Kategórie

Vianočná výzdoba

Ešte sa len skončili letné dni plné slnka a v obchodoch už začínajú predávať vianočné predmety, v telke chodia reklamy s vianočnými akciami. A tak aj keby sme na Vianoce ešte nemysleli, okolie nás pohltí a začíname sa aj my zaoberať blížiacimi sa vianočnými sviatkami.
Keď prídu prvé decembrové dni, vianočná výzdoba je všade okolo nás. V práci, na ulici, v obchodoch, v televízii a aby sme neboli výnimkou, začína sa pomaly objavovať aj v našich domácnostiach.

Vianočná výzdoba u vás doma

Vianoce sú akýmsi symbolom pokoja, mieru, lásky a pohody. Majú svoje čaro, ktoré takmer každého z nás chytí za srdce a chceme byť ich súčasťou. Navodzujú príjemnú a hrejivú atmosféru a tak je vianočná výzdoba v našich domácnostiach nevyhnutná. Vianoce sú kresťanským sviatkom, ale už niekoľko desaťročí ho uznávajú aj pohani či iné vierovyznania.

Aby ste si doma navodili vianočnú atmosféru ešte pred vianočnými sviatkami, vyzdobte váš celý byt vianočnými ozdobami. Pri výzdobe je dôležité, aby spolu jednoducho ladila, bola krásna a nie nadarmo sa hovorí, menej je niekedy viac. Preto sa nesnažte silou mocou vyzdobiť vaše miestnosti v domácnosti do preplnenia.

1. Obývacia miestnosť, detská izba, spálňa

V obývačke trávime najviac času počas pobytu doma. Preto by vianočná výzdoba v tejto miestnosti mala byť najintenzívnejšia. Okrem vianočného stromčeka, ktorý je súčasťou každých Vianoc, ozdobte svoj konferenčný stolík adventným vencom, ktorý je zložený zo štyroch sviečok, každej inej veľkosti. Už prvú nedeľu sa zapáli najvyššia sviečka a postupne sa k nej každú ďalšiu nedeľu jedna pridá. V poslednú, čiže štvrtú nedeľu pred samotným Štedrým večerom budú všetky sviečky na vašom adventnom venci zapálené a rovnakej veľkosti.

Dotvorte vašu výzdobu v obývačke, detskej izbe a spálni rôznymi vianočnými dekoráciami na vašom nábytku, mašľami na záclonách. Dekorácie najviac vystihujúce obdobie vianočných sviatkov sú hlavne anjelici, soby, Mikulášovia, snehuliaci, zvončeky.

Aj ostatné miestnosti ako kuchyňu, chodbu či predsieň vyzdobte svietnikmi či reťazami, aby vaša výzdoba doma bola kompletná.

2. Vchodové dvere

Už pri vstupe do vašej domácnosti vás pohltí čaro Vianoc, ak dozdobíte vaše vchodové dvere. Ak túto tradíciu dodržia i vaši susedia, váš panelák bude Vianocami dokonale pohltený. Najčastejšou výzdobou vchodových dverí sú vianočné venčeky, ktoré zakúpite v obchodoch, u rôznych súkromníkov alebo tí šikovnejší si taký môžete vyrobiť aj sami. Výzdobu na dverách veľmi nepreháňajte, jeden veniec či malá vianočná ozdoba zavesená na dverách je úplne postačujúca.

3. Okná

Pred Vianocami každý z nás robí veľké upratovanie domácnosti, ktorým súčasťou je umytie okien. A keď už máme okná také krásne čisté, bola by škoda nedať aj im vianočný dych. V obchodoch s dekoráciami kúpite nálepky na okná, ktoré majú nielen jednoduchú aplikáciu, ale ľahké odstránenie. Ich výhodou je aj to, že sa opäť dajú použiť aj o rok.

Vyberte si motív aj podľa miestnosti, v ktorej chcete nálepky na okná nalepiť. Zatiaľ čo do obývačky sa hodia vločky či anjelici, v detskej izbe by mali prevládať detské motívy, ktorými kreslené soby s darčekmi a Dedom Mrázom určite sú.

4. Balkón

Keď kráčate po ulici, skúste sa rozhliadnuť okolo seba. Aj vonku cítite čaro Vianoc. Vyzdobené balkóny tak prispejú k vianočnej výzdobe na vašej ulici. Vysvieťte svoj balkón svietiacou reťazou rôznej farby, tak aby však ladila s ostatnou výzdobou vo vašom byte.

Predajcovia majú v ponuke svietiace reťaze modré, červené, zelené, žlté, fialové a dokonca aj striedanie rôznych farieb nie je dnes výnimkou. Reťaze však musia byť vhodné do exteriéru, aby nedošlo k ich poškodeniu počas nepriaznivého počasia.

5. Okolie domu

Ak bývate v rodinnom dome, vianočnú výzdobu si pýta aj váš dvor. Ihličnaté stromčeky by bez svietiacich reťaziach zívali prázdnotou. Obľúbenými dekoráciami sú aj veľké postavičky snehuliakov, sobov a iných vianočných motívov. Postavte ich do svojej záhradky pred domom. Navodia tak príjemný pocit nielen vám, ale každému okoloidúcemu.

Vianočné dekorácie

Vianočné gule, adventný veniec, malé vianočné postavičky či prírodné ozdoby sú súčasťou každých Vianoc. Pomocou nich vytvoríme doma jedinečnú atmosféru Vianoc.

Pri stolovaní počas najkrajšieho sviatku v roku by na vašom stole nemal chýbať obrus s vianočným motívom, stolové vianočné dekorácie a nevyhnutnosťou je aj sviatočné prestieranie.

Na dotvorenie vianočnej nálady nie je nič vhodnejšie ako správne zvolené vianočné osvetlenie. Blikajúce svetielka rozžiaria každé oči a dajú každým ústam úsmev. Svetelné ozdoby na vašich oknách, stromčeku či balkóne dodajú vašej vianočnej výzdobe ten správny šmrnc.

Vianočný stromček je neodmysliteľnou súčasťou všetkých domácností či obchodov. Pri pohľade na neho sa v nás prebúdzajú naše spomienky z detstva. Preto je výber stromčeka veľmi dôležitý. Podľa svojej miestnosti, v ktorej sa váš stromček bude nachádzať, si vyberte veľkosť. Malý, stredný, veľký či obrovský až po strop. Na výber máte rôzne veľkosti. Živý či umelý? Výhodou umelého vianočného stromčeka je jeho opätovné použitie každý rok. Ale nechýbala by vám vôňa ihličia, ktorú majú živé stromčeky? Aby váš vianočný stromček dokonale spĺňal požiadavky, ozdobte ho podľa svojho vkusu, nálady a hlavne s láskou. Taký vianočný stromček je každý krásny.

Ešte viac vianočných inšpirácií:


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)