Kategórie

Biela technika

Biela technika predstavuje celý rad elektrospotrebičov, predovšetkým do kuchyne a kúpeľne. V súčasnosti si len málo z nás dokáže predstaviť domácnosť, v ktorej sa nenachádza niekoľko elektrických spotrebičov bielej techniky.

Rok čo rok sa na trh dostávajú novinky z oblasti bielej techniky. Pred desiatimi rokmi sme si ani nevedeli predstaviť, aké rôznorodé druhy techniky budú súčasťou našej domácnosti. Biela technika je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Jej poslaním je uľahčiť a skvalitniť náš život. Bielu techniku možno rozčleniť do niekoľkých druhov podľa funkcií, ktoré jednotlivé spotrebiče plnia.

Kuchynské sporáky a mikrovlnné rúry

Kuchynské sporáky a rúry sú kategóriou bielej techniky určenej na prípravu pokrmov. Pôvodné sporáky fungovali na tuhé palivo, tie neskôr vystriedali elektrické a plynové sporáky. Súčasné kuchynské sporáky majú varnú dosku – plochu, ktorá má moderný dizajn, prípadne sú tieto dosky založené na dotykovom spôsobe obsluhy.

Kuchynské sporáky členíme na voľne stojace a vstavané. Voľne stojace kuchynské sporáky majú varnú dosku a sporák pohromade, na rozdiel od vstavaných, kde sú varná platňa a rúra na rozdielnych pozíciách. V súčasnosti je preferovanejší trend vstavaných kuchynských sporákov. Tento dizajn je nielen veľmi príťažlivý po estetickej stránke, ale i praktický.

Koncom 80. rokov 20. storočia sa objavil v amerických a neskôr i európskych domácnostiach ďalší kúsok bielej techniky v podobe mikrovlnnej rúry. Tento predmet z radov bielej techniky ponúka rýchle zohriatie pokrmu. Novodobé mikrovlnné rúry majú okrem klasických funkcií i funkciu rozmrazovania, varenia v pare či grilovanie. Mikrovlnná rúra je založená na princípe mikrovlnného žiarenia, ktoré vydáva teplo. Tento sortiment bielej techniky sa rýchlo udomácnil i v slovenských domácnostiach. V súčasnom hektickom období, kedy je čas veľmi drahocenný, sú mikrovlnné rúry nenahraditeľným každodenným pomocníkom. Majú však i odporcov, ktorí sú presvedčení o škodlivých účinkoch žiarenia, tie sa však ani po dlhom období používania u tohto typu bielej techniky nepreukázali.

Kuchynské digestory

Digestory – biela technika, ktorá zabezpečuje odsávanie nadbytočnej pary a výparov pri varení. Digestory, hovorovo odsávače, fungujú na princípe filtrácie pachov a pary, a zároveň prepúšťajú do interiéru svieži vzduch zvonka. V minulosti boli odsávače veľmi hlučné, čo mnohým spotrebiteľom prekážalo. Vývoj techniky ale neobišiel ani digestory, ktoré okrem dizajnových zmien prešli i výkonnostnou zmenou a ich prevádzka je oproti starším typom oveľa tichšia.

Podľa umiestnenia v kuchyni rozoznávame niekoľko typov odsávačov, a to zabudované, podskrinkové, komínové a ostrovčekové digestory. Zabudované a podskrinkové sú typom digestorov, ktoré sa umiestňujú do kuchynskej linky. Zabudované digestory majú viditeľný predný panel. Podskrinkové digestory sú ideálne pre menšie kuchyne a ich inštalácia je zväčša nad varnou doskou. Rovnako i komínové digestory sú umiestňované nad varnou platňou. Komínové odsávače sú aktuálne veľmi populárne a patria medzi moderný a dominantný prvok kuchyne. Posledným druhom digestorov podľa umiestnenia je takzvaný ostrovčekový digestor, ktorý sa inštaluje výlučne priamo nad varnou platňou, na takzvaných ostrovčekoch.

Digestory sa okrem umiestnenia rozdeľujú aj na základe spôsobu odsávania, a to na recirkulačné digestory s filtrom a odťahové digestory s ťahom. Digestory okrem pôvodnej funkcie odsávania pary a pachov majú zabudované i osvetlenie, ktoré je nápomocné počas varenia.

Umývačky riadu

Biela technika ponúka okrem pôvodných funkčných výhod i výhody v podobe úspory času, financií a životného prostredia. Medzi takýto druh bielej techniky rozhodne patrí umývačka riadku. Pri výbere z množstva druhov značiek umývačiek riadu je potrebné si všímať najmä jej vnútorné vybavenie, množstvo voliteľných programov a triedu spotreby energie.

Kuchynské roboty, mixéry a ďalšie drobné kuchynské spotrebiče

Biela technika, ktorá je určená pre kuchyňu, predstavuje celú škálu takzvaných pomocníkov pri varení. Kuchynské roboty spĺňajú náročné požiadavky pre svoju multifunkčnosť (krájanie, strúhanie, šľahanie, sekanie atď). Kuchynské mixéry sa delia na mixéry s misou, ručné a v poslednom období sú často využívané i praktické menšie mixéry, takzvané ponorné. Ručné mixéry sú náhradou kuchynského robota v prípade, ak nechcete príliš veľa investovať do bielej techniky, a zároveň chcete využívať príbuzné funkcie kuchynského robota. Viaceré typy kuchynských mixérov sú vybavené príslušenstvom od misiek, nožov či metličiek.

Z kategórie kuchynských pomocníkov z radu bielej techniky možno ešte spomenúť odšťavovače, rýchlovarné kanvice, kávovary, hriankovače, domáce pekárne, krájače, kuchynské váhy a mnoho ďalších druhov.

Chladničky a mrazničky

Neodmysliteľnou súčasťou domácností sú chladničky a mrazničky. Tento druh bielej techniky umožňuje úschovu potravín so zachovaním čerstvosti na dlhšiu dobu. V súčasnosti existuje viacero prevedení, či už po stránke materiálovej, estetickej, funkčnej či kapacitnej. Medzi preferované modely chladničiek patria kombinované chladničky s mrazničkou, americké chladničky či jednodverové chladničky.

Práčky a sušičky

Predchodkyne dnešných práčok boli svojím systémom nedokonalé a pranie bielizne bolo veľmi náročné a zdĺhavé. Historický prelom nastal v prvej dekáde 20. storočia, kedy uzrela svetlo sveta pravdepodobne prvá elektrická práčka od inžiniera A. Fishera. Od tohto obdobia vývoj práčok napredoval. Novodobé práčky ponúkajú rôzne programy prania, sú šetrnejšie voči spotrebe vody, praciemu prostriedku a samozrejme voči energetickej spotrebe. Podľa plnenia rozoznávame dva typy práčok, a to plnenie zvrchu a spredu. Niektoré práčky sú kombinované so sušičkou, takže táto biela technika v podstate obsahuje dva spotrebiče v jednom.

Biela technika - ďalší sortiment

Do kategórie bielej techniky patria i ohrievače vody, vykurovacie zariadenia a klimatizácia.

Každodenne používame viacero druhov spotrebičov bielej techniky a život bez nich si už málokto z nás dokáže predstaviť. Zvyšuje nám životný štandard, uľahčuje a skracuje čas venovaný vareniu, upratovaniu, a ďalším domácim prácam.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)