Kategórie

Solárny ohrev vody

Energia, ktorú Slnko posiela na Zem je 15 tisíc krát väčšia ako pre život potrebujeme, ľudia sa preto postupne snažili nájsť nejaké spôsoby, ako túto energiu využiť a zužitkovať. Systém solárneho ohrevu vody je pomerne jednoduchý. Voda koluje medzi výmenníkom tepla, cez ktorý prechádza v špirále a solárnym kolektorom. Takto sa ohrieva celý objem zásobníka a vyrába teplú vodu.

Pre ohrev vody sa využíva energia Slnka, ktorá pomocou fotovoltaických panelov vyrába jednosmerný elektrický prúd, ktorý zohrieva vodu v zásobníku. Vhodným riešením je napojenie na fotovoltaické články, pri ktorých nevznikajú žiadne straty elektrickej energie a zariadenie pracuje preto veľmi efektívne. Taktiež je zabezpečená tepelná ochrana a bezpečná regulácia celého systému.

Cena solárnych ohrevov teplej úžitkovej vody má široké rozmedzie, ceny sa pohybujú od 300€ do 5500€, závisí od typu, výkonu a značky solárnej zostavy.

Solárne zostavy – plochý kolektor

Takáto solárna zostava je kompletná pre vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody. Má plochý kolektor, ktorý je zabudovateľný do šikmej strechy, ale dá sa inštalovať aj na ploché strechy na stojan. Kolektory sú ploché a majú veľkú absorpčnú plochu.

Solárne zostavy – trubicový vákuový kolektor

Tieto solárne zostavy, ktoré majú trubicový vákuový kolektor, majú vysokú účinnosť. Obsahuje všetky komponenty pre inštaláciu a je možnosť výberu solárnej zostavy so zásobníkom teplej úžitkovej vody alebo bez zásobníka.

Solárne zostavy so zásobníkom TÚV

Zásobník teplej úžitkovej vody môžu mať solárne zostavy s plochým alebo s trubicovým kolektorom. Takáto solárna zostava obsahuje solárne kolektory, čerpadlovú skupinu, zásobník TÚV s dvomi výmenníkmi, pripojovacie súčasti a solárnu kvapalinu.

Solárne zostavy bez zásobníka TÚV

V prípade, že už zásobník teplej úžitkovej vody máte a chcete len doplniť vykurovanie o solárny systém, tieto solárne zostavy sú vynikajúcou voľbou. Takéto solárne systémy sú dodávané s trubicovými aj s plochými solárnymi panelmi.

Ploché solárne panely

Solárne systémy, ktoré majú ploché solárne kolektory, majú veľkú absorpčnú plochu. Sú tenké, vďaka čomu sú vhodné najmä pre zabudovanie do šikmej strechy, ale takéto ploché kolektory je možné inštalovať aj na rovné strechy alebo na zem.

Trubicové vákuové kolektory

Vďaka vákuovej technológii a použitým materiálom sú tieto trubicové kolektory vysoko účinné a dokážu absorbovať slnečné svetlo aj pri zamračenej oblohe.

Solárny ohrev vody sa používa nielen v domácnosti na ohriatie teplej úžitkovej vody, ale je čoraz viac využívaný pri ohreve vody v bazénoch. Solárny ohrev vody v bazéne spraví kúpanie príjemnejším a predĺži tak kúpaciu sezónu o pár mesiacov. Začať sa kúpať môžete ešte skôr ako začnú horúce letné dni a môžete pokračovať aj na začiatku jesenných mesiacoch, keď už slnečné lúče nie sú dostatočne teplé na ohriatie toľkej vody. Pomocou solárneho ohrevu máte vodu vo vašom bazéne vyhriatu na požadovanú teplotu už za niekoľko minút.

Čo je však veľkou výhodou pri ohreve vody v bazéne pomocou solárneho panela je to, že si vodu môžete ohriať v podstate zadarmo, investujete len do kúpy solárneho panela, nasledujúci každodenný ohrev je podmienený slnečnou energiou, ktorú naša Zem čerpá z vesmíru.

Solárny ohrev vody v bazéne patrí v posledných rokoch k najobľúbenejším spôsobom ohrevu vody v bazénoch. Je obľúbený vďaka jeho nenáročnej obsluhe, jednoduchej obsluhe, ale aj vďaka skvelým výsledkom ohrevu vody. Solárny ohrev vody v bazéne je založený na jednoduchom princípe, kde sa zariadenie zapojí do filtračného okruhu za pieskovú filtráciu. Cez solárny ohrev potom preteká prefiltrovaná voda z pieskovej filtrácie a v solárnom paneli sa ohreje. Teplá voda zo solárneho ohrevu sa vracia späť do bazénu. Prietok vody solárnym ohrevom zabezpečuje čerpadlo pieskovej filtrácie a vodu v bazéne si tak ohrejete úplne zadarmo.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)