Kategórie

Pergoly

Záhradné pergoly spolu s altánkami krášlia záhrady už od nepamäti. Práve záhrada je ideálnym miestom, do ktorého možno zakomponovať pergolu bez narušenia pôvodnej záhradnej architektúry. Pergoly sú stavby, ktoré záhrady zveľaďujú a dávajú im istý rozmer spestrenia. Záhradné pergoly sú nenáročné stavby, ich výstavbu zvládne nejeden šikovný domáci kutil.

Výstavba pergoly v jednoduchom štýle netrvá dlhšie ako pár dní, v závislosti od zručnosti domáceho majstra, externých podmienok - počasia a prípadnej pomoci ďalších osôb. Pergola sa dá využívať od jari do jesene a je skvelým relaxačným miestom. Pergola predstavuje akýsi úkryt, kde sa môžete schovať počas horúcich slnečných dní. Pokiaľ vo vašej záhrade stále chýba táto okrasná stavba ponúkame vám jednoduchý manuál na jej zhotovenie. Navyše sa dočítate o niekoľkých tipoch, vďaka ktorým vylepšíte celkový vzhľad pergoly.

Ako správne umiestniť záhradnú pergolu?

Prvým dôležitým krokom pred samotným začatím výstavby pergoly je dôležité zvážiť jej vhodné umiestnenie v záhrade či v blízkosti rodinného domu. Pergola predstavuje voľný – prevzdušnený záhradný objekt a výber umiestnenia, by nemal znížiť funkčnosť pergoly. Pergola by mala stáť na stabilnom a rovnom povrchu, pokiaľ má vaša záhrada nerovný povrch je potrebné, aby ste miesto, na ktorom bude pergola stáť zarovnali, inak sa môže stať, že pergola nebude spĺňať kritéria bezpečnej stavby. Prioritnou funkciou pergoly je umožniť odpočinok a ochranu pred slnečnými lúčmi, z toho vyplýva i druhé kritérium - podmienka pre správne umiestnenie pergoly.

Mali by ste sa rozhliadnuť a vybrať také miesto, kde dopadá počas dňa najmenej slnečného žiarenia. Pohodu a relax si vychutnáte len v prípade, ak sa pergola nachádza v tichom prostredí ponúkajúc dostatočné súkromie. Pergoly sa využívajú nielen na relax, ale sú i príjemným miestom na posedenie s rodinou či priateľmi, preto je lepšie, aby pergoly neboli situované príliš ďaleko od domu, aby ste nemuseli nosiť občerstvenie príliš ďaleko. Otázka vzdialenosti tak nepriamo vplýva na voľbu umiestnenia pergoly.

Výber materiálov, komponentov a náradia pre výstavbu pergoly

Klasickým materiálom na stavbu pergoly je drevo, ktoré je dobre impregnované, ošetrené pred vlhkosťou, mrazom či škodcami. Pergola sa skladá z niekoľkých komponentov ako sú hranoly, latky a dosky. V prípade zastrešenej pergoly sa použijú zvyčajne polykarbonátové dosky. Okrem impregnovania sa drevený materiál natiera glazúrou či krycou farbou, ktorá dodá pergole ten správny vzhľad. Na montáž pergoly potrebujete skrutky, kovové pätky a spojovacie uholníky. Na zhotovenie pergoly budete potrebovať i množstvo náradia – meter, vodováhu, kladivo, elektrický skrutkovač, elektrickú vŕtačku, súprava vrtákov do dreva, brúsku, hoblík, skrutky, klince, kotúčovú pílu a štetec.

Návod na výstavbu pergoly

Pergola predstavuje malú záhradnú stavbu s charakteristickou jednoduchou rámovou konštrukciou zloženou z trámov, dosiek, latiek atď. Pri vlastnej výstavbe pergoly si môžete navrhnúť a určiť tvar, štýl a najmä jej veľkosť. Prvým krokom je vytýčenie si pôdorysu a následne sa pristúpi ku kotveniu pätiek. Stojky pergoly sa musia zakotviť do pätiek, ktoré sú vybavené tzv. puzdrom na upevnenie hranolov. Hranoly cez otvory pätiek sa prevŕtajú tak, aby sa prešlo k protiľahlým otvorom v pätke a mohli sa hranoly uchytiť za pomoci vratových skrutiek. Steny pergoly nahrádzajú mriežky, resp. rámčeky, ktoré sú prichytené medzi stojkami pergoly. Mriežky tvoria istú zábranu pred prenikaním slnečných lúčov a poskytujú i určitú úroveň súkromia. S montážou strechy sa začína pri priečnikoch, ktoré spájajú protiľahlé stojky pergoly.

Priečniky musia presahovať pôdorys zruba o 20 cm a následne ich pripevníme skrutkami. Na priečniky sa upevnia – priskrutkujú strešné laty, ktoré majú medzi sebou odstup cca 50-60 cm. Na zastrešenie pergoly si môžete vybrať z viacerých variantov, najviac je odporúčaný asfaltový šindeľ alebo polykarbonát (polykarbonátové dosky). Medzi posledné montážne úkony patrí osadenie zábradlia. Dosky, ktoré tvoria zábradlie je potrebné upevniť kovovými uholníkmi zo spodnej - zadnej strany pergoly. Takto zhotovená konštrukcia pergoly sa musí ošetriť natretím impregnačným náterom a lazúrovacím náterom na drevo najlepšie dvakrát. Náterom sa zakryjú rôzne spoje a rezy a docieli sa farebná jednota pergoly. Po zaschnutí lazúry je pergola pripravená na používanie.

V prípade, že si netrúfate na kompletnú prípravu materiálu, komponentov a montáž pergoly, môžete využiť variant stavebnicového systému. Stavebnicový systém tejto drobnej záhradnej stavby je cenovo prijateľný a dodávatelia vám vašu vysnívanú pergolu zložia na kľúč.

Plazivé rastliny a výbava pre pergolu

Pergola je útočiskom v čase horúčav, vďaka príjemnému zatieneniu, ktoré je vytvorené najčastejšie popínavými rastlinami prípadne viničom. Ťahavé ruže vykúzlia a dodajú pergolám ten správny romantický štýl, ktorý sa naplno prejaví počas kvitnutia ruží. Správnou úpravou pergoly v podobe vysadenia rôznych popínavých rastlín získate čarovné zákutie vo vašej záhradke. Na zatienenie pergoly môžete použiť i napríklad rákosové dielce, trstinové rohožky, snopy slamy, lexan či plátno. Výsadba ťahavých rastlín v blízkosti pergoly, ako i výber materiálu na zatienenie ovplyvňuje celkový dojem, vzhľad a v neposlednom rade funkčnosť pergoly.

Plne funkčná pergola musí mať i patričné vybavenie pozostávajúce zo záhradného nábytku, v prípade väčšej pergoly je možné umiestniť i viac druhov vybavenia (lavičky, stôl, stoličky), dokonca do pergoly je možné zakomponovať i krb a dopriať si tak príjemné večerné posedenie pri horiacom ohníku.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)