Kategórie

Písací stôl

V poslednej dobe trávime sedením pri počítači čoraz viac času. Mnohí z nás ho denne využívajú v práci a potom surfovaním po internete trávia aj voľné chvíle doma. Časté a nesprávne sedenie môže spôsobiť nemalé ťažkosti, preto treba dbať na výber správneho písacieho stola. Maličkosti, na ktoré budete dávať pozor, vám v budúcnosti môžu ušetriť mnoho problémov.

Ako šetriť svoju chrbticu

Chodidlá by sa mali pohodlne dotýkať podlahy, stehná by s ňou mali byť takmer rovnobežné a predlaktie by malo byť prirodzene položené na pracovnej doske písacieho stola.

Dnes uprednostňujeme laptop pred počítačom, no ten má svoje nevýhody. Hrbíme sa pri ňom viac ako pri klasickom počítači, kde nie je obrazovka prepojená s klávesnicou. Pridajte si k svojmu laptopu externú klávesnicu a ušetríte tak svoju krčnú chrbticu.

Práca z domu

Práca z domu má výhodu v tom, že si môžete vytvoriť podmienky aké vyhovujú vám a v akých sa vám bude najlepšie pracovať. Len ťažko môžete v práci ovplyvniť to, aký písací stôl vám dajú. Domov si však môžete kúpiť taký, ktorý bude podporovať správne sedenie a tým bude prospešný aj pre vaše zdravie.

Výber správneho písacieho stola

Požiadavkou pre správny stôl na prácu doma bude v prvom rade jeho veľkosť. Každé z povolaní si vyžaduje iné pracovné prostredie. Ak teda pracujete s rôznymi podkladmi, budete potrebovať väčší pracovný písací stôl. No niektorí sa možno budú dobre cítiť aj v kuchyni, alebo si prácu budú počas dňa presúvať do inej miestnosti. Samozrejme, na našom pracovnom stole by sa mal nachádzať priestor, kde si môžeme položiť svoju kávu, čaj alebo iný obľúbený nápoj.

Rozmery písacieho stola

Dôležitý je dostatočný priestor na nohy a aby bol stôl v správnej výške. Hĺbka klasického pracovného stola má rozmery minimálne 60 cm a šírku má aspoň 80 cm. Táto informácia je podstatná aj pre písací stôl v študentských izbách. Dôležitým prvkom je tiež veľkosť monitora - platí, že čím väčší je, tým väčší, a najmä hlbší potrebujete aj písací stôl.

Dobrou voľbou môžu byť aj rohové písacie stoly, prípadne v tvare L alebo U. Tým, ktorí doma pracujú len raz za čas, stačí pouvažovať nad jednoduchším a priestorovo úspornejším riešením.

Kam umiestniť písací stôl

Umiestnenie písacieho stola závisí od orientácie zdroja prirodzeného a umelého svetla. Ak je svetlo na nesprávnej strane, budete si pri písaní rukou tieniť. Preto treba myslieť aj na to, či vyberáme miesto na stôl pre praváka alebo ľaváka.

Počítač by podľa možností mal stáť v priamom uhle k oknu, nie je vhodné ho umiestniť oproti. Takáto maličkosť dokáže ušetriť váš zrak. Čo sa ďalej týka šetrenia očí, vzdialenosť medzi počítačom a okom by mala byť asi 60 centimetrov.

Rastúce písacie stoly pre deti

Dnešným trendom písacích stolov pre deti sú takzvané rastúce stoly. Deti už od útleho veku potrebujú písací stôl - najprv na kreslenie, potom na štúdium. No naše deti rastú a my si ani neuvedomíme a už onedlho im bude ich písací stôl malý. Rodičom sa nechce z finančného hľadiska často investovať do nového nábytku a vďaka rastúcim stolom to už ani nie je potrebné.

Princíp tohto stola je, že jeho výška a sklon sa dá nastaviť podľa potreby. Nastavenie sklonu je veľmi dobrým riešením aj pre tých, čo radi kreslia. Pri nastavenom sklone budú mať lepší priestor na položenie ruky a zároveň si tak nebudú toľko namáhať chrbticu. Správna výška písacieho stola je veľmi dôležitá či už pre dieťa alebo dospelého. Nevhodné je sedenie vysoko aj nízko, preto treba nájsť tú zlatú strednú cestu.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)