Kategórie

Elektro

Dom postavený, strom zasadený a teraz môžeme prejsť k jeho zariaďovaniu. Okrem nábytku, sanity, či kuchynskej linky a príslušenstva do nej, si v súčasnosti nevieme kompletne zariadený domov predstaviť bez elektrospotrebičov. Elektro sa stalo súčasťou našich každodenných životov. Len si skúste predstaviť 24 hodín bez elektriny – bez počítača, mikrovlnnej rúry, chladničky, mrazničky, svetla či televízie. Súhlasíte s nami, že to nie je až také jednoduché? Elektrinu však našťastie máme a preto je pri zariaďovaní potrebné myslieť na hneď niekoľko elektrospotrebičov. Čo je dôležité pri ich výbere?

Nové elektro spotrebiče do domácnosti

Pri zariaďovaní domácnosti je potrebné si zaobstarať hneď niekoľko elektro-spotrebičov. Určite nám dáte za pravdu, že to nie je ľahká a súčasne ani lacná záležitosť. Preto by sa výber nových elektro zariadení do vašej domácnosti nemal podceniť. Vaša domácnosť sa nezaobíde bez tých najvyužívanejších elektro spotrebičov, ako je chladnička, mraznička, rúra, varná doska, mikrovlnka, práčka či stále obľúbenejšia umývačka riadu, prípadne aj susička bielizne.

Pomer – cena a kvalita

Na výber správnych elektro spotrebičov si musíte nájsť dostatok času. Pri ich kúpe nepozerajte na tie s najnižšou cenou. Aj pri elektre totiž platí, že nie všetko lacné je aj dobré. Hľadajte najmä také elektro, ktoré má najlepší pomer medzi cenou a kvalitou daného výrobku. Z dlhodobého hľadiska sa vám takýto nákup oplatí mnohonásobne viac. Je nám jasné, že takýto výber nie je jednoduchý, keďže na trhu sú tisícky elektro spotrebičov a desiatky rôznych výrobcov, čo robí výber ešte zložitejším. Dajte si pozor na výrobcov a tiež predajcov, ktorí vás chcú zaujať množstvom funkcií daného spotrebiča, z ktorých nakoniec v praxi 90 % ani nevyužijete.

Úspora energie a výber tých správnych spotrebičov

Keďže predpokladáme, že plánujete nákup hneď viacerých elektro spotrebičov, tak teraz je ten správny čas rozmýšľať nad úsporou elektrickej energie. Jeden úsporný spotrebič v domácnosti účet za energiu len tak nezníži, treba šetriť vo veľkom, s viacerými spotrebičmi a najmä s tými väčšími. Väčšina elektro spotrebičov musí byť od roku 2002 označená energetickým štítkom, čo nám hrá do karát. Ide napr. o chladničky, umývačky riadu, elektrické rúry, klimatizačné jednotky, televízory, od minulého roka tiež vysávače a digestory. Pri výbere vašich nových elektro spotrebičov bude hrať okrem ceny a funkcií výrobku veľkú úlohu aj energetický štítok. Energetický štítok obsahuje údaje o energetickej spotrebe daného výrobku, jeho energetickej triede a v závislosti od druhu výrobku napr. aj spotrebu vody, tepelný výkon alebo tiež hladinu hluku, ktorú pri svojej činnosti robí.

Každý označený elektro výrobok môže byť zaradený v jednej zo siedmych energetických tried, ktoré majú označenia podľa písmen z abecedy od A až po G. Energetická trieda A obsahuje najúspornejšie spotrebiče a naopak trieda G najmenej úsporné elektro spotrebiče, ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť. Do najvyššej triedy A sa dostanú len také spotrebiče, ktoré majú spotrebu elektrickej energie o viac ako 45 % nižšiu ako elektro spotrebiče zaradené do strednej triedy. Do energetickej triedy B sa zase zaraďujú len spotrebiče, ktoré majú o 25 až 44 % nižšiu spotrebu energie ako stredná trieda.

Okrem základných 7 tried sa však vo veľkom množstve môžete stretnúť aj s ďalšími triedami z hľadiska stáleho napredovania a vývoja technológií. Ide o energetické triedy A+, A++ a A+++, pričom energetická tried A+ je o 25 % úspornejšia ako trieda A, trieda A++ je o 25 % úspornejšia ako trieda A+ a podobne je to aj pri najvyššej energetickej triede A+++.

Kde nakupovať elektro?

Elektro spotrebiče v súčasnosti kúpite kdekoľvek, či už ide o veľké obchodné reťazce, špecializované elektro obchodné domy alebo tiež internetové obchody. Cena totožných spotrebičov sa líši nielen v kamenných predajniach, ale tiež na internete. Pri uskutočňovaní si prehľadu v cenách za vami vybrané spotrebiče vám odporúčame využiť rôzne internetové porovnávače cien. Možno sa vám tiež podarí u niektorých predajcov dorovnať cenu v prípade, že ste našli v inom obchode váš vysnívaný výrobok lacnejšie, no u drahšieho predajcu nakupujete naraz viaceré spotrebiče.

Čítajte, hľadajte a pýtajte sa

Pred kúpou elektro spotrebičov si tiež spravte svoj vlastný prieskum. Hľadajte a čítajte nezávislé recenzie, či rôzne testy výrobkov. Zaujímavými a najmä prínosnými testami vo svete elektro spotrebičov sú práve také, ktoré porovnávajú jednotlivé výrobky nielen čo sa týka jednotlivých funkcií, ale tiež z hľadiska spotreby vody alebo elektrickej energie. Tieto informácie sú dôležité z dlhodobého časového horizontu, keďže spotrebič môže byť v budúcnosti žrútom zbytočne veľkého množstva elektrickej energie.

Informujte sa tiež u svojich známych či rodiny, s akými značkami, či druhmi elektro spotrebičov sú najspokojnejší a naopak ktorým by sa v budúcnosti rozhodne vyhli. Taktiež sa môžete opýtať našich používateľov v komentároch, či diskusiách, ktorí vám radi pomôžu a podelia sa s vami o ich nazbierané skúsenosti s nákupom elektra do domácnosti.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)