Kategórie

Krbové kachle

Oheň sprevádza ľudí už od nepamäti, je nielen zdrojom svetla a tepla, ale pozitívne tiež vplýva na ľudskú psychiku. Pri ohni sa už v praveku schádzali celé rodiny, k tomuto zvyku sa vraciame čoraz viac aj my v súčasnosti. Krbové kachle v byte, či dome sú stále väčším trendom. Pokiaľ aj vy uvažujete o romantickej atmosfére ohňa do vašej domácnosti a zároveň chcete interiér vášho domu, či bytu vykúriť za nižšie náklady, krbové kachle sú na to ideálne. Pýtate sa prečo práve krbové kachle? Aké sú ich pozitíva?

Krbové kachle majú hneď niekoľko pozitív a predností:

Nižšie náklady na domácnosť – krbové kachle vám môžu zabezpečiť nižšie náklady na domácnosť, vzhľadom na stále rastúcu cenu elektrickej energie a plynu. Nesmiete však zabudnúť na to, že drevo musí byť riadne preschnuté, pretože vlhké drevo zle horí, väčšina tepla sa spotrebuje na odparovanie vody v dreve, vytvorí sa veľa dymu, usadia sa sadze na skle a interiér sa tak bude vykurovať pomalšie. Okrem dreva však môžete v krbových kachliach zakúriť aj drevenými briketami, uhoľnými briketami, uhlím, ekobriketami alebo peletami.

• Krbové kachle zútulnia každú domácnosť – nie sú len nepotrebným doplnkom do domácnosti, okrem estetickej funkcie, teda od rustikálneho vzhľadu až po moderný dizajn, sú praktickými a užitočnými kúskami v interiéri.

Sálavé (radiačné) teplo – ktoré krbové kachle produkujú, nezvyšuje prašnosť v miestnosti, čo tiež považujeme za plus.

• Krbové kachle sú mobilným krbom – výhodou je, že nepotrebujú obostavať a zároveň majú menšie nároky pri rovnakom výkone aj na priestor.

Majú nižšiu cenu – v porovnaní s cenou krbov majú krbové kachle nižšiu obstarávaciu cenu a tiež cenu za inštaláciu.

Krbové kachle - liatinové, keramické alebo smaltované

Medzi základné druhy krbových kachlí, ktoré na trhu nájdete, patria:

teplovzdušné krbové kachle – z ktorých sála teplo a tak dokážu vyhriať miestnosť, v ktorej sa nachádzajú, zvyčajne však dopĺňajú ďalší zdroj tepla.

krbové kachle s výmenníkom – ide o vyššiu kategóriu krbových kachlí, ktoré je možné napojiť na teplovodné rozvody, čím dokážu vyhriať aj ďalšie miestnosti, bez toho, aby ste medzi nimi museli mať otvorené dvere.

krbové kachle so systémom terciárneho spaľovania – sú ešte výkonnejšími, keďže dokážu efektívnejšie vyhriať dom, vďaka špeciálnej cirkulácii vzduchu.

keramické krbové kachle – sú veľmi obľúbené najmä vďaka svojmu tradičnému vzhľadu. Okrem estetického prínosu, vďaka ktorému sa môžeme vrátiť do minulosti, je prínosom aj to, že keramický obklad kachlí uvoľňuje teplo ešte dlho po vyhasnutí ohňa.

peletové krbové kachle – ponúkajú najmodernejšiu technológiu, keďže k svojmu fungovaniu nepotrebujú obsluhu, stačí do zásobníka vložiť pelety a v naprogramovanom režime dokážu palivo automaticky zapáliť a regulovať teplotu. V takýchto kachliach je tiež zabudovaný veľký zásobník, takže vydržia v prevádzke aj niekoľko dní.

bio krbové kachle – sú vhodné najmä do domácností, v ktorých nie je prístupný komín. Sú ekologické, atraktívne a skvelo sa hodia najmä do moderne zariadených interiérov. Fungujú jednoducho a bezpečne za pomoci bioliehu, etanolu, ktorý je takmer bez zápachu. Pri horení nevznikajú nežiadúce spaliny, no na druhej strane spotrebovávajú kyslík a práve preto by sa malo v byte vetrať.

Nedokážu však až tak účinne vyhriať priestor, sú vhodné najmä ako originálna dekorácia. Na trhu sú závesné, stolové biokrby, voľne stojace na zemi a tiež zabudované biokrby do steny. Niektoré majú v sebe dokonca integrované zvlhčovače vzduchu, do ktorých je možné pridať aj vonné oleje.

Výber krbových kachlí

Pri výbere vhodných krbových kachlí je dôležité zvoliť vhodný výkon a zároveň aj ich vyhrievaciu schopnosť. Vychádzať by ste mali z toho, aký veľký je priestor, ktorý chcete vyhriať a tiež, či je váš byt alebo dom zaizolovaný. V prípade, že krbové kachle kupujete na vykurovanie staršej stavby, budete potrebovať dvakrát väčší výkon ako pri vykurovaní novostavby.

Dôležité je si uvedomiť, že každý kilowatt výkonu zároveň prináša aj spotrebu paliva. Uvedieme si malý príklad – pri miestnosti s 40 m2 a s výškou maximálne 3 m, získame priestor 120 m3. Vždy vychádzajte z toho, že potrebujete 1 kW na vyhriate 20 m3, takže v našom prípade bude stačiť približne 6 kW výkon krbových kachlí. Ak poddimenzujete výkon, priestory sa vám nevykúria dostatočne a v prípade, že sa budete snažiť výkon zvýšiť, výsledkom môže byť poškodenie krbových kachlí.

Inštalácia krbových kachlí

Samotná inštalácia krbových kachlí nie je až tak náročná, no napriek tomu by ste ju mali zveriť do rúk odborníkom, ktorý vám poskytnú záruku tak ako na krbové kachle, tak aj na ich prácu. Vďaka nim môžete mať krbové kachle nainštalované v miestnosti hneď v deň, kedy ste si ich zakúpili.

Údržba krbových kachlí

Iba čisté krbové kachle dokážu dobre vyhorievať. Moderné krbové kachle bývajú vybavené systémom „oplachovania skla“ horúcim vzduchom, ktorý ho udržuje v čistote. V prípade, že je sklo aj tak špinavé od sadze, najlepšie ho vyčistíte suchým čistým papierom. Popol je vhodné pravidelne vynášať, no oplatí sa na spodku nechať jeho vrstvičku, ktorá poslúži ako dobrý izolačný materiál, ochráni dno kachlí a tiež podlahu pred veľkou žiarou. Po skončení sezóny nezabudnite krbové kachle poriadne prehliadnuť, najmä rošt, vnútorné pláty a tesnenie okolo skla.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)