Kategórie

Vstavané spotrebiče

V dnešnej dobe sme náročnejší na výber spotrebičov ako kedysi. Okrem toho, že očakávame ich bezchybné fungovanie, záleží nám aj na ich estetickej stránke. Chceme, aby naša kuchyňa mala príjemnú atmosféru, pôsobila jednotne a štýlovo. Okrem toho, dnes už spotrebiče nespĺňajú len základné funkcie, no vyššie rady ponúkajú aj doplnkové nadštandartné možnosti.

Všetky tieto požiadavky spĺňajú vstavané spotrebiče, ktoré dokonale zapadnú do modernej kuchyne, nenarušia jeho pôvodný dizajn a vďaka svojmu modernému vzhľadu a funkciám sa stanú neoddeliteľnou súčasťou vašej domácnosti.

Ako zabudovať vstavané spotrebiče

Vstavané spotrebiče sú vyrábané tak, aby sa zmestili do kuchynskej linky a zároveň rešpektovali hrúbku bočných stien. Ich približná šírka je preto 560 mm, požadovaná hrúbka stien je 18 mm. Pri umiestnení však treba dbať aj na to, aby sme mohli vstavané spotrebiče bez problémov používať. Napríklad vstavaná chladnička potrebuje voľný priestor od steny, aby sa mohla jednoducho otvárať.

V prípade, že sa rozhodnete do svojej kuchyne umiestniť viacero vstavaných spotrebičov, nemusíte sa báť ich umiestniť aj vedľa seba. Dokážu takto fungovať bez toho, aby negatívne ovplyvnili životnosť druhého spotrebiča.

Pravidlá však platia pri umiestňovaní spotrebičov nad sebou, kedy je napríklad pri teplovzdušnej rúre odporúčaná výška dna maximálne 70 cm.

Pri umiestňovaní však treba myslieť na správnu náväznosť – už len pre váš komfortný pohyb v kuchyni. Pri práci bude najlepšie mať všetko pri sebe tak, aby vám nič nezavadzalo. Najprijateľnejšie teda pre vás bude, ak sa časť pracovnej plochy bude nachádzať medzi chladničkou a drezom a druhá časť medzi drezom a varnou doskou.

Vstavaná chladnička

Ak máte chuť začleniť do svojej kuchyne dizajnový kúsok, skúste zvoliť vstavaný typ chladničky. Jej steny sú špeciálne upravené tak, aby bola zabudovateľná do kuchynskej linky a stala sa nenápadnou a zároveň modernou. Najvhodnejšie je kupovať vstavanú chladničku spolu s kuchynskou linkou, prípadne si dať vyrobiť kuchynskú linku na mieru.

Mraznička sa aj v prípade vstavanej chladničky nachádza buď hore alebo dole, pričom každá z nich má svoje určité výhody. Mraznička dole je lepšie regulovateľná, jej väčší objem ponúka väčší počet zásuviek. Mraznička, prípadne mraziaci box nachádzajúci sa hore je zasa lepšie dostupný, aj keď jej úžitkový objem je menší.

Kúpa vstavanej chladničky bude pre niektorých spotrebiteľov predstavovať nevýhodu. Ak patríte k tým náročnejším a chcete sa pýšiť chladničkou s výdajníkom nápojov či domácim barom, vstavaná chladnička nesplní vaše očakávania.

Vstavaný digestor

Digestor má v kuchyni neoceniteľné výhody. Odstraňuje vône, zápachy a odsáva aj vlhkosť. Nevyhnutnou súčasťou domácnosti by mal byť najmä v prípade, keď trávite v kuchyni veľa času.

Z hľadiska umiestnenia sa digestory delia na niekoľko typov:

ostrovný digestor nájdete v kuchyniach, ktoré majú namiesto klasickej kuchynskej linky tzv. ostrovček a voľne visí zo stropu nad ním.

dekoratívny digestor je samostatnou súčasťou, vyrába sa v rôznych tvaroch a prevedeniach. Je dôležité, aby ladil s kuchynským zariadením.

zabudovaný digestor je vhodný do kuchyne s menším rozmerom, rovnako ako aj do moderných domácností. Je súčasťou hornej kuchynskej skrinky a vďaka tomu pôsobí nenapádne.

