Kategórie

Elektronika

Elektronika sa stala bežnou súčasťou každej domácnosti. Od objavenia prvých modelov spotrebnej elektroniky do súčasnosti sa množstvo druhov spotrebnej elektroniky niekoľkokrát znásobilo. Jednoduché typy elektroniky dnes nahradili multifunkčné zariadenia.
Elektronika čoraz väčšmi ovplyvňuje životný štýl i životnú úroveň. V súčasnosti trh s elektronikou napreduje a ponúka každý rok rôzne novinky a inovácie. Na kúpyschopnosť spotrebnej elektroniky majú vplyv nielen novinky, ale i meniaci sa dizajn, nárast funkcií a zvyšujúca sa kvalita. Elektronika pozostáva z rôznych druhov - od televízorov, počítačov, mobilných telefónov až po GPS navigácie a podobne..

Elektronika – televízory a príslušenstvo na digitálny príjem

História televízora siaha do 30. rokov 20. storočia. Za zrodom prvého elektronického televízora stál Philo Taylor Farnsworth. Súčasne v tom čase vznikli i komerčné televízne prijímače. Televízor od svojho objavenia prešiel mnohými a výraznými zmenami. Najpodstatnejší prevrat, ktorý ovplyvnil i súčasné televízie bola zmena z čiernobielej na farebnú obrazovku. Patent farebného televízora si v roku 1938 zapísal Vladimir Zworkin. Ani vo vtedajšom Československu vývoj televízorov nezaostával. Celkovo sa vo fabrike Tesla Orava v období rokov 1958 - 1985 vyrobilo 7 miliónov 686 tisíc kusov čiernobielych televízorov. A koncom roka 1971 bol vyrobený prvý slovenský farebný televízor známy pod názvom Tesla Color.

Televízor sa v jednotlivých etapách zdokonaľoval. V súčasnosti sú súčasťou našich obývačiek televízory s LCD či s plazmovou obrazovkou. Inovácia elektroniky, teda i televízorov napreduje míľovými krokmi. Požiadavky na kvalitný televízor sa stupňujú. Čoraz viac spotrebiteľov uprednostňuje TV s uhlopriečkou nad 32 palcov, zvyčajne až 42 palcové. Veľkosť televízora ovplyvňuje i kvalitu obrazu – rozlíšenie. Okrem HD rozlíšenia sú dnes žiadané televízory s Full HD a Ultra HD. Za prevratnú novinku sa považuje 3D technológia. Aby bol trojrozmerný obraz kvalitný, je v prípade LCD televízorov nutné použiť rýchly panel a rýchlu elektroniku. Elektronika plazmových televízorov musí byť taktiež na dostatočne vysokej úrovni na 3D zobrazenie, výhodou je, že nemá problémy s rozdvojenými hranami kvôli veľmi rýchlej odozve.

Elektronika – prehrávače VHS, DVD a Blu-ray

Každá spotrebná elektronika prechádza istými životnými cyklami a skôr či neskôr je nahradená novou generáciou elektroniky. Práve tento zánik a zároveň zrod novej ,,generácie elektroniky“ pozorovať pri prehrávačoch. Prvé zariadenie VHS sa dostalo na trh v roku 1976, v tom roku zaplavili VHS prehrávače pol miliardy domácnosti. VHS prehrávače sa zaradili medzi top najpredávanejšiu a najžiadanejšiu elektroniku v histórii, hneď po TV.

VHS prehrávače boli zatlačené do úzadia vďaka DVD prehrávačom. Tak ako DVD prehrávače nahradili VHS prehrávače, rovnako i éra DVD prehrávačov pomaly doznieva. Elektronika diskov Blu-ray ponúka na televízoroch HDTV vyššiu kvalitu obrazu a rozlíšenia, dokonca 7x vyššiu než rozlíšenie u DVD diskov. Okrem kvalitnejšieho obrazu elektronika Blu-ray dosahuje vyššiu úroveň kvality zvuku. Najnovšie prehrávače diskov Blu-ray sa dokážu pripojiť na internet, vďaka čomu možno jednoduchým spôsobom rozšíriť obsah diskov Blu-ray.

Elektronika do vrecka

Odkedy uzrela svetlo sveta prvá fotografia ubehlo už mnoho času. Fotoaparáty umožňujú zachytiť a uchovať krásne momenty v živote. Elektronika digitálnych fotoaparátov posunula fotografovanie na vyššiu úroveň. Pri kúpe kvalitného digitálneho fotoaparátu je dobré si všímať celkový počet megapixelov, optický zoom a funkcie nastavenia scenérie, režim zaostrenia – viacbodové automatické zaostrovanie, automatické zaostrovanie s vyvážením na stred, zaostrovanie so sledovaním pohybu, zaostrovanie so sledovaním tváre. Táto elektronika okrem fotografovania umožňuje i vyhotovovanie videozáznamov.

Digitálne videokamery sú ďalšou elektronikou do vreca. Videokamery sa rozdeľujú podľa používateľov na digitálne videokamery pre amatérov, pre zručnejších a pre kreatívnych užívateľov. Moderná elektronika digitálnych videokamier je vybavená s rozlíšením Full HD, optickou inteligenciou IS, zoom-om (digitálnym a optickým), stabilizátorom obrazu atď. Čoraz viac preferovanou elektronikou sa stáva i kamera do auta. Dnešné videokamery do auta sú vybavené funkciou doživotnej aktualizácie databázy radarov, širokouhlým objektívom a GPS prijímačom.

Elektronika, ktorá prechádza najrýchlejšími inováciami je rozhodne mobilný telefón. Mobilné telefóny od svojho vzniku nielenže radikálne menili dizajn, veľkosť, ale najmä rozširovali sa ich popredné funkcie. Táto elektronika dnes ani zďaleka neslúži výlučne na telefonovanie, posielanie sms správ, či fotografovanie. Dnešné mobilné telefóny – smartfóny sa stali tzv. multifunkčnou elektronikou.

Elektronika, ktorá vás dostane z bodu A do bodu B

Klasické papierové mapy nahradila užitočná a praktická elektronika – GPS navigácia. Táto elektronika pôvodne slúžila iba armáde, až po roku 2000 sa GPS navigácie sprístupnili pre civilné obyvateľstvo. Elektroniku GPS využívajú i turisti, jedná sa o tzv. ručnú GPS navigáciu. Moderné GPS navigácie do auta sú kompaktné zariadenia s prehľadnými dotykovými displejmi a mnohými doplnkovými funkciami. Súčasťou tejto elektroniky je vyspelý navigačný softvér, ktorý vyhodnotí stav dopravnej situácie, deň a čas jazdy, stav vozovky a na základe tohto vyhodnotenia dokáže určiť najvhodnejšiu trasu.

Ďalšia spotrebná elektronika

Medzi spotrebnú elektroniku radíme i elektroniku, ktorá sa zväčša využíva v kanceláriách jedná sa o kopírky, tlačiarne či faxy. Ďalšiu kategóriu elektroniky tvoria zvukové zariadenia – rádia, autorádia, rádiobudíky, reproduktory, reprosústavy, prenosné reproduktory, mp3 prehrávače a slúchadlá.

S rastom vyprodukovanej elektroniky rastie i objem elektroodpadu. Preto je na mieste i otázka recyklácie starej či nepotrebnej elektroniky. Moderná elektronika sa snaží znižovať energetickú náročnosť, čo sa prejavuje nielen v znižovaní účtov za elektrinu, ale zlepšuje sa tak i ochrana životného prostredia.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)