Kategórie

Bazény

Počas horúcich letných dní prirodzene hľadáme schladenie pri vode. Kúpaliská sú preplnené hlava na hlave a vy si nemôžete dostatočne oddýchnuť a relaxovať. Veľkú vymoženosť majú tí, ktorí vlastnia záhradu, prípadne pozemok, kde si môžu nainštalovať vlastný bazén.

V posledných rokoch narastá počet záhradných bazénov a tento trend bude pokračovať i naďalej. V súčasnosti si možno vybrať spomedzi rôznych druhov i modelov bazénov. Pokiaľ plánujete kúpu bazéna, mali by ste si prečítať základné informácie o jednotlivých typoch bazénov, aké sú ich prednosti a aké príslušenstvo potrebujete na údržbu a starostlivosť o bazény.

Bazén a podmienky na jeho umiestnenie

Prvou podmienkou pre vhodné umiestnenie pre akýkoľvek typ bazéna je povrch. Ten by mal byť vo väčšej miere rovný a pevný. Druhou podmienkou je umiestniť bazén na slnečnom mieste. Taktiež by sa nemali bazény umiestňovať v blízkosti vysokých stromov, aby ich tieň nedopadal na hladinu vody. Okrem toho, príliš veľká blízkosť stromov pri bazénoch vedie k znečisťovaniu vody v bazéne v podobe opadaných listov a konárikov.

Tretia podmienka pre vhodné umiestnenie bazéna nadväzuje na predchádzajúcu podmienku a kladie dôraz na zníženie možného znečistenia vody v bazéne. Okolie bazéna by malo byť upravené tak, aby sa voda zbytočne nešpinila. Pri zapustených bazénoch je nevyhnutné zabezpečiť okolie bazéna pred stekajúcou dažďovou vodou a pred hlinou, ktorá sa pri polievaní uvoľňuje z kvetinových záhonov. Preto je vhodné umiestniť bazény pár metrov (2-4 metre) od skalky či kvetinových záhonov. Štvrtou podmienkou je dostatočné súkromie a tiché prostredie, ktoré je základom pre relax. Pre zachovanie súkromia môžete okolo bazéna vysadiť vysoké okrasné trávy, ktoré neznečistia vodu. Bazény je ideálne situovať čo najďalej od rušnej ulice.

Bazény môžeme rozdeliť na:

Detské bazény

Detské bazény sú menších rozmerov a ich hĺbka musí byť prispôsobená na zaistenie bezpečnosti detí. Bazény pre deti vynikajú pestrofarebnosťou a rôznymi maľovanými motívmi. Detské bazény sa delia na bazény pre najmenších, deti nad 5 rokov a deti cca nad 12 rokov. Bazény pre najmenších predstavujú kategóriu bazénov určenú pre deti od 1 roka. Tieto bazény sú rozmermi najmenšie a podaktoré sú vybavené i strieškou, ktorá chráni pred priamym slnečným žiarením. Detské bazény predstavujú zábavné kúpanie. Na trhu sú dostupné rôzne detské bazény so zabudovanou šmýkačkou a inými podobnými atrakciami, a doplnkami.

Rodinné bazény

Bazény neslúžia len na osvieženie, ale práve rodiny s deťmi si pri kúpaní môžu užiť kopu skvelej letnej zábavy a tráviť tak príjemné spoločné chvíle. Fóliové bazény s nafúknutým golierom patria medzi najpreferovanejšie druhy rodinných bazénov. Tento model sa radí medzi sezónne bazény, pre ktoré je charakteristická jednoduchosť v podobe montáže, údržby i skladovania.

Fóliové bazény sú dostupné v troch tvaroch – okrúhle, oválne a rámové. Parametre u tohto druhu sú: priemer od 3m do 5m, hĺbka od 0,5m do 1,20m. Do kategórie zábavných rodinných bazénov patria i nadzemné bazény s rámovou konštrukciou, tzv. skladacie bazény.

