Kategórie

Interiérové doplnky do domácnosti

Po namáhavých, sychravých, studených či smutných dňoch sú práve doplnky v interiéri tým, čo nás dokáže potešiť a umocniť v nás dobrý pocit z našich domovov. Domácnosť je miesto, kde sa máme cítiť príjemne a dokázať si oddýchnuť. Práve doplnky a dekorácie sú tým pravým dotvorením dokonalej oázy pokoja.

Na trhu nájdeme širokú ponuku rôznych interiérových doplnkov – z rôznych materiálov, farebných prevedení, ktoré v niektorých prípadoch dotvárajú ich funkčné vlastnosti. Vkusne, štýlovo a moderne zariadený interiér tiež odráža osobnosť a vkus majiteľa. Aké doplnky si teda vybrať a na čo rozhodne nezabudnúť?

Trendy vzory pre interiérové doplnky

Akékoľvek vzorované doplnky sú trendy, no nesmiete zabudnúť, že ich treba používať s mierou a držať sa toho, že niekedy je menej viac, čo pri výrazných vzoroch určite platí.

 • Bodkované: Pre rozveselenie interiérov sú vhodné najmä bodky, ktoré najlepšie vyniknú na jednofarebnom pozadí. Dokážu úžasne doplniť monotónny nábytok či jednoliate farby stien. Najčastejšie zdobia najmä doplnky do kuchyne, spálne či detskej izby.
 • Prúžkované: Prúžky snáď ešte nikdy nevyšli z módy. Miestnostiam dodávajú šmrnc, či už ide o doplnky s jemnými prúžkami, alebo hrubšími výraznými pruhmi.
 • Kvetované: Pre mnohé ženy je všetko kvetované krásne. Kvetované doplnky sú romantické, pôsobia veľmi nežne a krásne dotvárajú jemne ladené interiéry. Sú jednoducho in, či už vo vintage štýle alebo v moderne zariadených bytoch.
 • So zvieracími vzormi: Ak sa rozhodnete pre zvieracie vzory, mali by ste mať na pamäti, že sa hodia najmä do väčších priestorov a treba ich kombinovať veľmi opatrne a s citom.
 • S vtáčikmi: Horúcim trendom nielen v interiérových doplnkoch sú vtáčiky. Bytové doplnky so vzorom rôznych vtáčikov a sovičiek zdobia nielen detské izby, ale i spálne, obývačky či kuchyne. Ide najmä o doplnky, akými sú samolepiace dekorácie na stenu a nábytok, bytový textil či sviečky.

Vyžarovanie farieb doplnkov

Základom výberu akýchkoľvek doplnkov či už do kuchyne, kúpeľne, obývačky, spálne alebo do detskej izby, sú farby. Farby v našich životoch zohrávajú veľkú úlohu najmä z psychického hľadiska. Vo všeobecnosti sa delia na studené a teplé. Je pravda, že každá farba môže v jednotlivcoch vyvolať rôzne pocity a práve preto sa jednoznačne nedá určiť, aká farba je vhodná či nevhodná práve pre vás. Na to, aby sme si dokonale oddýchli, by na nás mala pôsobiť upokojujúco, čisto a sviežo. Spísali sme pre vás charakteristiky doplnkov na základe ich farieb:

 • Červené: evokujú lásku, dynamiku, vášeň a upútavajú pozornosť.
 • Ružové: vyvolávajú v nás lásku, náklonnosť či oddanosť.
 • Oranžové: vyvolávajú pocity mladosti a zdravia, symbolizujú optimizmus a vitalitu, taktiež táto farba zbavuje ľudí depresií.
 • Žlté: pôsobia optimisticky, veselo a kreatívne.
 • Hnedé: vyvolávajú pocit bezpečia, útulnosti, pohodlia a okrem toho, hnedá znamená aj stabilitu a harmóniu.
 • Zlaté: sú vhodné pre idealistov a značia hojnosť.
 • Zelené: vyvolávajú najmä pocit pokoja, oddychu, prírody či osobného rastu a rozvoja. Táto farba je pre relax ako stvorená.
 • Tyrkysové: v nás evokujú spontánnosť, fantáziu a hravosť.
 • Modré: predstavujú kľud, mier, harmóniu a vyváženosť, no na druhej strane na mnohých ľudí pôsobia chladno.
 • Fialové: svojou farbou inšpirujú a podnecujú umelcov, individualistov.
 • Čierne: sú protikladom k všetkým pestrofarebným doplnkom, sú elegantné, no môžu vyvolávať strach a tajomnosť.
 • Biele: symbolizujú čistotu, nevinnosť, dokonalosť a slobodu.
 • Sivé: znamenajú určitú neutralitu a diskrétnosť.

Čo sa týka sýtosti farebných odtieňov, platí, že malý priestor si vyžaduje doplnky v čo najsvetlejších farebných odtieňoch. Pre doplnky je teda vhodné použiť najmä ľahko kombinovateľné pastelové farby, ktoré priestor zväčšia a rozjasnia. Ak máte dostatočne priestranné izby, môžete upustiť uzdu fantázii a rôznym doplnkom. Priestory v dome by však mali byť dostatočne presvetlené denným svetlom, ak sú tmavšie, tak ich tmavé farby len zaťažia.

Doplnky, ktoré vám nesmú chýbať

Závesy už dávno nie sú len prežitkom. Závesy sú dôležité interiérové doplnky, ktoré dokážu krásne zútulniť a oživiť priestor, dodávajú mu štýl a atmosféru. Vhodné sú nielen pre ich funkčnosť ale aj ich dekoračný charakter. Pri ich výbere nezabudnite zvážiť, akú dĺžku potrebujete, tiež farbu a priehľadnosť materiálov kvôli dostatočnému tieneniu.

Vankúšiky sú využívané ako funkčné a krásne dekoračné doplnky do domácnosti. Môžete si ich upravovať podľa vašej nálady či ročného obdobia. Stačí mať v zásobe viaceré pestrofarebné návliečky, z rôznych materiálov. Našim tipom na zimné večeri sú pleteniny, ktoré sú v súčasnosti aj veľmi trendy.

Sviečky a vône, to sú drobné doplnky domácnosti, ktoré muži tak často a radi podceňujú. Ženy ich však milujú. Doplnky, akými sú sviečky dotvárajú teplo domova, sú dostupné v krásnych odtieňoch pastelových aj výrazných farieb a pôsobia harmonicky. Okrem iného, tie voňavé dokážu rozvoňať celý byt a navodiť krásnu atmosféru.

Určite nám tiež dáte za pravdu, že jedno zrkadlo v kúpeľni nestačí. Zrkadlo ako doplnok interiéru môže výrazne pomôcť najmä malým priestorom, ktoré dokáže opticky zväčšiť a odľahčiť. Zrkadlá sú vhodné aj ako doplnky do chodby či spálne, alebo pre tie šťastnejšie ženy, aj do šatníka.

Menej je niekedy viac

Vaše interiérové doplnky nezabudnite zladiť v prvom rade so štýlom, v akom máte zariadený byt, či dom, k jeho súčasnej farebnej a materiálovej škále. Nezabúdajte však na to, že niekedy je menej viac, čo pri zariaďovaní interiérov platí dvojnásobne. Je to podobné ako pri šperkoch alebo oblečení, jeden výrazný kúsok je jednoznačne lepšia voľba, ako veľa rôznorodých výrazných kúskov.

Podeľte sa s nami a s ostatnými používateľmi o vaše dekoračné tipy. Aké doplnky preferujete vy?


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)