Kategórie

Obložkové zárubne

Ak chcete, aby váš interiér pôsobil moderne, esteticky a zároveň aby bol plne funkčný, treba dbať na každý detail. Nielen dvere, ale aj ich rámy (zárubne) by mali byť správne vybraté a zasadené do konkrétneho priestoru a štýlu interiéru. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, aj zárubne patria medzi podstatné detaily, ktoré prispievajú k celkovému finálnemu vizuálu vášho domova. V súčasnosti sú medzi dizajnérmi aj majiteľmi interiérov veľmi obľúbené obložkové zárubne, keďže tento typ zárubní prináša širokú paletu vyhotovení – od výberu rozmeru, cez výber materiálu až po výber ľubovoľného odtieňa či dekoru. Vďaka týmto vlastnostiam je interiér lepšie tvarovateľný a vo finále pôsobí kompaktnejšie.

Obložkové zárubne vďaka ich širokej škále vyhotovení môžme zladiť nielen s dverami, ale najmä s celkovým štýlom interiéru. Do minimalistického môžme vybrať jednoduché, strohé, jednofarebné obložkové zárubne, do interiéru horskej chaty naopak vyberieme napríklad odtieň dreveného dekoru, ktorý vhodne doplní celkový štýl horského interiéru – teplý alebo chladný, bledý alebo tmavý odtieň dreva vzhľadom k vybranému nábytku, obkladu a farbe stien či podláh. Obložkové zárubne sú veľmi vďačným interiérovým prvkom, ktorý šetrí nielen čas a peniaze, ale aj vašu námahu (najmä pri odstraňovaní pôvodných zárubní) a ich skvelou výhodou je to, že sa dajú pri ďalšej rekonštrukcii kedykoľvek odstrániť a nahradiť novými s iným povrchovým vyhotovením.

Na čo slúžia obložkové zárubne?

Obložkové zárubne slúžia primárne ako funkčný rám dverí, sekundárne ako estetický dizajnový doplnok interiéru. Väčšinou sú vzhľadovo (čiže materiálovo, povrchovo či farebne) zladené s dverami, ktoré k nim patria. Jednou možnosťou je namontovať obložkové zárubne do holobytu ako prvé zárubne, alebo ich je možné osadiť na väčšinu už existujúcich pôvodných kovových zárubní. Táto možnosť je veľmi výhodná najmä v prípade, ak sa počas rekonštrukcie bytu nechcete zdržovať zdĺhavým a náročným vysekávavaním pôvodných zárubní. Je to pomerne nepríjemná záležitosť najmä ak sa jedná o panel, alebo ak už máte okolo pôvodnej zárubne obklad, ktorý by sa vysekávaním poškodil a museli by ste ho nanovo prerábať, pričom ho chcete zachovať.

Aké typy obložkových zárubní sú na trhu?

Obložkové zárubne v dnešnej dobe nájdeme na trhu v početných variáciách – či už sa jedná o farbu, dekor, povrchové vyhotovenie (matné, polomatné, lesklé, hladké, ryhované, plastické) alebo rozmer. Povrchová úprava je najčastejšie riešená prostredníctvom dyhy, fólie, laku alebo laminátu. Typ obložkovej zárubne môže byť falcový alebo bezfalcový. Falcové sú najbežnejšie a zároveň zabezpečujú maximálne tesnenie. Bezfalcové zase môžu priniesť estetickú jednoliatosť dverí a zárubní.

Podľa čoho vybrať obložkové zárubne, alebo aké parametre by sme mali vedieť pred výberom obložkových zárubní?

V prvom rade sa pri výbere musíme uistiť, že zárubne budú technicky v poriadku a budú presne pasovať do stavebných otvorov, ktoré v priestore máme k dispozícii. Dôležitými údajmi sú rozmery obložkových zárubní a ich orientácia. Orientácia môže byť buď ľavá alebo pravá. Ako zistíte či je orientácia ľavá alebo pravá? Dvere otvárajte smerom k sebe. Ak sú pánty tam, kde máte pravú ruku, je orientácia pravá a ak tam kde ľavú, je orientácia ľavá.

Šírka stavebného otvoru je určujúcim parametrom – hrúbka obložkových zárubní sa štandardne dá prispôsobiť, keďže hrúbky stien a ich povrchových úprav bývajú rôzne. Inú hrúbku bude mať napríklad tá istá stena, ak na ňu dáme iba základnú omietku a inú, ak na ňu dáme kamenný či drevený obklad. Šírka stavebného otvoru však zväčša býva daná normami STN a je dobré už pri návrhu ju dodržiavať. S atypickou šírkou otvoru bývajú často problémy a navyše je vyhotovenie neštandardných šírok obložkových zárubní spravidla drahšie.

Čo by sme mali zohľadniť v šírke dverí, stavebného otvoru a obložkových zárubní?

Vo všeobecnosti platí, že šírka dverí je o 100 mm menšia než šírka stavebného otvoru a výška štandardných dverí je o 50 mm menšia než výška stavebného otvoru. V praxi to teda znamená, že ak budeme mať dvere s rozmerom napríklad 600 mm na šírku a 1970 mm na výšku, stavebný otvor bude mať rozmer 700 mm x 2020 mm. Tieto údaje sú nevyhnutné pre správny výber obložkových zárubní.

Hrúbka obložkovej zárubne sa následne prispôsobí hrúbke steny spolu s jej povrchovým vyhotovením. Ideálne teda je, ak je povrchový materiál (najmä obklad) zarovnaný až k stavebnému otvoru, resp. k pôvodnej zárubni. Pri ideálnej rovnosti okolitého povrchu sa ráta s tým, že obložkové zárubne prekryjú približne 3 centimetre okolia stavebného otvoru. Pamätajte na to, aby ste po ich zasadení do otvoru neboli prekvapení, že nezakryli to, čo ste si mysleli, že zakryjú (nedotiahnuté obklady, nerovnako nanesenú omietku pri hranách stavebného otvoru a podobne).

V akej podobe nám výrobca dodá obložkové zárubne?

Po výbere vhodných zárubní nám štandardne výrobca dodá obložkové zárubne rozmontované v krabici. Môžme si ich namontovať buď sami, alebo sa obrátiť na odborníkov, ktorí nám ich nasadia profesionálne, rýchlo a bez komplikácií. Ak nemáte skúsenosti s podobnou činnosťou, bude vhodnejšie nechať túto prácu na odborníkov, aby všetko sedelo tak ako má.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)