Bazény pre náročných

Zapustené bazény do zeme možno klasifikovať ako bazény pre náročných. Tieto bazény spájajú a ponúkajú celý rad vymožeností. Okrem estetickej stránky – prirodzene zapadnú do prostredia záhrady, taktiež ich môžete umiestniť v interiéri zimnej záhrady a dopriať si tak kúpanie, relax i zábavu počas celého roka. Pri vonkajších zapustených bazénoch musíte počítať s tým, že sú náročnejšie na úpravu okolia.

Najlacnejšou alternatívou je betónová dlažba, pokiaľ túžite po exkluzívnejšom štýle môžete siahnuť po drevenom obklade z tropického dreva, ktoré je odolné voči vlhkosti. Vymoženosťou u zapustených bazénov je nielen voľba tvaru, veľkostných parametrov, ale možno si zvoliť i bazén s viacúrovňovým dnom, napríklad od 90cm až do 2,5m. Pri zapustených bazénoch vzniká v jeho okolí ideálny priestor na umiestnenie záhradných ležadiel. Zabudované bazény sa delia na: keramické, fóliové, kompozitné a sklolaminátové.

Súčasťou bazénov pre náročných by mal byť i solárny ohrev vody, prípadne tepelné čerpadlo. Vďaka solárnemu ohrevu vody budete mať nielen príjemnú teplotu vody, ale i kúpaciu sezónu si môžete takto jednoducho predĺžiť. Solárne panely dokážu zohriať vodu v bazéne o 6 a viac °C v závislosti od intenzity slnečného žiarenia. Na správne fungovanie solárnych panelov na ohrev vody v bazéne je potrebné ich vhodné umiestnenie, napríklad na stenu bazéna alebo strechu domu. Cena solárnych panelov sa pohybuje od 50 do 150 €.

Ďalšou alternatívou sú tepelné čerpadlá, na ich inštalovanie potrebujete voľnejší priestor pre dobré nasávanie teplého a vypúšťanie studeného vzduchu. Výhoda tepelného čerpadla oproti slnečným panelom spočíva v tom, že vám ohrev vody v bazéne zaručí i v čase, keď práve nesvieti slnko. Tepelné čerpadlá k bazénom sú pomerne drahou záležitosťou, ich cena sa pohybuje od 500 až do 2000 €.

Prekrytie a zastrešenie bazénov

Na zakrytie bazénov sa najčastejšie používa krycia plachta. Tú dostanete kúpiť v rôznych veľkostiach v závislosti od rozmerov vášho bazéna. Krycia plachta chráni vodu v čase, keď bazén práve nevyužívate a zabraňuje zašpineniu vody od napadaného lístia a hmyzu. Krycia plachta je najlacnejší variant na zakrytie bazénov.

Na ochranu svojho bazéna môžete použiť i lamelové zakrytie. Tento druh krytia sa využíva pri obdĺžnikových a atypicky tvarovaných bazénoch. Jeho výhoda spočíva nielen v ochrane pred znečistením vody v bazéne, ale zabraňuje i tepelným stratám. Praktický spôsob zakrytia bazéna ponúkajú i solárne plachty. Ich výzor pripomína bežnú bublinkovú fóliu. Výhodou solárnej plachty je využívanie slnečnej energie na ohrev vody v bazéne.

Pri zastrešení bazénov si môžete vybrať spomedzi dvoch variantov, a to posuvné zastrešenie a prenosné zastrešenie.

Údržba a starostlivosť

Údržba a starostlivosť o bazény spočíva v zabezpečení čistoty a nezávadnosti vody. Na údržbu bazéna sa používajú chlórované prípravky, flokulanty a ďalšie prípravky proti tvorbe rias. Spomedzi mechanických prostriedkov sú preferované bazénové filtrácie – pieskové či kartušové, ďalej sú to bazénové vysávače, kefky a sieťky.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)