Kategórie

Eurookná

Ceny za energie neustále rastú. Ak chcete šetriť energiami a financiami, vymeňte svoje staré okná za nové. Zvoľte si eurookná, ktoré navyše šetria i životné prostredie a sú zaručenou kvalitou. Na trhu je veľké množstvo výrobcov drevených okien – eurookien, takže výber toho najvhodnejšieho bude pomerne náročný.

Prečo drevené okná?

Drevené eurookná vydržia aj 4-násobne dlhšie ako obyčajné plastové okná. Výmena takýchto okien je teda dlhodobá investícia, ktorú rozhodne neoľutujete. Drevo je prírodný materiál a tým, že sú eurookná vyrábané z obnoviteľného zdroja, nezaťažujú životné prostredie tak ako plastové. Sú teda ekologickejšie a životaschopnejšie. Drevo ako surovina je nenáročná na spotrebu energie a neprodukuje do svojho okolia žiadne škodliviny. Laky a farby používané pri výrobe okien sú vodou riediteľné a šetrné k prírode. Svojou štruktúrou a farebnosťou vytvárajú drevené okná veľmi príjemné prostredie pre život, majú nezameniteľnú kresbu a vytvárajú harmonickú atmosféru bývania.

Povrchová úprava

Povrchovú úpravu tvorí vodou riediteľná farba, ktorá sa nanáša v troch vrstvách. Základná farebná vrstva, ktorá je aj impregnačnou vrstvou sa nanáša máčaním. Medzivrstva sa nanáša dodatočným máčaním alebo striekaním a na záver sa vysokotlakovým striekaním nanáša vrchná farebná lazúra. Na výber máte širokú ponuku odtieňov lazúrovacích transparentných lakov, ako aj krycích ekologických farieb.

Typy eurookien

V dnešnej dobe idú technológie neustále dopredu a tak ako kedysi existoval len jeden druh okien, časom ho vystriedali nové a vylepšenejšie okná. Aj typov eurookien máme viac, je teda z čoho vyberať.

Často používaným eurooknom je Euro 72 Standard, ktoré sa používa pre bežné stavby ako sú historické a administratívne budovy alebo priemyselné objekty, kde sú plastové okná z estetického hľadiska nevhodné. Obsahuje izolačné dvojsklo a má ekologicky bezúdržbovú povrchovú úpravu s 10 ročnou zárukou.

Eurookno Euro 78 obsahuje izolačné dvojsklo, sklo s nerezovým rámikom, ktorý znižuje rosný bod a zasklievaciu lištu, ktorá zabraňuje prenikaniu chladu cez prevetrávacie otvory.

Eurookno 78 – 88 sa vyznačuje novým tvarom a prepracovanými detailmi, taktiež má izolačné sklo osadené hlbšie v ráme, čo znižuje rosný bod a obsahuje izolačné trojsklo. Má lepšiu tepelnú a zvukovú izoláciu a je vhodné jednak do nízkoenergetických domov tak aj do pasívneho domu. Eurookná Euro 78 a Euro 78 – 88 sú eurooknami novej generácie.

Eurookno Euro 92 je najnovší model na slovenskom trhu. Ide o okno, ktorého rám je vysoko kvalitný. Výhodou je samozrejme izolačné trojsklo. Technológie a materiál, ktoré sú pri tomto type okna použité, zabezpečia väčšiu stabilitu a vylučujú možnosť skrútenia alebo stočenia okenného krídla a nepriliehania do rámu. Medzi krídlom a rámom sú tri tesnenia, ktoré majú trojnásobnú silu proti úniku tepla.

Najdôležitejšie ukazovatele, ktoré je potrebné pri výbere eurookna sledovať, sú:

- koeficient tepelnej priepustnosti okna (Uw)
- koeficient tepelnej priepustnosti skla (Ug)
- koeficient prestupu energie oknom z exteriéru, ktorý vyjadruje, koľko energie je okno schopné prijať – koľko tepla prijme pričom nepustí chlad. (gw)

Ceny za eurookná si každý výrobca či predajca určuje sám. Priemerne sa však pohybujú v rozmedzí od 120€ až po 700€, pričom samozrejme záleží aj na presnom type eurookna, jeho vlastností, veľkosti a spôsobu otvárania.

Okná dotvárajú celkový výzor stavby. K farbe fasády i celkovému prevedeniu domu je teda potrebné prispôsobiť aj typ a prevedenie okien. Okrem toho, že sú okná dôležitým architektonickým prvkom exteriéru ako aj interiéru, zabezpečujú presvetlenie priestoru, jeho vetranie, obmedzujú mieru hluku okolitého prostredia a úniku vykurovacej energie. Značnou mierou tak ovplyvňujú celkovú kvalitu nášho bývania, preto sa do kúpy kvalitného eurookna rozhodne oplatí investovať.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)