Kategórie

Dvere

Hlavnou funkciou dverí je oddeliť miestnosti, vytvoriť v každej z nich pocit súkromia a tiež zabezpečiť zvukovú a tepelnú izoláciu. Dnes je síce trend trochu iný ako kedysi a čoraz modernejšie sú otvorené priestory, dvere sú však stále nevyhnutnosťou dodávajúcou bytu útulnosť.

Otváranie dverí

S otočnými alebo otváravými dverami sa stretávame najčastejšie. Krídlo dverí sa otvára buď smerom dnu alebo von a dvere sú na troch pántoch. Otočné dvere sú natoľko bežnou súčasťou našich životov, že sme sa možno nikdy nezamysleli nad ich nevýhodami a výhodami. Nevýhodou je, že ich krídlo zaberá priestor a komplikácie vznikajú najmä ak je dverí v miestnosti niekoľko. Pri projektovaní treba myslieť aj na požiarno – bezpečnostné predpisy, ktoré prikazujú, že únikové dvere sa musia otvárať smerom von. Nevýhoda otočných dverí spočíva aj v možnosti vzniknutia prievanu a rozbitia sa sklených výplní.

Posuvné dvere nezaberajú priestor v miestnosti, no na druhej strane si vyžadujú veľkú plochu steny. Kompromis sa dá nájsť v zasúvacích dverách, no treba s nimi rátať už pri stavbe, keďže sa zasúvajú priamo do steny. Inými typmi otvárania dverí sú zhrňovacie, skladacie či zalamovacie, no tie sa kvôli nízkej zvukotesnosti používajú len na optické predelenie miestnosti.

Materiály interiérových dverí

Interiérové dvere sa vyrábajú v rôznych materiálových prevedeniach, pričom treba zvážiť, ktoré budú najvhodnejšie práve pre váš interiér. Za veľmi kvalitné dvere sa považujú drevené dvere z masívu, ktorých neoceniteľnou výhodou, okrem vkusného vzhľadu, je ich trvácnosť a odolnosť. Dvere z masívu sa na povrchu upravujú lakmi prípadne olejmi. Netreba zabúdať, že drevo disponuje výbornými zvukovo – izolačnými vlastnosťami. Dvere s masívnou výplňou majú dlhšiu trvácnosť ako fóliované alebo laminátové dvere, no ich cena je o to vyššia.

Dyha je povrchovou úpravou drevených dverí a vyrába sa z najkvalitnejšieho dreva. Dyhované dvere pôsobia luxusnejším dojmom a nájdete ich najmä v reprezentatívnych miestnostiach alebo v domácnostiach s vyšším životným štandardom. Dyha je prírodný materiál, ktorý celú miestnosť oživí svojou prirodzenosťou a vnesie do vašich príbytkov kúsok prírody.

Laminátové dvere majú odolný povrch a navyše aj moderný vzhľad. Okrem toho ponúkajú jednoduchú údržbu a nenáročnosť pri ich čistení. Laminátové dvere sa vďaka svojej dostupnej cene stávajú súčasťou čoraz viac domácností.

Fóliové dvere sú najlacnejším typom interiérových dverí. Ich povrchová úpravu spočíva v tom, že vonkajšia vrstva je tvorená špeciálnymi fóliami. Pri takýchto dverách ide o imitáciu napríklad dreva, no v mnohých prípadoch sú od prírodného materiálu na nerozoznanie. Fóliové dvere sa jednoducho čistia a zbavujú prachu. Sú navyše odolné voči priamemu pôsobeniu slnečných lúčov a nedochádza tak k ich poškodeniu. Fólia sa dá upraviť na vami požadovaný vzor.

Sklenené dvere sa kedysi používali najmä do kúpeľní alebo do kancelárií, no dnes ich využitie aj v iných miestnostiach nie je žiadnou výnimkou. Práve naopak, mnohé byty, ktorým chýba svetlosť či prehliadnosť si sklenené dvere priam vyžadujú. Sklenené dvere navyše dokážu opticky zväčšiť priestor, preto sa hodia aj do malých miestností. Kvalitné sklenené dvere sú spracované procesom kalenia, vďaka ktorej sú dvere dostatočne tvrdé a sklenená tabuľa má termickú odolnosť. Rozbitie takéhoto skla sa bežne nestáva, no ak sa tak predsa len stane, rozbije sa len na malé čiastky, ktoré sú neškodné.

Farebné odtiene dverí

Najvhodnejšie je vybrať si taký odtieň dverí, ktorý je podobný odtieňu podlahy a ladí k nej. Za pozornosť určite stoja aj kontrastné odtiene, ktoré dajú dverám viac vyniknúť. Najväčšou istotou pre vás bude porovnanie si jednotlivých vzoriek.

Okrem zladenia dverí s podlahou, treba myslieť aj na vhodný výber kľučky. Aj tá by mala byť kontrastná s odtieňom dverí, aby nezanikala. Nevýhodou jednofarebných povrchov je, že poškodenie na nich je výraznejšie a je ho viac vidno. Nepraktické sú aj leské povrchy, ktoré sú ťažšie na údržbu.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)