímske rolety na prvý pohľad zaujmú najmä svojím romantickým vzhľadom. Sú vyrábané z mäkkých záclonových tkanín. Charakteristické je pre ne ich riasenie do skladov počasich odostierania, či zastierania. Látka je pri nich pripevnená k hliníkovému profilu pomocou suchého zipsu, vďaka čomu sa dajú ľahko zvesiť a tiež oprať (na základe pracích symbolov na štítku). Pokiaľ je to možné, je ich vhodnejšie len povysávať od prachu a zbytočne ich neprať. Ďalšou výhodou takýchto roliet je možnosť výberu z viacerých spôsobov šitia a rôznych farieb nití. Okrem toho môžu byť aj vhodnou náhradou za závesy, či záclony na oknách.

Roletožalúzie

Ak sa neviete rozhodnúť, či zvoliť rolety na okná alebo žalúzie do vášho interiéru, roletožalúzie sú to pravé orechové práve pre vás. Niekedy sa tiež nazývajú „rolety deň a noc“ alebo „zebra“, keďže v sebe spájajú dizajn rolety a funkčnosť žalúzie. Sú vyrobené z polyesterového materiálu, ktorý je tvorený pásmi striedavo nahusto a nariedko tkanej textílie. Pri jej vyťahovaní a sťahovaní dochádza k posunu pásov, ktoré sa navzájom prekrývajú, vďaka čomu je možné dosiahnuť rôzny stupeň zatienenia.

Povrch týchto roletožalúzií má antistatickú úpravu, takže látka odpudzuje prach. Čo sa týka montáže, môžu sa montovať do stropu a tiež na stenu. Malý tip na záver! Ak sa rozhodnete pre tento typ roliet dajte si pozor na kvalitu látky, z ktorej sú vyrobené a či sú precízne spracované ich hrany a spodná záťažová lišta. Lacnejšie materiály sa zvyknú na koncoch rozstrapkať, čo budí zlý celkový dojem z dizajnu roliet.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)