Kategórie

Strešné okná

Túžite si vytvoriť vo svojom dome čarovné miesto, ktoré by vyžarovalo pozitívnu energiu a vy by ste sa mohli priam dotýkať neba? I priestory starej povaly sa môžu zmeniť na útulné podkrovie. Významnú úlohu pri rekonštrukcií podkrovných priestorov hrajú i strešné okná. Práve strešné okná presvetľujú a zabezpečujú prístup čerstvého vzduchu do podkrovia.

Strešné okná sú prostredníctvom svojej dispozície akousi bránou do neba. Súčasné strešné okná sa od svojich prvotných modelov líšia v lepšom tesnení, komfortnejšom otváraní – zatváraní a ich celková kvalita rapídne vzrástla. Rozoznávame dva typy, a to drevené a plastové strešné okná. V nasledujúcom článku sa dočítate, v čom je tento druh okien výnimočný, aké sú jeho popredné vlastnosti, a ako si správne vybrať strešné okná. Taktiež vás oboznámime s viacerými doplnkami strešných okien.

Výnimočnosť strešných okien

Strešné okná nie sú iba obyčajné okná. Ich umiestnenie zabezpečuje dvojnásobné prepustenie denného svetla než bežné fasádne okná. Dokonca i tie najmenšie strešné okná dokážu presvetliť i priestranný podkrovný priestor, ktorého orientácia je na neslnečnej strane. Možno potvrdiť, že ani jedno podkrovie, v ktorom sú umiestnené strešné okná nezostane tmavým kútom vášho domova. Práve strešné okná otvárajú nové možnosti pre útulné detské izby, pracovne, spálne či relaxačné miestnosti.

Ďalšími výhodami strešných okien je výhľad priamo na oblohu a dostatočná úroveň súkromia. Výhľad priamo na nebo je jeden z dôvodov, prečo sú strešné okná výnimočné. Pohľad priamo na oblohu evokuje príjemné pocity slobody a uvoľnenia. Priestory, kde sú inštalované strešné okná možno využiť počas noci na pozorovanie hviezd, respektíve vďaka strešným oknám si môžete v dome vybudovať súkromnú hvezdáreň.

Strešné okná majú vplyv i na energetickú spotrebu podkrovnej časti, ktorá sa v konečnom dôsledku prenáša i do zníženia účtov za elektrinu a nákladov za vykurovanie. Ako bolo už vyššie spomenuté, strešné okná prepúšťajú dvojnásobne viac svetla do príbytku, čím dochádza k nižšej spotrebe elektriny na svietenie. Kvalitné strešné okná znižujú náklady na vykurovanie, najmä ak sú strešné okná umiestnené v slnečnej časti, takže prepúšťajú dostatok tepla do interiéru.

Náš tip: pokiaľ je vaša podkrovná izba menších rozmerov a z dispozičného hľadiska sa nachádza na východnej strane, postačí vám na vykúrenie takejto izby malý radiátor, prípadne radiátor nastavte na polovičné vykurovanie.

Ďalšou z popredných vlastností strešných okien je i spôsob vetrania. Strešné okná umožňujú efektívne vetranie, ktoré zabezpečuje dostatočne rýchly prísun čerstvého vzduchu a skvalitnenie vnútornej klímy.

Umiestnenie a ovládanie strešných okien

Samotný názov napovedá, že tento druh okien sa umiestňuje na streche domov. Avšak i tu platia určité pravidlá pre správnu inštaláciu strešných okien.

Prvým pravidlom je sklon strechy. Sklon strechy priamo ovplyvňuje výhľad. Druhým pravidlom je spôsob ovládania strešných okien. Spôsob ovládania, respektíve zatvárania – otvárania strešného okna zohráva dôležitú úlohu pri rozhodovaní o výškovom umiestnení strešného okna. Najbežnejším spôsobom ovládania strešného okna je pomocou rukoväti v hornej časti okna. V takomto prípade by umiestnenie strešného okna malo byť vo výške 90 cm od podlahy. Osadenie vo väčšej výške a to 150 cm od podlahy je ideálne pre strešné okná, ktoré sa ovládajú kľučkou na dolnej časti okna. Pod strešným oknom, ktoré je umiestnené vo výške 90 až 150 cm vzniká dostatočný priestor – výška, kde možno umiestniť pracovný stôl, komodu alebo iný typ nižšieho nábytku. Za vývojovú novinku posledných rokov možno označiť strešné okná, ktorých systém je založený na výklopno-kývnom mechanizme. Výklopno-kývne strešne okná sú osádzané vo výške cca 150 cm od podlahy a tento typ strešného okna umožňuje panoramatický výhľad.

Ako predísť kondenzácii vody na strešných oknách?

Dodržaním týchto štyroch základných zásad sa vyhnete kondenzácií vody na strešnom okne.

1. zásadou je správna montáž, ktorú by mali vykonať odborní profesionáli. V prípade montáže na vlastnú päsť odporúčame postupovať podľa návodu, najlepšie podľa videa, ktoré majú mnohí výrobcovia strešných okien na svojich web stránkach;

2. zásada je zaistenie vodotesnosti a tepelnej ochrany strešného okna;

3. zásada je kvalitná úprava ostenia (špaliet);

4. zásada je nezanedbávať vetranie

Doplnky pre strešné okná

Strešné okná bývajú vybavené najrôznejšími doplnkami od roliet, žalúzií, sieťok proti hmyzu a v poslednom období sa čoraz častejšie objavujú i vonkajšie markízy. Prioritnou úlohou jednotlivých druhov doplnkov strešných okien je ochrana či už pred hmyzom, alebo ochrana pred slnečnými lúčmi. Rolovacie siete proti hmyzu predstavujú ideálny spôsob ako zabrániť vzniknutiu hmyzu do vášho obydlia. Rolovacie siete sa skladajú z hliníkovej konštrukcie a sieťoviny, ktorá je vyrobená z vlákien PVC. Manipulácia s rolovacou sieťkou pozostáva zo zaklapnutia spodnej lišty o dolný profil. Rolovaciu sieť ponúka i viacero výrobcov strešných okien, napríklad Velux, Fakro a Roto.

Do kategórie doplnkov ochrany pred priamym slnečným žiarením zaraďujeme rolety, žalúzie, markízy a závesy. Vonkajšia roleta rovnako i markíza sú druhom doplnkov, ktoré chránia podkrovné priestory pred slnečným žiarení, nadmerným prehrievaním interiéru, hlukom a ich inštalácia sa vykonáva na vonkajšej strane strešných okien.

Vnútorné doplnky strešných okien sú napríklad žalúzie, rolety, záclony a závesy. Vnútorné doplnky neplnia len ochrannú úlohu, ale sú súčasťou interiérového dizajnu. Z tohto dôvodu sa rolety, záclony i závesy prispôsobujú aktuálnym farebným a vzorovým trendom. Plisovaná záclona je elegantný a štýlový doplnok strešných okien.

Strešné okná sú bránou do neba. Ako sme sa presvedčili, strešné okná otvárajú nové možnosti pre kvalitné a útulné bývanie. Práve podkrovné miestnosti by bez strešných okien boli iba tmavým kútom domova. Z podkrovných priestorov, v ktorých sú umiestnené strešné okná, sú ideálne pracovne, detské izbičky či oddychové miestnosti.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)