Kategórie

Zámková dlažba

Zámková dlažba, ktorú mnohí poznajú pod laickým názvom „zámocká dlažba“, sa využíva v exteriéri, napríklad ako dlažba na chodníky, vonkajšie schody, do záhrady, na terasu a ako ozdoba do mestských centier. Vzhľadom k tomu, že jej primárne využitie je v exteriéri, dlažba musí byť svojou kvalitou prispôsobená vonkajším podmienkam. A to v tomto prípade platí takmer úplne.

Zámková dlažba je odolná voči zlým poveternostným podmienkam a vďaka svojej mrazuvzdornosti sa o ňu nemusíte báť ani počas tuhej zimy. Jej dalšou výhodou je aj jej odolnosť voči vplyvu chemikálií a zaťaženiu.

Zámková dlažba - estetická stránka

Väčšina z nás kladie dôraz v prvom rade na estetickú stránku. Zámková dlažba vyniká svojou variabilitou v rámci farebného či tvarového prevedenia. Ako základné farby sa používajú prírodné odtiene, no obľúbenými sú aj farby okrová, červená, hnedá, čierna, antracit či karamel.

Viacero možností máte aj v rámci povrchovej úpravy. Zvoliť si môžete medzi jemným, hrubým alebo polohrubým prevedením. Rozdiel medzi nimi nie je len vo vzhľadovej stránke. Menšou nevýhodou jemného povrchu sú absentujúce protišmykové vlastnosti. Ak sa vám táto stránka zdá pri výbere vašej dlažby dôležitá, zvoľte radšej hrubú variantu povrchovej úpravy, ktorá týmito vlastnosťami disponuje. Dlažby s jemným povrchom majú zjednodušenú údržbu a geometrické tvary tak viac vyniknú.

Výhody zámkovej dlažby

Aj napriek toľkým výhodám, ktoré zámková dlažba bezpochyby má, sa nemusíte báť o jej vysokú cenu. Zložitejšie či kvalitnejšie prevedenia sú samozrejme o niečo drahšie, no svojou kvalitou disponujú aj tie lacnejšie. Netreba zabudnúť na to, že pri zámkovej dlažbe existuje možnosť mobility, čo znamená, že ju bez problémov môžete presunúť a dať na iné miesto.

Pred montážou

Ako aj pri iných dlažbách či podlahách, aj pri zámkovej bude dôležité jej správne kladenie. Len takto môžu vyniknúť jej prirodzené kladné vlastnosti, akými je napríklad už spomínaná odolnosť. Predtým ako budete zámkovú dlažbu pokladať na určené miesto, treba si dôkladne premyslieť viacero vecí. Farbu a tvar dlažby si vyberte tak, aby sa zhodovala s vaším vkusom, no tiež tak, aby ladila i s vaším domom. Plochu, kam budete podlahu pokladať vyznačte kolíkom a šnúrami. O svojej dlažbe by ste mali mať už vopred naštudovaných čo najviac informácií, medzi inými i jej hrúbku. Od toho bude závisieť do akej miery vyhĺbite určený priestor.

Výber dlažby

Zámková dlažba môže mať rôzne tvary a okrem výzoru sa líšia aj svojimi vlastnosťami. Jednotlivé kusy dlažby do seba presne zapadajú, podľa toho, aký majú tvar. Určité tvary sa na seba viažu pevnejšie, vďaka čomu sa zvýši ich nosnosť.

Nevýhody zámkovej dlažby

Zámková dlažba ponúka veľké množstvo výhod, no nájdu sa aj určité nevýhody. Jedna z nich sa týka prípravy podkladu, ktorá je nákladná, zložitá a vyžaduje si špeciálnu techniku a stroje. Úprava na požadovaný tvar si vyžaduje rezanie, pri ktorom je nevyhnutné použitie špeciálnych nástrojov.

Zámkové dlaždice sľubujú odolnosť a stabilitu, no tie sú v skutočnosti závislé od toho, ako je postavený podklad. Ak sa tomu nevenuje dostatočná príprava, pri vyššom zaťažení hrozí prepadanie dlažby. Povrchu hrozí zanášanie nečistotami, čo neskôr môže spôsobiť vznik plesní. Takejto nepriaznivej situácii sa môžeme vyhnúť, ak povrch postriekame špeciálnymi postrekmi.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)