Kategórie

Renovácia dverí

Zmyslom renovácie starých vecí je snaha o ich záchranu a predĺženie životnosti. Renovácia dverí nepredstavuje len zachovanie funkčnosti, ale jej účelom je samozrejme aj vizuálne zlepšenie, skrášlenie. Navyše, vo väčšine prípadoch je renovácia dverí i cenovo výhodnejšia než kúpa nových dverí. Neviete čo všetko zahŕňa renovácia dverí? A ako vyzerá renovácia starých dverí, ktorú zvládnete aj vlastnými silami?

Úvod do renovácie dverí

Ošúchané a vŕzgajúce dvere nielenže nepôsobia lichotivo, ale postupom času by takýto stav viedol k ďalšiemu znehodnocovaniu kvality a funkčnosti. Ako prinavrátiť pôvodný ,,lesk a slávu“ vašim dverám? Pokiaľ ste sa už rozhodli pre renováciu dverí na vlastnú päsť, mali by ste najprv zvážiť rozsah renovačných úkonov, ktoré vaše dvere budú potrebovať. Rovnako je potrebné zvážiť, či daný typ dverí je vhodný na vlastnoručnú, teda neodbornú renováciu. Neodborná renovácia dverí sa realizuje prevažne u dverí, ktoré neboli príliš finančne nákladné, napríklad dvere na chate či chalupe. Zväčša sa jedná o staršie drevené dvere, ktorých renovácia pozostáva zo základných renovačných úkonov.

Vlastnoručná renovácia drevených dverí začína v odstránení poškodeného povrchu brúsením, na ktoré použijete buď brúsny papier, prípadne vybavenejší domáci majstri môžu použiť brúsku, ktorá zaručí rovnomernejšie obrúsenie povrchu dverí. Brúsenie je základný úkon renovácie dverí, ktorý ich zbaví popraskaného a ošarpaného náteru. Obrúsené dvere očistíme od jemného prachu. Pred samotným brúsením dreveného povrchu dverí nezabudnite odinštalovať kovanie, zámok i kľučku. Komplexná renovácia dverí sa pre efektívnejšiu a ľahšiu manipuláciu nevykonáva na mieste, ale dvere sa najprv vyberú z rámu. Miesto na renováciu dverí by malo byť suché (kryté) a dobre vetrateľné.

Renovácia dverí – ochrana a opravy prasklín na drevených dverách

Renovácia dverí spočíva i v zabezpečení ochrany drevených dverí pred neželanými škodcami, vlhkosťou, mrazom a slnečným žiarením. Aplikovaním hĺbkovej impregnácie ochránite drevené dvere pred vyššie menovanými činiteľmi. Na impregnáciu drevených dverí sú vhodné napríklad syntetické napúšťadlá.

Renovácia dverí zahŕňa i vyplnenie drobných prasklín či škár použitím tmelu. Pri nanášaní väčšej vrstvy tmelu sa stáva, že zatmelovaný povrch začne praskať, preto je vhodné, aby ste tmel nanášali v tenkých a rovnomerných vrstvách. Ideálne je postupné vrstvenie tmelu na zaschnutú prechádzajúcu vrstvu. Po zatmelovaní prasklín a škár sa povrch znova prebrúsi, vďaka čomu docielime rovnomerný a čistý povrch dverí. Týmto sa ale renovácia dverí ešte zďaleka nekončí.

Renovácia dverí – dokonalý vzhľad

Súčasťou renovačného procesu je i docielenie dokonalého vzhľadu. Na povrch drevených dverí môžete použiť buď lazúru, alebo rôzne krycie farby. Použitím lazúry dosiahnete prirodzenosť textúry dreva. Pri renovácií dverí je vhodnejšie použiť kryciu farbu, ktorá prekryje renovované defekty.

Dobrou alternatívou pri renovácií interiérových dverí je použitie samolepiacej fólie. Špeciálne samolepiace fólie na dvere predstavujú šikovný spôsob maskovania nelichotivého povrchu vašich interiérových dverí. Pred samotnou aplikáciou samolepiacej fólie je potrebné si povrch dverí pripraviť, zastierkovať všetky škáry tak, aby povrch dverí zostal dôkladne rovný, hladký a zbavený nečistôt. Následne môžeme pristúpiť k lepeniu fólie. S lepením sa začína zvyčajne na pántovej strane dverí, pozor si treba dať, aby nevznikali vzduchové bubliny, tie by znehodnotili vzor a celkový vizuálny dojem. Takúto renováciu dverí zvládne aj menej zručný domáci kutil. Okrem toho je táto renovácia dverí rýchla, lacná a spĺňa náročné požiadavky na odolnosť a dizajn.

Renovácia dverí – zárubňa

Pri renovácií dverí by sme nemali zabúdať na zárubne. Renovácia starých a nemoderných kovových zárubní sa zvyčajne uprednostňuje pred ich kompletnou výmenou najmä v prípade, keď sa v interiéri nachádza väčší počet zárubní a ich výmena by bola finančne náročná. I renováciou je možné dosiahnuť vizuálne zlepšenie starých kovových zárubní.

Prvý krok pozostáva z odstránenie starých náterov a následne môžete pristúpiť k aplikovaniu farby na kov. Farebný náter zárubni dodá nielen nový šmrnc, ale prekryje i povrchové nerovnosti. Samotný výber druhu farby na kov je veľmi dôležitý. Kvalitný náter je odolný, má dobrú priľnavosť a taktiež zaisťuje jednoliatosť povrchu na zárubniach. Odporúčame si zvoliť syntetické nátery, ktoré rýchlo schnú a priliehajú k povrchu, preto sú veľmi vhodné pre renováciu zárubní.

V prípade, ak chcete vaše zárubne farebne zladiť s dverami je dobré sa poradiť v špecializovaných predajniach s farbami, kde vám namiešajú požadovaný farebný odtieň. Na zárubne sa zvyknú nanášať dve vrstvy náteru pre dokonalé prekrytie nedokonalostí a nerovností.

Posledné detaily renovácie dverí

Nielen dvere strácajú časom svoj pôvodný pôvab a krásu, ale rovnako aj ich doplnky. Pri renovácií dverí je často nevyhnutné vymeniť opotrebované kľučky a zámky. Práve vďaka novým doplnkom budú zrenovované dvere vyzerať úplne ako nové. Nepríjemného vŕzgania dverí sa zbavíte jednoduchým premastením pántov. Na premastenie pántov sa používa vazelína. Po vykonaní všetkých daných renovačných činností môžeme povedať, že vlastnoručná renovácia dverí bola kompletná, dotiahnutá do posledného detailu.

Renovácia dverí má množstvo pozitívnych stránok, z hľadiska cenovej kalkulácie je výhodnejšia než kúpa viacerých nových dverí, v rámci problematiky životného prostredia je akákoľvek renovácia prejavom ekologického správania. Renovácia dverí prispieva nielen k prinavráteniu pôvodnej krásy, ale predlžuje celkovú životnosť a funkčnosť dverí.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)