Kategórie

Kúrenie lacno - lacné kúrenie

Keď nastane obdobie zimy, zapíname v našich izbách radiátory, aby nám naše obydlie vyhrialo. V dnešnej dobe je totiž bežné, že si ľudia potrpia na nejaký štandard. V minulosti ľudia menej kúrili a na sebe mali o to viac vrstiev oblečenia. Dnes je to však presne naopak.

Základ vykurovaného domu

Jednou z najdôležitejších vecí je potrebné mať dom správne izolovaný či zateplený. Taktiež je podstatné, aby bol dom postavený z kvalitných materiálov. Vhodné okná či dvere sú tiež jedným z aspektov, ktoré ovplyvňujú teplotu miestností v dome, teda ovplyvňujú aj potrebu kúrenia. Ak vám teplo, ktoré produkujete, uniká cez nedostatočne izolované miestnosti, musíte o to viac kúriť, čo predstavuje zvýšené náklady.

Ak chcete ušetriť aspoň jednu tretinu tepla, povinnosťou je správna izolácia a vhodná strecha, či zateplenie objektu. A v neposlednom rade je rozhodujúci aj výber správnej metódy vykurovania vášho domu.

Kúrenie elektrinou

Ideálnym kúrením je kúrenie elektrinou, ktoré v dnešnej dobe je najviac preferované vďaka jeho ľahkému a pohodlnému užívaniu. Obľúbeným je však aj pre reguláciu, ktorá vykurovanie zapína a vypína podľa potreby. Ak sa však chceme zamerať na lacné kúrenie, v ponuke nájdeme rozhodne lacnejšie spôsoby, ako svoj dom vykúriť. Elektrina je totiž najdrahším kúrením.

Kúrenie plynom

Pri kúrení plynom je dôležité vybrať si vhodný plynový kotol. Nech si však vyberiete akýkoľvek, je potrebné, aby ste dodržiavali správnu a pravidelnú údržbu, ktorá vám okrem úspory paliva zabezpečí aj bezpečný chod plynového kotla. Pre celkovú bezpečnosť je dôležité a potrebné zabezpečiť pravidelné kontroly odborníkom, čo je nevýhodou a náklady vykurovania sú síce nižšie ako pri elektrine, ale vyššie ako pri tuhom palive.
Výhodou kúrenia plynom je ľahké a pohodlné užívania bez prikladania, dobrá dostupnosť pripojenia, zvyšujúca sa kvalita kotlov a ich vysoká účinnosť. Nie je potrebný skladovací priestor paliva, žiadne nečistoty ani prach.

Kúrenie tuhým palivom

Pre tento spôsob vykurovania je potrebný špeciálny kotol či krb. Najčastejšie používané tuhé palivá sú čierne uhlie, hnedé uhlie, drevo a peletky. Nevýhodou tohto vykurovania je skladovací priestor, v ktorom spomínané tuhé palivá musíme uskladniť počas celého vykurovacieho obdobia. Ďalšou nevýhodou je obstaranie týchto tuhých palív a pravidelné prikladanie do kotla či krbu, prach a nečistoty.

Ak však hľadáme najlacnejšie vykurovanie, kúrenie tuhým palivom je rozhodne tá najlepšia voľba. Spaľovaním čierneho uhlia, hnedého uhlia a dreva však vzniká pomerne vysoká emisia, čo je nevýhodou týchto tuhých palív. Peletky sú na rozdiel od ostatných spomínaných tuhých palív ekologické a zároveň aj efektívne.

Pri výbere kotla na tuhé palivo je dôležitý jeho výkon a teda aj jeho veľkosť. Čím väčší kotol či krby, tým väčšie množstvo tuhého paliva môžete priložiť na jeden krát a tak sa čas na ďalšie priloženie zvýši a oddiali to potrebu vašej prítomnosti. Do kúpy kotla sa oplatí investovať, pretože čím kvalitnejší a výkonnejší kotol, tým má menšiu spotrebu tuhého paliva, ale produkcia tepla je ešte vyššia. Veľkou nevýhodou okrem nízkeho komfortu obsluhy je, že ak odídete z domu a nemá kto priložiť, kotol či krb vyhasne a vaše miestnosti postupne vychladnú.

Výhodou vykurovania tuhými palivami je možnosť použiť aj tam, kde nie je dostupné plynové pripojenie, po prípade nedostatočný prísun elektrickej energie a samozrejme jeho najnižšie prevádzkové náklady.

Ako ušetriť pri kúrení

1. V noci a pri dlhšej neprítomnosti kúrenie stlmte či nepridávajte tuhé palivo do kotla.

2. Dodržiavajte odporúčané teploty v jednotlivých miestnostiach:
kuchyňa, obývacia a detská izba 20 – 21 °C,
spálňa 18 – 19 °C,
kúpeľňa 23 – 24°C,
chodba, predsieň 15 – 16°C.

3. Radiátory pravidelne odvzdušňujte a nedávajte na ne mokré prádlo či vlhké uteráky.
4. Kotol a komín dajte pravidelne skontrolovať a vyčistiť odborníkovi.
5. Zaizolujte prívodové potrubie.
6. Vetrajte krátko, ale intenzívne. Radšej otvorte na 5 až 10 minút dokorán všetky okná, aby sa miestnosti dokonale vyvetrali, ako vetrať celý deň mikrovetraním.
7. Závesy a záclony majte do dĺžky, aby radiátory nezakrývali. Taktiež nemajte pred radiátormi skrine, stolíky a iný nábytok. Nechajte teplo vojsť ľahko do celej miestnosti.
8. Správne tesnenie okien a dverí vám zaručí teplo v miestnosti a žiaden jeho únik.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)