Kategórie

Umývadlo

Mnohé predmety bežnej potreby už dávno neslúžia len na praktický účel, no pribudla im aj funkcia estetická. Viacerým z nás by predtým nenapadlo, že aj umývadlo, ktoré bez rozmýšľania používame niekoľkokrát za deň, bude raz slúžiť ako dizajnový produkt. Vďaka tomuto sa zvýšili naše možnosti pri výbere, ktoré však zároveň vedú k nerozhodnosti a potrebe zvoliť si kompromis medzi vzhľadom, cenou a kvalitou. Výber vám uľahčí prehľad dostupných typov a materiálov.

Typy umývadiel

Pultové umývadlo, ktorému sa hovorí aj „loď“, sa dá v rôznych výškach umiestniť na vrch pultu či umývadlovej skrinky. Na trhu nájdete rôzne štýly a farby, môžete si nájsť teda také, ktoré bude dokonale spĺňať vaše predstavy. Výhodou pultového umývadla je, že sa jeho okolie ľahko čistí. Pri takomto type umývadla je však veľmi dôležitý výber skrinky, na ktorej bude položené. Musí byť vyrobená z kvalitného vodoodolného materiálu, ktorý dokáže čeliť vlhkému prostrediu.

Závesné či nástenné umývadlo je zabudované do steny bez toho, aby sa dotýkalo podlahy. Vďaka tomu sa priestor pod ním jednoducho čistí. Výrobcovia ponúkajú rôzne tvary, napríklad guľaté, oválne, hranaté či asymetrické a nájdete ho v rôznych veľkostiach od 30 cm až do 120 cm. Jeho výhodou je, že nezaberie veľa miesta a väčšinou má aj odkladaciu dosku, ktorá zabezpečí dostatok odkladacieho priestoru.

Zapustené umývadlo je nainštalované do dosky nábytku, pričom existujú dva varianty. V prvom prípade okraj umývadla vyčnieva ponad okraj dosky, v druhom je pod doskou. Zapustené umývadlo je moderným a obľúbeným typom umývadla, ktoré sa navyše aj jednoducho udržuje a čistí.
Stojace umývadlo sa v našich domácnostiach nevyskytuje tak často, no je veľmi zaujímavým kúskom, ktorý oživí kúpeľňu. Jeho výhodou je, že výborne šetrí miesto a priestor okolo neho sa ľahko umýva.

Materiály

Keramické umývadlo je vyrábané opakovaným procesom vypaľovania. Týmto spôsobom sa docielia vlastnosti, ktoré si na keramike ceníme najviac – odolnosť, pevnosť a stálosť. Okrem toho sa ľahko udržuje a to aj vďaka svojej vodeodpudivosti. Keramika je tiež odolná voči vodnému kameňu a zmene farby. Ak sa však poškodí, je táto škoda nenapraviteľná. Najčastejším poškodením je prasknutie, ku ktorému môže dôjsť napríklad pri páde tažkého či ostrého predmetu priamo na umývadlo. Mnohí si keramické umývadlo spájame s jednoduchým bielym dizajnom, no na trhu sa dnes dajú nájsť aj rôzne farebné či dekorované umývadlá.

Umývadlá z liateho mramoru sa vyrábajú odlievaním syntetickej živice s drveným dolomitom do foriem. Odlievanie zabezpečí dokonale hladký povrch. Nevyhnutná pri umývadle z liateho mramoru je povrchová úprava, bez ktorej by bol materiál náchylný na mechanické poškodenie, zmenu farby a vplyv chemických prostriedkov. Poškodiť ho môže napríklad aj farba na vlasy, ktorá na povrchu zanechá fľaky. Je preto dôležité kúpiť si umývadlo od renomovaného predajcu, ktorého výrobky disponujú kvalitou a vopred sa informovať o vhodnosti použitia čistiacich prípravkov. Kvalitný výrobok z liateho mramoru je odolný, pevný a má dobré tepelno-izoločné vlastnosti.

Pri nesprávnom zaobchádzaní alebo kontakte s ťažkým či ostrým predmetom sa časť umývadla môže odštiepiť, čo sa však vďaka polyesterovej farbe, ktorá je súčasťou povrchu, dá ľahko napraviť. V prípade, že umývadlo zmatnie, dá sa ručne ošetriť špeciálnym leštiacim prostriedkom.

Drevo je obľúbený materiál, ktorý dokáže v domácnosti vytvoriť príjemnú, hrejivú atmosféru. V kúpeľniach ho však nájdeme menej často, možno práve kvôli tomu, že nie každý druh dreva je vhodný do vlhkého prostredia. Drevo musí byť dostatočne mastné a tvrdé, aby dokázalo odolávať vlhkosti a hnilobe, čím sa však zvyšuje aj jeho cena. Kvalitné drevo aj po rokoch používania a neustáleho vplyvu vlhkosti nemení svoj tvar a veľkosť. Treba sa oň však pravidelne starať a dvakrát do roka natierať olejom z tvrdého vosku. Pravidelnou údržbou zabránite usadzovaniu vodného kameňa a špiny na stenách umývadla. Vyhnúť sa pritom treba agresívnym a bielacim prípravkom, ktoré môžu spôsobiť poškodenie. Tiež sa nesmie dlhodobo nechať na povrchu položený nejaký predmet. Ak sa však prilepí, da sá to veľmi rýchlo napraviť bez poškodenia povrchu.

Drevené umývadlo je náchylné k poškodeniu ostrými či ťažkými predmetmi a pôsobením slnečného žiarenia môže dôjsť k jeho popraskaniu. Ak si zaobstaráte umývadlo z dreva, nemali by ste zabudnúť vašu kúpeľňu pravidelne vetrať a nikdy nenechať vodu v umývadle dlhšie ako osem hodín. Napriek týmto nevýhodám je drevené umývadlo krásnym a originálnym prvkom, ktorý oživí každú kúpeľňu.

Sklenené umývadlo je vyrábané z bezpečnostného a kaleného skla. Jeho vodovzdorná úprava zabráni usádzaniu vodného kameňa. Nevýhodou skleneného umývadla je, že sa musí častejšie čistiť, nakoľko na ňom po použití zostávajú drobné kvapky. Ťažšia údržba sa zvykne riešiť použitím teflónovej povrchovej úpravy.

Sklenené umývadlo má krásny dizajn a pri jeho výbere zistíte koľko rôznych prevedení ponúka. Na trhu nájdete číre, farebné umývadlá alebo dizajn imitujúci prírodné materiály. Sklenené umývadlo pôsobí naozaj moderne a dodá interiéru elegantný vzhľad.

Kameň je kvalitný prírodný materiál s dobrou životnosťou. Údržba je však o niečo zložitejšia a pri jej zanedbávaní môžu na povrchu vznikať mikropóry. Povrch umývadla je zvonku drsný, vnútorná časť je hladká a vyleštená. Pri kúpe umývadla v zimnom období ho nechajte 48 hodín položené a až potom ho inštalujte. Potrebuje nabrať izbovú teplotu. Inak by pri kontakte horúcej vody so studeným povrchom mohlo dôjsť k prasknutiu. Pozor treba dať na čistiace a pracie prostriedky, ktoré by dlhodobým pôsobím mohli narušiť lesklý povrch umývadla.


Fotografie: isifa / Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)