Kategórie

Koberce Trend

Koberce tvorili súčasť interiérovej výbavy od nepamäti a v nejednej kultúre mali koberce hlboký význam a cenu. Za historické centrum tkania kobercov s veľkou pravdepodobnosť možno označiť Áziu a skutočné umelecké skvosty kobercov vznikali v dávnej Perzii a Indii. História ručne tkaných kobercov neobišla ani Slovensko, kde sa na ich výrobu používali tkáčske krosná. Na rozdiel od perzských kobercov, tie slovenské neobsahovali rôzne ornamenty či vzory, vynikali jednoduchosťou a precíznosťou. Súčasné moderné koberce ponúkajú bohatú paletu farieb a vzorov. Koberce trend predstavujú interiérový prvok, ktorého úlohou je zútulniť a zároveň oživiť jednotlivé miestnosti.

Koberce trend – materiály a spôsob výroby v minulosti a súčasnosti

V minulosti boli používané na výrobu kobercov výlučne prírodné materiály ako napríklad bavlna, ovčia vlna, ľan, kokosové vlákna, atď. V súčasnosti prírodné materiály vytláčajú umelé syntetické vlákna. Syntetické vlákna sa delia podľa svojich vlastností a schopností na polyesterové, polyamidové, polypropylénové a polyakrylonitrilové vlákna. Koberce trend sú vhodné nielen do priestorov, kde nie je vysoká požiadavka na záťaž, ale i do interiérov, kde je nutné, aby koberce vynikali dobrou odolnosťou proti odieraniu, farebnou stálosťou, pružnosťou a pevnosťou vlákien.

Spomedzi vyššie menovaných umelých vlákien sú najpreferovanejšie polypropylénové a polyamidové vlákna. Polypropylénové syntetické vlákna sú ideálne pre výrobu trend kobercov, ktoré znesú nižšiu záťaž, ich poprednými vlastnosťami sú prvotriedna odolnosť voči kyselinám, slabá navlhavosť a zároveň nižšia zrážanlivosť oproti trend kobercom z polyamidových vlákien. Naopak koberce trend vyrobených z polyamidových syntetických vlákien sa vyznačujú špičkovou odolnosťou proti odieraniu i proti baktériám, životnosťou a elastickosťou.

V posledných rokoch si čoraz viac ľudí začína uvedomovať hodnoty a kvalitu pôvodných výrobkov. Tradičné koberce sa spájajú s ekologickým spôsobom bývania. Trend koberce neznamenajú iba moderné vzory, ale medzi koberce trend sa radia i tradične tkané koberce z prírodného materiálu. Eko-koberec je druh koberca, ktorého materiálový základ tvorí prírodný materiál, napríklad vlna. Vlna vyniká viacerými pozitívnymi vlastnosťami, ktoré sú ideálne na výrobu kobercov. Koberce trend, ktoré sú vyrábane z vlny sú veľmi luxusné a kvalitné, na dotyk príjemne mäkké a pružné. Koberce z vlny sú dizajnovou novinkou, preto ich možno titulovať ako trendy.

Vývoj kobercov prechádza i v spôsobe ich výroby. Medzi tradičný spôsob výroby, ktorý sa zachoval dodnes je tkanie kobercov na tkáčskych krosnách. Ďalšími spôsobmi výroby kobercov sú všívanie a vpichovanie. Všívanie je typ výroby, kde dochádza k vzájomnému prepletaniu umelých vlákien. Koberce trend, ktoré sú zhotovené metódou všívania sa vyznačujú dlhodobou životnosťou, odolnosťou voči škvrnám. Všívané koberce trend sú ideálne pre svoje vlastnosti do priestorov, kde dochádza k častému pohybu a rýchlemu znečisteniu, napríklad chodby, vstupné siene, schodište a iné. Koberce nižšej cenovej kategórie sú vyrábané metódou vpichovania. Nižšia cena takýchto kobercov odráža i úroveň kvality. V neposlednom rade má vplyv na vlastnosti kobercov i povrchová úprava. Strihané trend koberce pôsobia príťažlivo, ba až luxusným dojmom, okrem toho sú pri chôdzi mäkké a komfortné.

Koberce trend – typy kobercov

I keď v posledných rokoch prekvital boom plávajúcej a laminátovej podlahovej krytiny, koberce sa úplne nevytratili z domácností. Práve kombinácia kusových kobercov s plávajúcimi, alebo inými podlahovými krytinami dokáže spríjemniť, zútulniť a dizajnovo spestriť váš interiér.

Medzi najpredávanejšie koberce trend jednoznačne patria kusové koberce, ktorých pestrosť vzorov, farieb a rozmerov nepozná hraníc. Kusové trend koberce sú pravým dizajnérskym kúskom pre akýkoľvek typ interiéru. Jeho využitie má i praktické opodstatnenie, vytvára tzv. bariéru medzi studenou podlahou a nohami. Preto sa preferuje umiestnenie takéhoto druhu koberca napríklad pod konferenčný či jedálenský stôl, prípadne do spální.

Samotnú kategóriu predstavujú detské koberce. Detské trend koberce sú určene výlučne do detských izieb a ich námetom a vzorom sú prevažne animované rozprávkové postavičky. Trendy detské koberce dokážu premeniť detskú izbu na rozprávkový raj.

Túžite po luxusne a štýlovo zariadenom byte či dome? V takom prípade si doprajte elegantný a štýlový trendy koberec. Umiestnenie luxusných kobercov musí byť rovnako reprezentatívne ako sú oni samotné. Medzi takéto miesta patrí obývacia izba, pracovňa či spálňa.

Medzi klasické typy kobercov patria behúne a metrážne koberce. Behúne sa najčastejšie kladú do chodieb, či pozdĺž postelí. Kvalitné behúne sú vybavené protišmykovou vrstvou a na výber máte z množstva farebných prevedení a dekoratívnych vzorov. Metrážne koberce boli v minulosti znakom prestížne zariadeného a útulného domu a bytu. Dnes sú metrážne koberce preferované skôr v kanceláriách, hoteloch, ale i v detských izbách či pracovniach.

Koberce sú druh najteplejšej podlahovej krytiny. Koberce trend nie sú iba dekoratívnym kúskom v interiéri, ale spĺňajú praktickosť všade tam, kde potrebujete teplučko pod nohami. Pri výbere toho správneho koberca sa okrem módnych a dizajnérskych trendov sledujú i vlastnosti ako je úroveň odolnosti, životnosť, vybavenie protišmykovou vrstvou (najmä pri behúňoch) a prispôsobivosť veľkosti miestnosti, do ktorej má byť koberec umiestnený. Koberce trend predstavujú široký výber krásnych vzorov, motívov a farebných tónov, vďaka čomu si každý zákazník môže nájsť svoj vysnívaný koberec.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)