Kategórie

Okno

Okno je neodmysliteľnou súčasťou stavieb, či už sa jedná o stavbu bytového alebo nebytového charakteru. Okno je rovnocennou súčasťou obvodových stien stavby a medzi jeho základné funkcie patrí prepúšťanie prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu.

Charakteristika a vlastnosti jednotlivých typov okien

Celkový štýl okna ovplyvňuje estetiku vonkajšej fasády, ale aj interiérové prostredie príbytku. Okná možno rozdeliť do niekoľkých základných kategórií, a to z hľadiska veľkosti – rozmerov, podľa miesta umiestnenia na fasádne a strešné, a ďalšou kategóriou triedenia okien je materiál, z ktorého je okno vyrobené.

Čo ovplyvňuje výber a kúpu okien? V prvom rade je to vkus každého zákazníka, jeho finančné možnosti, parametre, tepelno-izolačné vlastnosti a mnoho ďalších indikátorov. Neviete sa zorientovať pri veľkom množstve typov okien? Skôr než si vytvoríte vlastnú predstavu o dokonalom okne, prečítajte si niekoľko užitočných faktov.

Univerzálne požiadavky na okno

Ako bolo už spomenuté, okno je primárny zdroj prirodzeného svetla a vzduchu do miestností. Práve zasklenie má vplyv nielen na priepustnosť svetla, ale i na súčiniteľ prechodu tepla, resp. vplyv na tepelno-izolačné schopnosti okna. Je potrebné rozlišovať medzi dvoma druhmi súčiniteľov prechodu tepla v rámci okna a to medzi súčiniteľom prechodu tepla zasklenia okna a okenným rámom.

Medzi najpreferovanejší typ okna patrí jednoznačne okno s dvojsklom s hrúbkou od 12 do 16 mm. Pri dvojsklennom okne je súčiniteľ prechodu tepla okolo 3 W/(m2 . K). Priemerný súčiniteľ prechodu tepla U okenného rámu je zvyčajne maximálne 2,0 W/(m2. K). Každopádne platí, čím je nižšia hodnota súčiniteľa prechodu tepla, tým lepšie má okno izolačné vlastnosti a zároveň nižšie tepelné straty prenášajúce sa do nižších nákladov na vykurovanie. Ako spoznať laicky kvalitné okno s dobrými izolačnými vlastnosťami? Jednoduché zarosenie okna vám prezradí, či vaše okno má vyhovujúce tepelno-izolačné vlastnosti. Možno skonštatovať, že rosenie je znakom a dôkazom kvalitného okna.

Okrem tepelnej nepriepustnosti by malo okno spĺňať i požiadavku na zvukovú izoláciu. Zvýšená protihluková ochrana okna sa vyžaduje najmä v rušných lokalitách či v blízkosti frekventovaných ciest. Index zvukovej nepriezvučnosti u okien s dvojsklom býva na úrovni Rw = 32 dB. Okno so špeciálnymi akustickými sklami dokáže dosiahnuť index zvukovej izolácie až na Rw = 50 dB. Veľký vplyv na zvukovú izoláciu okna má i správne vsadenie a montáž okna.

Okno predstavuje pre zlodeja najľahšiu prekážku vniknutia do príbytku. Preto by ste pri výbere okna nemali podceniť ani požiadavku na bezpečnosť. Vysoko-bezpečné okno je vybavené bezpečnostným kovaním, bezpečnostným sklom a taktiež poistkami proti neoprávnenej manipulácii ako aj uzamykateľnými kľučkami. Úroveň bezpečnosti vášho okna zvýšite aj umiestnením tzv. bezpečnostnej fólie na sklo okna. Okno vybavené bezpečnostnou fóliou chráni nielen pred neoprávneným vniknutím, ale i zachytáva škodlivé UV žiarenia. Bezpečnostná fólia nepredstavuje nákladný ochranný prvok.

Dôležitým kritériom pri výbere okna je jeho životnosť a náročnosť údržby. Okno ma mnoho podôb z hľadiska materiálového zloženia a každý materiál má iné charakteristické vlastnosti, medzi ktoré patrí i rozdielna životnosť a spôsob údržby.

Okno a jeho podoby z hľadiska materiálu

Drevené okno možno označiť ako ekologické, patrí medzi najpreferovanejšie typy. Okrem príjemného vzhľadu má vynikajúce izolačné vlastnosti.

V súčasnosti sú veľmi známe a obľúbené Eurookná, ktoré majú vynikajúcu životnosť a ich údržba je pomerne jednoduchá.

Za najmodernejší typ okna sa považuje hliníkové okno. Tento druh materiálu vyniká dobrou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu a tepelnou nepriepustnosťou. Hliníkové okno je okno vyššej cenovej triedy.

Kombináciou dreva a hliníka sa dosiahol moderný dizajn okna a drevo-hliníkové okná tak v sebe spájajú popredné vlastnosti oboch materiálov. Vyznačujú sa zaujímavým vzhľadom, vysokou kvalitou, izoláciou a perfektnou odolnosťou.

Vznik plastu spôsobil doslova revolúciu v stavebnom priemysle. Plastové okno sa vyrába z nemäkčeného PVC. Medzi jeho popredné vlastnosti patrí takmer neobmedzená životnosť, vynikajúca izolácia a bezkonkurenčná cena.

Panoramatické okno

Panoramatické okno ponúka dokonalé presvetlenie interiéru a dokáže zmeniť celkový štýl interiéru na moderný, útulný a originálny. Ďalšou unikátnosťou panoramatického okna je jedinečný výhľad. Interiér s panoramatickým oknom nenavodzuje pocit stiesnenosti, ale práve naopak zvyšuje stav uvoľnenia a voľnosti. Panoramatické okná boli zvyčajne doménou výškových kancelárskych budov, no v ostatnom období sú čoraz väčšmi zakomponované do novostavieb ako súčasť modernej architektúry bytových domov.

Špaletové - kastlové okno

Špaletové okno známe i pod označením kastlové je dnes považované za historický typ okna. Tento model okna sa spája s tradičnou architektúrou. V súčasnosti sa osádzajú prevažne na pamiatkovo chránené stavby a zvyčajne sa jedná o repliky pôvodných kastlových okien. Prípadne sú špaletové okná ideálne pre staršie chalupy či chaty, v úmysle zachovať ich pôvodný historický štýl. Špaletové okno sa vyrába v dvoch základných prevedeniach a to s jednoduchým sklom a izolačným dvojsklom. Špaletové okno s izolačným dvojsklom sa vyznačuje veľmi dobrou tepelnou nepriepustnosťou a rovnako i protihlukovou ochranou.

Okno je dôležitý architektonický prvok stavby. Závisí od neho množstvo prepusteného prirodzeného svetla do interiéru, kvalita vetrania a taktiež nemalým podielom vplýva na vykurovacie náklady. Výber okna je komplikovaný, najmä pri množstve modelov a materiálových variantov. Okrem samotného výberu okna nepodceňujte ani jeho správnu montáž, tá v konečnom dôsledku ovplyvňuje celý rad vlastnosti okna, od tepelno-izolačnej schopnosti až po životnosť.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)