Kategórie

Starožitný nábytok

Každý máme vlastnú predstavu svojho bývania a zariadenia v ňom. Niekto obľubuje moderný nábytok, niekto rustikálny, jeden má rád málo nábytku, iný zase izbu preplnenú nábytkom. V dnešnej dobe máte na výber nekonečné množstvo predajcov a výrobcov, takisto nábytok na mieru, ktorý si dáte vyrobiť podľa vašich požiadaviek. Čo sa dnes už nevyrába, je starožitný nábytok. Hoci si na zákazku môžete dať vyrobiť nábytok v podobe starožitného, ale skutočnou starožitnosťou nebude. Avšak, aj tento nábytok sa stále dá zohnať a je čím ďalej, tým viac obľúbený a vyhľadávaný.

Ak túžite po zariadení v starodávnom štýle, siahnite po starožitnom nábytku, ktorý nájdete v starožitníctve alebo na inzerátoch v bazároch. Ľudia predávajú staré nábytky, ktoré zdedili po svojich predkoch, niekto v nich však vidí len starú haraburdu, niekto drahú cennosť, niekto svoj vysnívaný nábytok, ktorý ho doma bude obkolesovať.

Čo je starožitnosť?

Starožitnosť je vec, ktorá je vekom stará a hodnotná svojou nenávratnosťou. Starožitný nábytok je teda starý nábytok, ktorý bol v minulosti vyrobený a zachoval sa až dodnes. Starožitnosťou sa nábytok stáva zväčša po uplynutí sedemdesiatich či sto rokov a jeho umelecká hodnota sa zhmotňuje v jeho cene. Samozrejme, čím je vec drahšia, tým je aj vzácnejšia.

Pri posudzovaní hodnoty starožitného nábytku sa zohľadňuje obdobie, štýl a jeho výrobca. Podľa týchto parametrov sa potom určuje jeho cena. Cenu starožitného nábytku si predajca môže určiť sám, ale jeho odhad môže byť úplne zlý a starožitný nábytok tak môže byť buď precenený alebo nedocenený. Najlepšou voľbou je preto úsudok súdneho znalca, ktorý hodnotu starožitného nábytku písomne podloží alebo posúdenie starožitníkom. Posúdenie starožitníkom zohráva veľkú úlohu aj v tom, že ovláda dopyt a aktuálnu situáciu na trhu, ktorej cenu starožitného nábytku prispôsobí.

Oprava starožitného nábytku

Ak netúžite po domove so starožitným nábytkom, ale práve naopak, túžite sa takéhoto nábytku zbaviť, skôr ako ho predáte, skúste ho dať opraviť, zvýšite tak jeho cenu. Ak je starožitný nábytok poškodený, napadnutý červotočmi a na prvý pohľad neopraviteľný, ešte to nevzdávajte. V dnešnej dobe existuje veľa firiem, ktoré sa opravou starožitných nábytkov zaoberajú. Ak ho dáte renovovať, vrátite mu tak jeho čaro, ktoré kedysi z neho vyžarovalo a ľahko si tak nájde nového majiteľa. Ak si na opravu starožitného nábytku trúfate aj sami, ušetríte tak viac peňazí a výsledok renovácie môže byť veľmi podobný.

Ak je nábytok napadnutý červotočom, na jeho zbavenie vám pomôžu dve metódy, a to lúhovanie či zaplyňovanie:

Lúhovanie

Je to ideálny spôsob, pri ktorom sa nábytok lúhuje v kadi s roztokom lúhu, do ktorého sa ponorí. Ak na povrch lúhu už prestali vystupovať bublinky, je zreteľné, že lúh prešiel všetkými chodbičkami červotočov a ukončil tak ich životy. Výhodou tejto metódy je to, že červotoč starožitný nábytok niekoľko ďalších rokov nenapadne a zároveň drevo očistí, treba ho len ostriekať vodou a nechať voľne vysušiť. Potom stačí už len zatmeliť rovnakou farbou dierky po červotočoch a po pár dňoch natrieť nábytok čistým octom, aby sa odstránili zvyšky lúhu a dokončiť povrchovú úpravu nábytku voskovaním alebo lakovaním.

Zaplyňovanie

Používa sa pri dyhovanom nábytku, pretože lúhovanie by dyhu zničilo. Nábytok napadnutý červotočmi sa vloží do špeciálne upraveného boxu na 4 až 6 hodín, zapália sa v ňom sírové knoty a vzduchotesne sa uzavrie. Sírením tak dosiahneme vyhubenie všetkého živého, čo sa v dreve nábytku nachádzalo. Tento proces sa musí ešte niekoľko krát zopakovať o tri mesiace, aby sa tak zahubili i larvy červotoča. Namiesto špeciálneho boxu môžete použiť fóliu, do ktorej starožitný nábytok obalíte a vzduchotesne uzavriete.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)