Kategórie

Kožené sedačky

Kožené sedačky dodajú interiéru svoj vlastný charakter a atmosféru. Ak patríte k tým ľudom, ktorí túžia po luxusnom a elegantnom interiéri, určite sa poobzerajte po koženej sedačke. Pred kúpou však veľa hľadajte, skúšajte, porovnávajte, nechajte si poradiť. Po kúpe nezabudnite na starostlivosť, aby vám sedačka mohla robiť radosť čo najdlhšie.

Koža ako materiál

Koža patrí k najobľúbenejším prírodným materiálom, aj keď sa nájdu mnohí, ktorí majú voči nej výhrady. Koža je výnimočným materiálom, na dotyk príjemným s jedinečnou štruktúrou. Kožené sedačky sa vyrábajú najmä z hovädzej kože a existuje mnoho farebných variant, z ktorých si môžete vyberať. Obľúbené sú napríklad bledšie odtiene, ktoré krásne oživia priestor.

Výhody kože spočívajú predovšetkým v jej pevnosti, pružnosti či odolnosti voči opotrebovaniu. Kožu ocenia aj alergici, pretože prach sa neusádza v jej vnútornej štruktúre a nespôsobí tak alergickú reakciu.

Starostlivosť o kožené sedačky a prevencia

O starostlivosti sa informujte už pri jej kúpe, v obchode by vám mali poradiť ohľadom konkrétnej sedačky, ktorú si vyberiete a ponúknuť vám vhodné výrobky pre impregnáciu kože.

Ak sa rozhodnete si prípravok vybrať sami, zamerajte sa len na tie, ktoré sú presne určené na starostlivosť o kožu a kožené sedačky. Aviváže, čistiace prášky, detský olej, indulona a iné chemické prípravky by sa nemali používať. Ich častým používaním koža postupne stráca svoje vlastnosti, tvoria sa na nej fľaky a časom môže popraskať.

Okrem pravidelného čistenia je dôležitá aj prevencia. Dávajte si pozor, aby vaša kožená sedačka nebola vystavená priamemu slnečnému svetlu, ani nebola umiestnená v blízkosti krbu či radiátora. Koža by sa mohla začať vysušovať a farba časom blednúť.

Čistenie a impregnácia

Impregnácia je špeciálny náter, ktorý sa používa na ochranu povrchu prírodných materiálov. Vďaka impregnácii sa materiál vyživí a udrží si svoje prirodzené vlastnosti. Dôležitými vlastnosťami, ktoré sa by sa mali u kože zachovať, sú odolnosť a poddajnosť kože. Okrem toho sa životnosť materiálu týmto spôsobom predlžuje a zlepšuje sa jej vzhľad.

Správne a pravidelné používanie impregnácie dodá sedačke lesk, ktorý vydrží veľmi dlho. Takáto ochranná starostlivosť by sa mala vykonávať aspoň dvakrát do roka, tie najčastejšie používané časti by sa mala čistiť aj častejšie.

Starostlivosť o kožené sedačky prebieha za pomoci jemnej kefky alebo hubky, utierky z mikrovlákna a aplikátoru z mikrovlákna. Čistiaci prostriedok by mal byť PH neutrálny.

Čistenia a impregnácia prebieha v týchto krokoch:

1. Najprv treba odstrániť prach za pomoci utierky z mikrovlákien alebo vysávačom
2. Aplikátormi z mikrovlákna vtrieť špeciálny čistiaci prostriedok
3. Nechať pôsobiť a potom prostriedok zotrieť za pomoci utierky z mikrovlákna
4. Na povrch sa nanáša a vtrie imregnačný prípravok
5. Necháme pôsobiť 15 minút a opäť zotrieme utierkou z mikrovlákna

Sedačky s ochrannou vrstvou

Kožené sedačky sa vyrábajú aj v prevedení protecta. To znamená, že je pokrytá tenkou ochrannou vrstvou, ktorá ju chráni pred vznikom škvŕn od nápojov, kozmetiky či jedla. Na rýchle vyčistenie stačí použiť roztok vlažnej mydlovej vody. Takáto vrstva by sa mala obnoviť po približne roku a pol.
Kožené sedačky typu natural ochrannú vrstvu nemajú, sú teda o niečo náchylnejšie na znečistenie. Ich vzhľad je však prírodnejší a rozdiely vo farbe, patina, žilnatosť či zrnitosť na nej vyniknú.

Rýchla pomoc pri poliatí tekutinou je jemná biela utierka alebo absorpčný papierik. Povrch sa nesmie namočiť, netreba na škvrnu tlačiť, len ju trieť od vonkajšej strany dovnútra.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)