Kategórie

Okrasná záhrada

Okrasná záhrada slúži predovšetkým k rekreácii a už v minulosti si na jej celkovom vzhľade záhradníci veľmi zakladali. Dnes sú okrasné záhrady súčasťou mnohých rodinných domov, pretože tým dotvárajú hodnotný exteriér a jedinečný priestor na oddych. Okrasná záhrada býva tvorená rôznymi druhmi stromov, kríkov, kvetov, zahŕňa však aj iné prvky, napríklad vodné plochy, dekorácie, záhradný nábytok alebo iné stavebné časti.

S návrhmi a plánovaním záhrady vám najlepšie pomôžu záhradní architekti, no zvládnuť to môžete aj sami. K tomu, aby bola okrasná záhrada jednotne zladená, potrebujete zosúladiť viaceré faktory.

Štýly okrasnej záhrady

K vytvoreniu okrasnej záhrady potrebujete predovšetkým jasnú predstavu o tom, k čomu by mala slúžiť, aby vám jej usporiadanie prinieslo to, po čom túžite. Vytvoriť krásnu záhradu je doslova umením, lebo sa v nej objavujú rôzne štýly, tvary a farby. Najskôr si ujasnite, po akom štýle vašej okrasnej záhrady túžite, či vám viac vyhovuje formálny dizajn vychádzajúci zo symetrických tvarov alebo neformálny vzhľad s voľnejšími a zakrivenými líniami. Ak máte vzťah k talianskej, francúzskej či japonskej kultúre, nebojte sa inšpirovať. Nemusíte sa sústrediť ani výhradne na jeden konkrétny štýl, vzájomne sa totiž dajú pekne skombinovať. Týmto spôsobom si môžete vytvoriť vlastný záhradný návrh.

Formálny štýl sa v okrasnej záhrade často uplatňuje symetriou, geometricky tvarovanou zeleňou a rovnými líniami. K tomu, aby tento typ záhrady vynikol, však potrebujete dostatočne veľký priestor. Niektorí možno túžia po dosiahnutí romantického štýlu, ktorý sa viac vyznačuje neformálnosťou, kladie dôraz na kvetinové záhony a kľukaté chodníky. Napriek tomu, že takéto okrasné záhrady niekedy vyzerajú na prvý pohľad chaoticky, sú rovnako vysádzané s dopredu premysleným plánom. Výber vášho štýlu bude závisieť aj od toho, či si nájdete záľubu v upravovaní záhrady strihaním, alebo jej dovolíte rásť bujnejšie. Čím bude totiž vzhľad vašej okrasnej záhrady zložitejší a rafinovanejší, tým väčšiu údržbu si bude vyžadovať. Nech sa už inšpirujete akýmkoľvek štýlom záhrady, nezabúdajte pri plánovaní na jej kompaktný vzhľad, pretože vaša záhrada bude vždy chápaná ako celok.

Okrasná záhrada a faktory, ktoré ju ovplyvňujú

Okrasná záhrada je jedinečná tým, že sa jej podoba mení nielen v každom ročnom období, ale takmer zo dňa na deň. Aj preto je dôležité, aby ste výber rastlín nepodcenili. Aby si záhrada zachovala nádherný vzhľad čo najdlhšie, je dôležité rastliny vhodne rozmiestniť podľa veľkosti, farieb i času kvitnutia. Dizajn okrasných záhrad samozrejme závisí aj od mnohých iných činiteľov – od veľkosti pozemku, polohy, priestoru, vlastností pôdy a ďalšom využití záhrady. Tieto faktory sú významné z funkčného, ale aj estetického hľadiska. Pri budovaní okrasnej záhrady je totiž podstatné, ako bude pôda zadržiava vodu a živiny, koľko slnka budú vysadené rastliny požadovať a pod.

Tvary a línie okrasnej záhrady

Ak máte malú záhradu, snažte sa vytvoriť niečo nekomplikované a jednoduchšie, nepoužívajte priveľa dekoratívnych prvkov a sústreďte sa na určitý ústredný motív. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj malé záhrady poskytujú veľa riešení a kombinácií. Naopak, pri veľkých záhradách môžete použiť viac pútavých prvkov, no z architektonického hľadiska je zosúladenie ich celkového dizajnu oveľa ťažšie. Rozdiel môžeme vidieť aj pri porovnaní rovinatého terénu záhrady, ktorý upravíte oveľa rýchlejšie, s formovaním zvlneného je to o niečo náročnejšie. Ponúka však viac možností riešenia. Dominantné postavenie môžu mať vo vašej záhrade rovné línie, široké krivky i oblé tvary. Keďže vyplnia väčšinu priestoru, snažte sa dosiahnuť vyváženosť ich rozmerov. Celkovú harmóniu okrasnej záhrady dotvorí správne rozmiestnenie nosných prvkov ako stromov, kvetinových záhonov a ostatných dekorácií.

Harmónia farieb v okrasnej záhrade

Určitú atmosféru v záhrade navodzuje aj cielený výber farebnej škály rastlín. V okrasnej záhrade je na prvom mieste zelená farba, ktorú síce vnímame ako samozrejmosť, ale má stovky rôznych odtieňov. Väčšina rastlín má sezónne farby, tie sa menia v priebehu ročných období, preto je potrebné ich starostlivo skombinovať tak, aby postupne vytvárali pestrofarebnú paletu. Snažte sa predstaviť si, ako bude vaša okrasná záhrada vyzerať v priebehu celého roka a vysádzajte aj medzi jarné kvety také, ktoré kvitnú až v lete.

Rovnako dôležité sú tiež statické farby dekoračných doplnkov či plota, pretože v záhrade často slúžia ako pozadie. Ak chcete záhrade dodať pocit oázy pokoja, zdôraznite ju harmonickou kombináciou zelenej, bielej a modrej. Naopak, živú atmosféru navodíte sýtou žltou, oranžovou, odtieňmi červenej či ružovej.

Okrasné záhrady a ich výsadba

Okrasné záhrady - ich výsadba si vyžaduje kombináciu rastlín, farieb, tvarov a štruktúr tak, aby navzájom ladili so štýlom, ktorý ste si dopredu zvolili. Na to, aby ste z nej mali celoročný zážitok, potrebujete správne vyvážiť rôzne druhy rastlín. Premyslite si, ako sa budú jednotlivé rastliny časom vyvíjať, aký vplyv na ne budú mať ročné obdobia, zistite si ich tvar, farbu, vôňu a vhodné podmienky.

Najobľúbenejšia je zmiešaná výsadba, v ktorej sa kombinujú stromy a kríky, tie vytvárajú tvar a štruktúru záhrady. Ihličnany, ktoré zostávajú stále zelené dodajú záhrade eleganciu, no dajte si pozor, aby nedorastali do príliš veľkých rozmerov. Vždyzelené rastliny sa často využívajú ako živé ploty, alebo ako prvky, ktoré vášho záhonu určujú formu. Opadavé stromy síce poskytujú len sezónne potešenie, ich meniace sa farby sú však veľmi príťažlivé. Výrazné rastliny vzbudzujú pozornosť a sú akousi kostrou vášho exteriéru. Obľúbené sú napríklad brezy, malé vŕby, brečtany, vresy, magnólie, okrasné čerešne, orgován či vresy. Tie môžu byť doplnené trvalkami, letničkami a cibuľovinami, ktoré kvitnú len krátko. Takto správne skombinované druhy, farby a čas kvitnutia vám poskytne neustále sa meniaci farebný obraz.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)