Kategórie

Obklady do kuchyne

V rámci prestavby vašej kuchyne je nevyhnutné si vybrať správne obklady, a to z hľadiska praktického aj estetického. Štýl a farbu obkladov do kuchyne je potrebné zladiť ku kuchynskej linke a podlahe. Najľahšie sa vám bude kombinovať, ak si priamo do predajne prinesiete vzorku svojej kuchynskej podlahy a linky. Tak sa budete môcť naozaj presvedčiť, že všetko bude spolu ladiť.

Kombinácia obkladov a dlažieb je zároveň najčastejšie používaním a najpraktickejším riešením, aké môžete do vašej kuchyne zvoliť. Dôvodom je nielen jednoduchá údržba, ale aj dobrá cena.

Rozmery obkladov

Obklady do kuchyne menších rozmerov sa odporúča zvoliť do malej kuchyne, aby ju opticky zväčšili. Pre väčší počet škár je však čistenie náročnejšie. Veľkoformátové obklady naopak zabezpečia, že budete mať čo najmenej škár a tak aj menej práce s čistením. V rámci uľahčenia čistenia existuje aj možnosť dať si vyrobiť svoje obklady do kuchyne v rektifikovanej podobe, čo znamená ich zrezanie na rovnakú veľkosť a ich pokládku čo najbližšie vedľa seba.

Starostlivosť o obklady do kuchyne

Kuchyňa je neustále vystavovaná prudkým zmenám teploty a vlhkosti, preto by ste výber obkladov do kuchyne mali prispôsobiť týmto okolnostiam. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu obkladov a zníženiu ich životnosti.

Obklady do kuchyne si vyžadujú zvýšenú starostlivosť a častejšie čistenie. Preto určite oceníte, ak ich materiál bude možné vyčistiť ľahko a bez väčších problémov. Zamerajte sa na také povrchy, ktorých znečistenie jednoducho odstránite navlhčenou utierkou alebo len s použitím bežného čistiaceho prostriedku. Aby ste predišli mechanickému poškodeniu vašich obkladov do kuchyne, používajte jemné látky. Vyhnite sa použitiu abrazívnych prostriedkov na báze piesku a nepoužívajte ani rozpúšťadla, ktoré obsahujú acetón.

Kuchynské obklady zo skla

Jednou z možností sú obklady do kuchyne vyrobené zo skla, ktoré ponúkajú množstvo výhod. Sú hitom súčastnosti, ľahko sa čistia a udržiavajú a ponúkajú možnosti aj z hľadiska estetickej stránky. Môžu byť napríklad potiahnuté grafickým motívom podľa vášho výberu a potreby. Takéto sklo navyše dokáže odolať teplotám až do 200 °C a je odolné aj voči oderom a otrasom.

Keramické obklady

Keramické obklady do kuchyne sú najpoužívanejším typom obkladov. Zvyknú sa vyrábať buď v klasickej veľkosti alebo ako mozaiky. Keramické obklady zároveň ponúkajú širokú ponuku farieb a vzorov za prijateľnú cenu. Nevýhodou však je, že v škárach medzi jednotlivými obkladmi sa zvyknú usádzať baktérie a mikroorganizmy. Odporúčajú sa aplikovať antibakteriálne škárovacie hmoty. Utesnia povrch voči prieniku vody a týmto spôsobom zabránia aj vzniku pliesní.

Prírodný materiál

Milovníkov prírodných materiálov určite zaujme možnosť zvoliť namiesto klasických obkladov do kuchyne pozadie z dreva. Najčastejšie používané a zároveň najvhodnejšie sú cudzokrajné drevá ako mahagón, tík alebo céder. Vhodné sú z hľadiska ich tvrdosti a odolnosti voči pare a vlhkosti. Zaujímavou možnosťou je aj bambus. Na povrchu sú ošetrené lakom alebo prírodným voskom, ktoré však treba pravidelne obnovovať. Pri prírodnom materiále navyše musíte rátať s vyššou cenou ako pri umelých materiáloch.

Prírodný kameň

Jednou z možností je kamenný obklad, no tiež si treba správne zvoliť druh kameňa. Za najvhodnejší sa považuje pieskovec a najčastejšie používanými sú žula a mramor. Mramor a travertín je však nevyhnutné ošetriť chemikáliámi, či kyselinami. Ak sa vám prírodný kameň zdá byť cenovo náročný, skúste zvoliť umelý kameň, ktorý sa jednoduchšie udržuje, čistí a navyše aj dobre vyzerá.

Laminát ako zástena do kuchyne

Laminát má svoje kladné vlastnosti, ktoré vyniknú nielen na podlahe, ale aj ako zástena do kuchyne. Jeho odolnosť voči poškodeniu, ľahká údržba, trvanlivosť, ho robí stále populárnejším materiálom. Zaujímavou voľbou je použitie rovnakého vzoru aj na pracovnú dosku, aj na zástenu. Laminát ponúka aj rôzne zaujímavé možnosti ako napríklad imitáciu medi, hliníka, mosadze, mramora či žuly.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)