Kategórie

Hurá do záhrady

Pribúdajúce slnečné lúče a stúpajúce teploty nás priam volajú von do záhrad. Jar je obdobím znovuzrodenia zelene a kvetov, na ktoré sme sa počas posledných zimných dní túžobne tešili. Prebúdzanie záhrady zo zimného spánku poteší nejedného záhradkára, ktorý s entuziazmom môže povedať hurá do záhrady. V nasledujúcom článku vám prinášame niekoľko základných rád týkajúcich sa starostlivosti o jarné záhrady.

Hurá do záhrady v podaní jarnej údržby stromov a kríkov

S orezávaním ovocných stromov a kríkov v úžitkovej záhrade sa začína od februára v závislosti od teploty vzduchu. Úžitkové záhrady sú miestom, kde sa koncentruje zväčša viacero druhov ovocných drevín. Preto je potrebné rozlišovať vhodný čas na rezbu jednotlivých druhov. Jarná údržba stromov sa začína u jabloní, hrušiek, rôznych kôstkovíc, naopak neskoršie orezávame orech a to na konci apríla. Rez stromov nie je len spôsob vizuálneho skrášľovania záhrady, ale jedná sa o dôležité ošetrenie, ktoré má vplyv na kvalitu a celkovú úrodu.

Presvetľovanie záhrady pomocou orezávania je dôležité pre rast a dozrievanie plodov. Záhradkár musí zvažovať každý rez na strome či kríku. Každý rez je zásahom do stromu a nesprávne orezávanie môže dokonca viesť k poškodeniu, ba až k zdevastovaniu. Ako na to? V zásade sa prvé odstraňujú suché, poškodené a prípadne napadnuté konáre. Malé konáre, na ktorých vidno púčiky režeme, respektíve skracujeme podľa toho, aký chceme zachovať veľký konár a daný rez musí byť nad posledným – najvrchnejším púčikom na konári. Rez pri veľkých konároch je priamo pri kmeni a je nevyhnutné ošetrenie takéhoto rezu pomocou štepárskeho vosku či iného náteru. Účelom takéhoto ošetrenia je ochrana stromu pred vysušením a de facto trvalému zničeniu.

Jarná výsadba nových ovocných stromčekov sa vykonáva od polovice marca do začiatku mája. Rada pri výsadbe – korene stromčekov pred sadením namočte minimálne na jeden deň do vody a až potom ich posaďte.

Hurá do záhrady – zelený koberec

Pýchou okrasnej záhrady je krásny a hustý trávnik. Očistná kúra sa nevyhýba ani zelenému kobercu. Jar však odkrýva i poškodené miesta na trávniku, ktoré bývajú zvyčajne napadnuté plesňami. Plesňové ochorenia trávy sa ničia špeciálnymi postrekmi, ktoré zoženiete v obchode so záhradkárskymi potrebami. Následným vyhrabávaním zbavíme trávnik v záhrade zvyškov lístia, popadaných konárikov, škrupín orechov, machu a najmä suchej trávy.

Prečistený trávnik je základ pre obnovu a rast novej zdravej trávy. Holé plochy trávnika osejeme trávovým semenom. Rast trávy podporíme i hojivom, ktoré je ideálne aplikovať na prevzdušnený pohrabaný trávnik v záhrade. Pohnojený trávnik poriadne polejeme vodou, čím dosiahneme, aby rozpustené hnojivo preniklo až ku korienkom trávy.

Na výsev nového trávnika si musíme v prvom rade pripraviť pôdu v podobe rozpracovania zeminy a zarovnania povrchu, následne môžeme začať rozsievať trávové semeno, ktoré jemne zapracujeme s kovovými hrabľami a pravidelne zavlažujeme.

Hurá do záhrady – výsadba prvých kvietkov

Jarná záhrada by nebola tou pravou záhradou bez rozmanitých, prekrásnych a najmä farebných kvetov. Prirodzenou jarnou ozdobou záhrad sú snežienky, bledule či fialky. V počiatočnom období jari sa odporúča výsadba kvetov, ktoré sú odolné voči ranným mrazom. Jedná sa o trvalky a letničky, napríklad prvosienky, sirôtky, narcisy či tulipány sú obľúbené kvietky, vďaka svojej farebnej pestrosti a odolnosti voči mrazom krášlia mnohé okrasné záhradky. Po výsadbe kvietkov v záhrade nesmieme zabúdať na pravidelnú a bohatú zálievku potrebnú pre rozvoj koreňov. Typický okrasný ker, ktorý nám ohlasuje jar, je zlatý dážď. Jarné záhrady plné pestrých kvetov spolu s prvými slnečnými lúčmi sú tým pravým potešením pre oči i dušu.

Hurá do záhrady – skalky a jazierka

Okrasné záhrady sú pýchou každého záhradníka. Pokiaľ túžite skalkou ozdobiť svoju záhradu, tak práve obdobie jari je vhodné na jej tvorbu. Súčasťou skalky sú okrem rôznorodých druhov kvetov - skalničiek i plazivé dreviny a nízke ihličnany. Skalničky sú pestované na umelo dosadených kameňoch, ktoré plnia dôležitú úlohu zhromažďovania slnečnej energie, vďaka čomu si zemina v skalke udržuje dlhšiu vlhkosť. Pestrosť druhov skalničiek a ich rozdielna doba kvitnutia zabezpečí, aby vaša skalka bola rozkvitnutá počas celého jarného i letného obdobia. Jarná úprava záhradnej skalky pozostáva z okopávania, kyprenia pôdy a odstraňovania odumretých častí rastlín.

Jar je i začiatkom sezóny pre záhradné jazierka. Tie je potrebné vyčistiť – povysávať, zbaviť nadbytočných nánosov bahna a iných nečistôt. Trávy v záhradnom jazierku na jar zrežeme nad úrovňou hladiny vody. Najtypickejšou kvetinovou ozdobou záhradných jazierok sú lekná. Ideálna doba na výsadbu lekien je od jari až do júna. Pokiaľ sa vo vašom záhradnom jazierku nachádzajú i ryby, tie začínajú so stúpajúcimi teplotami byť čoraz viac aktívne, preto je potrebné posilniť ich obranyschopnosť a dopriať im kvalitné krmivo obohatené o živiny a vitamíny. Ryby spočiatku kŕmime v menších dávkach.

S príchodom jari rastie i túžba zdržiavať sa vonku práve v záhrade, ktorá pred našim zrakom ožíva. Hurá do záhrady sa spája nie len s radosťou, ale i so starostlivosťou, ktorú musí každý správny záhradkár vynaložiť už počas prvých jarných dní. Dôsledná starostlivosť o úžitkovú, rovnako i o okrasnú záhradu sa vám vráti v podobe dobrej úrody či bohatých kvetov.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)