Kategórie

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie čoraz viac začínajú ľudia využívať vo svojich rodinných domoch namiesto klasických radiátorov. Ešte pred niekoľkými rokmi bol u nás ako jediný systém vykurovania ústredné kúrenie pomocou liatinových radiátorov ako vykurovacími telesami a vodou ako médiom s teplotou 110°C. Dnes už si majitelia rodinných domov či bytových domov môžu vybrať aj inú alternatívu.

Čo je podlahové kúrenie?

Pri podlahovom kúrení ide o moderný nízkoteplotný vykurovací systém, preto je štandardom hlavne pri nízkoenergetických domoch. Moderná vykurovacia sústava musí s nízkoenergetickým domom tvoriť systém s efektívnou výrobou tepla, preto je nevyhnutné, aby zdroj tepla dodal domu toľko tepla, koľko potrebuje. Práve preto je podlahové kúrenie ideálne. Tieto systémy potrebujú na kvalitné odovzdávanie tepla väčšie vykurovacie telesá, preto sa ukladajú pod podlahu.
Podlahové kúrenie môže byť založené na teplovodnom alebo elektrickom princípe.

Elektrické podlahové kúrenie

Pri elektrickom vykurovaní nie je médiom voda, ale pri tomto vykurovaní sa pracuje s vykurovacími káblami (termokáblami), podložkami alebo fóliami, ktoré sú uložené priamo pod podlahovou krytinou. Vykurovacia časť podlahy je oproti teplovodnému vykurovaniu nižšia, preto nedochádza k takej akumulácii tepla a zotrvačnosť vyhrievania je o niečo nižšia.

Teplovodné podlahové kúrenie

Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní je médiom voda, ktorá sa však nezahrieva na takú vysokú teplotu, ako pri vykurovaní pomocou liatinových radiátorov, ale len na 45 až 60°C. Napriek týmto nízkym teplotám dokáže zaručiť požadovanú teplotu priestoru.

Základom teplovodného vykurovania sú rúrky, pri ktorých je dôležitá kvalita materiálu a jeho odolnosť. Odporúča sa polybutén, ktorý je odolný voči korózii a tlmí hluk v rozvodoch. V rúrkach, ktoré sú uložené pod podlahou, prúdi ohriata voda a šíri teplo do celej miestnosti. Vodu zohrieva vykurovací kotol alebo iný zdroj tepla.

Tento systém podlahového kúrenia možno prirovnať k podlahovému radiátoru, pretože na vykurovanie je potrebná voda prúdiaca v rúrkach, z hľadiska financií je to lacnejší variant ako elektrické podlahové vykurovanie.

Výhody podlahového kúrenia

Jednou z prvých výhod, ktorú je vidno už na prvý pohľad je to, že vám v miestnosti nezavadzia radiátor, ktorý sa špiní, zapadá prachom a jeho žiarivá biela farba sa časom mení na zašedlú. Toto je výhoda z estetického hľadiska, výhod podlahového kúrenia je však oveľa viac.

Napriek tomu, že sa pri podlahovom kúrení neminie toľko energie ako pri iných vykurovacích systémoch, podlahová plocha je veľká, oveľa väčšia ako pri radiátoroch, vykurovanie je účinné a dokáže vykúriť aj veľké miestnosti. V konečnom dôsledku dokáže podlahové kúrenie dodať miestnosti rovnaké, možno aj väčšie teplo ako radiátor, ktorý je ohriaty na oveľa vyššiu teplotu.

Podlahové kúrenie dodáva teplo do miestnosti sálaním, preto nevíri prach. Sálaním tepla sa zohrejú pevné predmety v miestnosti, od ktorých dochádza k prenosu tepla vzduchom. Preto aj pri vysokých stropoch je podlahové kúrenie vhodné.

Podlahový vykurovací systém je pod podlahou, čo je veľkou výhodou z hľadiska bezpečnosti – úrazov. Eliminuje sa tak riziko popálenia či nárazu do vykurovacieho systému.

Na ohrev podlahy je síce potrebný dlhší čas, ako je potrebný na ohrev radiátorov, ale podlaha po odstavení zdroja tepla ostáva aj niekoľko hodín príjemne teplá.

Laminátové parkety či keramická dlažba sú pri vykurovacích systémoch pomocou radiátorov na dotyk studené, pri podlahovom kúrení sú vyhrievacie telesá uložené priamo pod podlahou, čo zaručuje teplú podlahu, čo je výhoda hlavne pri malých deťoch, ktoré sa radi hrajú na zemi, či behajú po celom byte. Ich malé zadočky či nožičky tak pociťujú príjemný pocit tepla a pohody a nehrozí im žiadne riziko popálenia.

Nevýhody podlahového kúrenia

Jednou z hlavných nevýhod pri podlahovom kúrení je jeho pomalšie zahriatie, nakoľko reaguje pomaly a preto potrebuje dlhší čas na jeho zahriatie. Preto jeho využitie by malo byť hlavne v miestnostiach, ktoré sú v prevádzke dlhý čas.

Poruchy pri podlahovom kúrení sú ojedinelé, ale keď už k takému niečomu dôjde, je nutné otvoriť podlahu a uvoľniť tak prístup k potrubiu či elektrickým káblom, čo je nákladné a nepraktické.

Veľkou nevýhodou pri podlahovom kúrení je, že niektorý nábytok nesmie byť uložený priamo na vykurovanej podlahe, pretože reaguje na teplo. Je teda potrebné, aby bol nábytok na nožičkách či inak izolačne oddelený od vykurovanej podlahy. Jednou z možností, ako vyriešiť tento problém je aj podlahové kúrenie, ktoré nebude celoplošné, ale len v niektorých častiach podlahy.

Podlahové kúrenie nie je vhodné pod všetky typy podlahovej krytiny. Hrubé koberce sú veľkou izoláciou proti teplu, drevené parkety taktiež nie sú vhodné, nakoľko drevo je prírodný materiál a reaguje na teplo. Veľkým favoritom je keramická dlažba, ktorá je tepelne vodivá, vhodné sú aj laminátové podlahy.

Dodatočná montáž podlahového kúrenia môže byť nepraktická a predražená, hlavne pri rekonštrukcii starých domov. Podlahové kúrenie musí byť dobre navrhnuté a jeho inštalácia musí byť dôsledne a precízne vykonaná. Ak si nie ste istý, či je podlahové kúrenie pri rekonštrukcii vášho domu vhodná, poraďte sa s odborníkom.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)