Kategórie

Vchodové dvere do domu

Hľadáte vhodné vchodové dvere do domu? Neviete sa zorientovať pri množstve ponúk? Poradíme vám, ktorý materiál je ideálny pre vaše vchodové dvere, a taktiež si posvietime na funkcie, ktoré kvalitné dvere do domu musia spĺňať.

Vchodové dvere do domu a ich materiálové prevedenie

Vchodové dvere do domu musia byť zhotovené z vhodných materiálov a ošetrené tak, aby zvládli externé podmienky – dážď, sneženie, vietor či mráz. Každý druh materiálu má samozrejme svoje výhody ako i nevýhody.

Medzi preferované vchodové dvere patria plastové dvere. Plast sa stal v posledných dekádach neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Moderné plastové vchodové dvere nájdete v rôznych farebných prevedeniach, obľúbeným motívom je imitácia dreva. Plastové vchodové dvere majú viacero výhod – nízka cena oproti iným typom, dlhodobá životnosť, tepelná izolácia, ľahká údržba a trvácny pôvodný vzhľad. Na druhej strane plastové vchodové dvere majú nízku odolnosť voči vlámaniu. Dôvodom je totožný uzamykací mechanizmus ako pri plastových oknách, ktorý je ľahko a rýchlo zdolateľný.

Drevené vchodové dvere do domu ponúkajú množstvo výhod. Drevo je obľúbeným prírodným materiálom, prirodzeným tepelným izolantom a pre svoj pôvabný vzhľad je častou voľbou nielen pre interiérové dvere, ale aj pre vchodové dvere. Na rozdiel od plastových dverí sú drevené náročnejšie na starostlivosť, ktorá je však z dôvodu zachovania pôvodného vzhľadu a životnosti dreva nevyhnutná.

Hliníkové vchodové dvere pôsobia veľmi moderne a reprezentatívne, preto sa hodia pre novostavby. Medzi ich popredné vlastnosti patrí tvrdosť a odolnosť voči deformovaniu, ľahká údržba a takmer neobmedzená životnosť. Hliníkové vchodové dvere patria do vyššej cenovej kategórie. Problém u dverí vyrobených z hliníka môže nastať počas zimného obdobia pri mínusových teplotách, kedy sa dvere môžu rosiť, prípadne zadŕžať vlhkosť a zamŕzať. Spojenie prírodného dreva a chladného kovu umožňujú vchodové drevohliníkové dvere. Táto materiálová kombinácia v sebe spája výhody najmä tepelné a estetické. Jedinou nevýhodou u tohto typu vchodových dverí je vysoká cena.

Funkcie vchodových dverí do domu

Vchodové dvere do domu sú vstupnou bránou do vášho príbytku a musia spĺňať tri základné funkcie: bezpečnostnú, estetickú funkciu a tepelno-zvukovú nepriepustnosť.

Dvere musia v prvom rade spĺňať bezpečnostné kritéria. Aké sú teda bezpečné vchodové dvere? Na trhu nájdete viacero autorizovaných predajní, ktoré sa profilujú na čisto bezpečnostné dvere do domu.
Certifikované bezpečnostné dvere sú voči obyčajným vchodovým dverám do domu odolnejšie voči mechanickému devastovaniu, taktiež sú charakteristické vysokou požiarnou odolnosťou. Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu bežných vchodových dverí, informujte sa o bezpečnostných základoch - úrovni statického zaťaženia a bezpečnostných doplnkoch. Nemalý podiel na bezpečnosti vchodových dverí do domu má i samotný materiál, z ktorého sú dvere zhotovené (pozri vyššie). Bezpečnostný štandard dverí zahŕňa trojbodový zámok, štyri aktívne istiace čapy a štyri pasívne istiace body. V rámci bezpečnosti by mala kľučka byť buď guľa, prípadne madlo.
Svoje vchodové dvere do domu môžete vybaviť i ďalšími bezpečnostnými doplnkami, napríklad panoramatickým priezorom, poistnou retiazkou alebo dokonca čítačkou odtlačkov prstov.

Okrem štandardov na bezpečnosť si mnohí zákazníci vchodové dvere vyberajú podľa vzhľadu. Samotný vzhľad hrá dôležitú úlohu. Dizajn by mal korešpondovať so štýlom domu, prípadne by vchodové dvere mali pútať najväčšiu pozornosť. V mnohých prípadoch sa štýl vchodových dverí prispôsobuje a nadväzuje na farebné či materiálové prevedenie okien. Vchodové dvere do domu pre novostavbu bývajú zväčša modernejšie, nie len po stránke vzorov, ale i z hľadiska materiálov. Jednoduchý vzor, no zároveň vkusný výzor, je ideálny pre menšie domy, takzvané bungalovy, naopak masívne drevené dvere sú dobrou voľbou pre veľké rodinné domy, ktoré dodajú domu ešte väčšiu veľkoleposť.

Presklené vchodové dvere do domu

Pokiaľ vaše kompozičné riešenie domu neumožnilo, aby sa vchodové dvere do domu nachádzali na východnej strane, znamená to, že sú na strane, ktorá je málo presvetlená až tmavá. Vaše dvere by mali byť tým pádom presklené. Presklené dvere do domu prepúšťajú prirodzené svetlo a zútulňujú vchodovú chodbu. Zasklenie na vchodových dverách do domu môže byť jednoduchého, no i atypického vzoru. V ponukách nájdete i rôzne variácie skla od priesvitného, zrkadlového až po mliečne.

V súčasnosti sú najpreferovanejšie zrkadlové a mliečne sklá, a to z dôvodu zachovania si súkromia vo svojom príbytku. Ich nedostatkom je znížená priepustnosť prirodzeného svetla oproti priesvitnému – priehľadnému sklu. V prípade presklených vchodových dverí do domu by sme odporučili zabezpečiť takéto dvere bezpečnostnou fóliou. Bezpečnostná fólia na presklených dverách je základným ochranným prvkom, ktorý sťažuje zničenie a neoprávnené vniknutie do vášho domu.

V súčasnosti sú vchodové dvere vyrábané zo širokej palety materiálov, farieb, vzorov a plnia viaceré funkcie. Ich výber je náročný, a preto je dôležité porovnávať výhody a nevýhody u jednotlivých typov dverí. Pri výbere by ste nemali zabúdať, že vchodové dvere do domu plnia reprezentatívnu funkciu domu.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)