Pri inštalácii digestora je dôležitá jeho vzdialenosť od varného povrchu, pričom minimálna výška by mala byť 75 cm. Veľmi dôležité sú aj rozmery digestora. Aby spĺňal svoj účel a dosahoval maximálnu efektívnosť, musí prekrývať celú varnú zónu.

Vstavaná práčka

Vlastniť práčku vo svojej domácnosti je v dnešnej dobe viac než samozrejmosť, aj keď je nie vždy je ľahké nájsť pre ňu dostatok priestoru. Ak v kúpeľni dostatok priestoru nemáte, stále ju môžete umiestniť v kuchyni.

Keďže práčka je spotrebič, ktorý do kuchyne primárne nepatrí, najlepšie bude, ak ju umiestnite medzi spodné skrinky v kuchyni. Lepšie tak zapadne do designu kuchyne, hornú dosku budete môcť využiť na kuchynské činnosti a zároveň bude spôsobovať menej hluku.

Vstavaná rúra

Väčšina z nás je zvyknutá ešte na klasickú rúru kombinovanú so sporákom, no dnes sa častejšie vyskytuje ako samostatný spotrebič vstavaný do kuchynskej linky. Vstavané spotrebiče, takisto ako aj vstavanú rúru, je najlepšie kupovať spolu s kuchynskou linkou, prípadne na mieru. Inštalácia bude vďaka tomu jednoduchšia. Ak však už kuchynskú linku vlastníte a v pláne máte dokúpiť si rúru, bude potrebné ukázať stolárovi technický nákres pre inštaláciu a presné rozmery.

Najväčšou výhodou vstavanej rúry sú jej rozmery, vďaka ktorým nezaberie toľko miesta ako klasická rúra kombinovaná so sporákom. Okrem toho určite oceníte, že sa inštaluje do výšky očí a zabezpečí tak pohodlnejšiu manipuláciu.

Plynové rúry sa dnes vyskytujú už veľmi málo, nahrádzajú ich elektrické, ktoré si vyžadujú odbornú inštaláciu. Svoje miesto na trhu si vydobili aj parné rúry, ktoré sľubujú zdravšie stravovanie. Takto pripravené jedlo si totiž zachováva vysoké percento vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Potraviny si zachovajú svoju prirodzenú farbu, chuť a konzistenciu.

Vstavaná umývačka riadu

Umývačka riadu sa delí na viacero typov – voľne stojacu, podstavnú, čiastočne vstavanú či vstavanú. Pravé posledne menovaná sa stáva čoraz obľúbenejším prvkom v domácnosti a začína a nahrádzať voľne stojacu umývačku riadu. Je vyrobená bez hornej dosky, predného otváracieho krytu a bočných stien, aby mohla byť plne integrovaná do kuchynskej linky. Takto zabudované umývačky riadu majú ovládanie dostupné až pri otvorení dvierok a nachádza sa na hornej časti.

Nevýhodou týchto typov umývačiek riadu je chýbajúca informácia o prebiehajúcom procese umývania. Ak je to však pre váš naozaj prekážkou, vyberte si čiastočne vstavanú umývačku. Je takisto zabudovaná v kuchynskej linke, no ovládanie je dostupné z prednej časti. Druhou možnosťou je kúpa drahšieho modelu vstavanej umývačky riadu, ktorá dokáže dokáže potrebné informácie premietnuť na podlahu pomocou laserového lúča.

Vstavané spotrebiče a ich výhody:

• moderný vzhľad
• dizajnovo dokonale zapadnú do kuchyne
• nižšia hlučnosť
• samostatná rúra a varná platňa zaberá menej miesta

Vstavané spotrebiče a ich nevýhody:

• nevyhnutná odborná inštalácia
• vyššia cena
• absencia výdajníkov nápojov u chladničiek


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)