Kategórie

Kuchyňa | Ako sa správne starať o kuchyne?

Kuchyňa, stará či nová, si vyžaduje správnu starostlivosť, aby nám vydržala slúžiť čo najdlhšie. V kuchyni sa každý deň stretávame s mastnými výparmi alebo menšími nehodami, ako je rozliaty džús, víno či rôzne fľaky na podlahe. Preto je potrebné nájsť vhodné čistiace prípravky, ktoré povrch efektívne vyčistia a zároveň ho ošetria.

Pracovné dosky

Ak sa na pracovnej doske niečo rozleje či inak znečistí, treba ju pretrieť mäkkou vlhkou handričkou alebo špongiou a použiť bežný čistiaci prostriedok. Mnohé čistiace prostriedky obsahujú abrazívne častice, ktoré nie sú na čistenie pracovnej dosky vhodné, preto sa im skúste vyvarovať.

Pracovné dosky, ktoré sú vyrobené z drevotriesky je potrebné chrániť pred vlhkosťou. Časti dosky nechránené laminátom skúste ošetriť špeciálnym vodeodolným náterom alebo špeciálnymi páskami a tmelmi. Použitiu ostrých predmetov sa v kuchyni nevyhnete, no treba myslieť na to, že ak povrch laminátu poškodíte, už ho do pôvodného stavu nevrátite.

Pri údržbe treba vynechať použitie olejov a voskov. Škáry zásteny z mozaiky sa časom zanesú, zažltnú. Pri pracovnej doske teda nie je veľmi vhodné zvoliť obklady s nerovným štruktúrovaným povrchom.

Lesklé povrchy

Lesklý povrch sa čím ďalej, tým viac stáva obľúbenou voľbou do kuchyne. Kto je ochotný investovať, môže si zvoliť jej drahší variant, no na trhu sú aj tie lacnejšie.

Rozdiel je v tom, že lacnejší variant pokrýva fólia a drahší kvalitný odolný lak, z čoho vyplýva aj rozdiel v starostlivosti. Fóliovaný povrch je potrebné chrániť pred ostrými, tvrdými a horúcimi predmetmi, v opačnom prípade by sa mohol nenávratne poškodiť.

Či je už povrch kvalitnejší alebo nie, oba si vyžadujú údržbu, pričom na časté čistenie postačí vlhká handrička namočená v saponátovom roztoku. Vlažnou vodou potom povrch opláchnite a jemne utrite do sucha. Pri výbere saponátu dbajte na to, aby bol bez obsahu piesku a drobných čiastočiek, inak hrozí poškriabanie povrchu.

Lesklé fóliové dvierka

Lesklé fóliové dvierka si oproti tým s matným povrchom vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Nepoužívajte prípravky vyrobené na alkoholovej báze, oxidačné prípravky, bieliace prípravky ani riedidlá. Tieto plochy nečistíme nasucho a nepoužívame ani leštiace emulzie a čistiace prostriedky s ošetrujúcimi voskami. Pozor na pôsobenie tepla, ich tepelná odolnosť je do 80°C.

Starostlivosť o riad

Do umývačky riadu nepatria drevené dosky na krájanie alebo nože s drevenou čepeľou. Teflónová panvica sa nepripaľuje a vďaka tomu bude aj menej práce s jej umývaním. V prípade potreby však použite iba papierový obrúsok alebo jemnejšiu stranu hubky na riad.

Nádoby s teflónovým povrchom nie sú vhodné na umývanie v umývačke riadu, pretože čistiace prostriedky teflón narušujú. Liatinové riady takisto nedávajte do umývačky na riad, použite na jej čistenie len vodu a jemnú kefku na riad.

Nábytok do kuchyne

Svoj nábytok do kuchyne si teda môžete zvoliť podľa toho, aký povrch s ohľadom na údržbu a starostlivosť uprednostňujete. Do kuchyne je možné kúpiť kuchynskú zostavu, prípadne si nábytok nakombinovať podľa seba.

Ak chcete svoj kuchyňu opticky zväčšiť, zvoľte lesklé povrchy a zrkadlá. Optimálnou farbou na zväčšenie priestoru sú bledšie odtiene. Aby bolo varenie pre vás radosťou, zvoľte v kuchyni veselšie farby. Odporúča sa usporiadať svoje spotrebiče tak, aby boli umiestnené čo najpraktickejšie, v tzv. pracovnom trojuholníku.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)