Kategórie

Obklad za kuchynskou linkou

Kuchyňa je považovaná za srdce každého domova. Keďže sa pri kuchynskom stole stretávajú členovia domácnosti s rodinou i priateľmi, už dávno nie je tento priestor považovaný len za funkčnú, ale i za spoločenskú miestnosť. V moderných interiéroch je trendom spájať kuchyňu s jedálňou či obývačkou do jedného otvoreného priestoru. Pri zariaďovaní novej, alebo rekonštrukcii staršej kuchyne je preto potrebné dbať nie len na praktickosť a funkčnosť, ale i na dizajn a zmysel pre detail.

KUCHYNSKÉ ZÁSTENY

Okrem výberu kuchynských spotrebičov, kuchynského drezu, či dekóru kuchynskej linky a pracovnej dosky je dôležité venovať pozornosť i výberu zásteny za kuchynskú linku. Aktuálnym trendom sú najmä zásteny z kaleného skla a zásteny z dreva s rovnakým dekórom aký je použitý na pracovnej doske, či dvierkach na kuchynských skrinkách.

ZÁSTENA Z KALENÉHO SKLA

Jednoliaty, celistvý povrch bez špár je vhodnou voľbou do každej kuchyne. Vďaka jednoduchej údržbe a originálnemu dizajnu získava tento typ kuchynskej zásteny čoraz viac priaznivcov. Sklenené zásteny sú vyrábané z kaleného skla, ktoré je odolné voči teplu. Kalené sklá sú vyrábané v hrúbke 6 mm. Dizajn zásteny je možné vybrať podľa vlastných predstáv buď z bohatej ponuky na trhu alebo zvoliť vlastný motív a dokonale tak zladiť priestor kuchyne s ostatným interiérom. Nevýhodou je však pomerne vysoká cena, ktorá sa pohybuje v niekoľkých stovkách eur za štvorcový meter.
Cenovo dostupnejším variantom je Lacobel, teda lakované sklo, ktoré je vyrábané v hrúbke 4 alebo 6 mm. Ako už z názvu vyplýva, Lacobel je sklo pokryté na jednej strane odolným lakom. Tento typ skla však nie je kalený, to znamená, že je menej odolný voči mechanickým či tepelným vplyvom.

Lakované i kalené sklo je možné rezať a prispôsobiť na mieru danej kuchyne. Montáž zásteny je v celku jednoduchá, avšak vzhľadom na krehkosť materiálu je vhodné nechať aplikáciu zásteny na odborníkov. Sklenená platňa je dodávaná s výrezmi na zásuvky či police, aby presne zapadla na určené miesto. Zástena sa o podkladovú plochu upevňuje najčastejšie pomocou silikónu, väčšinou len jeho aplikáciou po okrajoch platne. Pri montáži Lacobelu je potrebné dbať na to, aby lakovaná strana zásteny bola umiestnená na podkladový povrch. Sklo tak chráni lakovanú vrstvu pred poškriabaním, či iným poškodením.

===LAMINÁTOVÁ ZÁSTENA
Veľmi populárnym riešením, ako vyplniť priestor za kuchynským drezom je použitie trendového a odolného laminátu. Laminátová zástena je vyrábaná z vysokotlakového laminátu s hrúbkou 17 mm, ktorý je odolný voči mechanickému poškodeniu, ľahko sa udržiava, avšak nie je odolný voči tepelným vplyvom.

Tento typ zásteny by teda nemal byť aplikovaný za plynovým šporákom. Aj v tomto prípade si zákazníci môžu vybrať z mnohých farebných odtieňov a motívov, pričom nemusí ísť len o drevený dekór, ale aj o rôzne imitácie kameňa. Najčastejšie je volený rovnaký dekór, aký je použitý na pracovnej doske, čo kuchyni dodáva ucelený, kompaktný vzhľad.

KERAMICKÝ OBKLAD

Klasika, ktorá kedysi zdobila takmer každú kuchyňu, má pre svoju ľahkú údržbu a veľkú odolnosť voči teplu, chemikáliám či mechanickému poškodeniu mnoho priaznivcov i v súčasnosti. Vo výbere keramického obkladu sa fantázii medze nekladú a je možné vybrať si z množstva malých, veľkých, lesklých či matných obkladov v najrôznejších farbách.

Aktuálnym trendom sú veľkoformátové lesklé obklady, ktoré kuchyni dodávajú punc luxusu. Vďaka rozmerom 60x60 cm obklad presne vyplní priestor medzi hornými kuchynskými skrinkami a pracovnou doskou. Značnou výhodou je vznik minimálneho počtu špár, v ktorých by sa usádzala mastnota či vodný kameň.

Ďalším veľmi obľúbeným typom kuchynského obkladu je mozaika. V súčasnosti sú veľmi populárne sklenené mozaiky, ktoré v kombinácii s kameňom vytvárajú neobyčajný efekt. Mozaikový obklad je taktiež odolný voči teplu, vode či mechanickému poškodeniu a vďaka polymérovým náterom už nie sú problémom ani drobné špáry.

KAMENNÝ OBKLAD

Dekoratívny kamenný obklad je stále populárnejším prvkom, ktorý nemôže chýbať v žiadnom modernom interiéri. Napriek tomu, že krása kameňa je neodškriepiteľná, najmä umelý kameň je náročný na údržbu. Keďže jednotlivé časti obkladu vyčnievajú do priestoru, časom sa na kameni usádza prach, ktorý v kombinácii s mastnotou vytvára ťažko čistiteľný povlak.

Zástena z prírodného kameňa (najčastejšie zo žuly či mramoru) je síce praktickejšia a odolnejšia, ale za to finančne výrazne náročnejšia.
V kuchyniach zariadených vo vidieckom či rustikálnom štýle, sa za šporákom neraz vyníma tehlová stena. Výhodou tehlového obkladu je relatívne ľahká údržba a fakt, že časom nadobudnutá patina dodáva kuchyni želaný efekt.

METALICKÉ ZÁSTENY

Kovolamináty, teda dosky s metalickým povrchom, ako napríklad meď, hliník či antikor sú extravagantným riešením zásteny v moderných kuchyniach. Tento typ zásteny síce dokonale ladí s nerezovými spotrebičmi a doplnkami, avšak je veľmi náročný na údržbu. Kvapky vody, mastnotu, či odtlačky prstov je potrebné neustále čistiť.

S VÝHĽADOM DO ZÁHRADY..

Azda najkrajšou zástenou je okno do záhrady. Nízke okno je efektným riešením priestoru za linkou, ktoré presvetlí celú miestnosť. Okno samozrejme nie je vhodné umiestniť za varnú dosku a otázne je i jeho umiestnenie za kuchynským drezom. Otváranie okna sa síce dá vyriešiť sklápacou batériou, avšak neustálemu čisteniu zaschnutých kvapiek vody, sa pravdepodobne nevyhnete.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)