Kategórie

Parkety

Parkety sú vyrábané z opracovaného dreva a zložením do mozaiky vytvoria vkusnú a esteticky pôsobiacu podlahu. V miestnosti pôsobia veľmi harmonicky a navodzujú pocit tepla. Drevo však postupne starne, preto je dôležité, aby ste sa o parkety naučili náležite starať a udržiavať ich. Kvalitnými a správne zvolenými drevenými parketami nemáte vo svojej domácnosti rozhodne čo pokaziť.

Druhy parkiet

Drevo pôsobí na človeka upokojujúco a neopakovateľne. Na zhotovovanie podláh je preto ako stvorené. Drevené parkety okrem svojich estetických vlastností ponúkajú predovšetkým odolnosť a trvanlivosť. Ukladajú sa do rôznych vzorov, od bežných po tzv. anglické či zámocké.

Vyrábajú sa z viacerých druhov dreva, no hlavne z tvrdších drevín, akým je napríklad orech, dub či jaseň. Jednovrstvové parkety z masívneho dreva sú spravidla drahšie ako viacvrstvové. Tie sú tvorené z kvalitnejšej vrchnej vrstvy a spodnej, ktorá je z bežnejšieho a lacnejšieho dreva.

Parkety a ich spôsob spracovania

Na spracovanie parkiet sa dnes používajú rozmanité metódy. Vďaka rozdielnym spôsobom spracovania ich povrchovej úpravy docielite taký efekt drevenej podlahy, aký sa vám páči. Čoraz obľúbenejšie sú nevšedné úpravy parkiet, ako napríklad nerovná povrchová štruktúra či patina opotrebovanosti. Takáto zaujímavá a nápaditá úprava sa však samozrejme môže odraziť aj na vyššej cene.

Parkety si môžete zadovážiť s povrchovou úpravou alebo bez nej. Na ich úpravu sa používajú laky, prírodné oleje či tvrdé voskové oleje. Laky, ktoré sa na parkety v súčasnosti používajú, zaručujú odolnosť voči ich opotrebovaniu. Keďže sú lakované podlahy viac odolné, sú vhodné aj pre domácnosti s deťmi a domácimi miláčikmi. V prípade poškodenia ich však musíte zbrúsiť po celom povrchu.

Renovácia parkiet

Drevené parkety majú vysokú životnosť a svoj pekný vzhľad si zachovajú aj pri dlhodobom používaní. Čím budú parkety hrubšie, tým sa zvyšuje ich odolnosť a možnosť viacnásobnej renovácie. S renováciou podlahy neváhajte vtedy, ak parkety stratia svoj pôvodný vzhľad, vŕzgajú alebo sú poškodené iným spôsobom. Na opravu znehodnotenej podlahy vám postačia minimálne náklady. Po niekoľkých rokoch je potrebné parkety nanovo prebrúsiť a naniesť novú vrstvu laku. Jednoduché úpravy parkiet zvládnete doma aj sami.

Ak sa na parketách objavia čierne fľaky, znamená to, že prišli do kontaktu s vodou a napadla ich pleseň. Pri podobných hĺbkových poškodeniach pravdepodobne nebude stačiť iba ich zbrúsenie. Vtedy je potrebné vymeniť celé parkety.

Problém, ktorý s parketami súvisí, je aj ich vŕzganie. To si neraz uvedomíte hlavne vo večerných hodinách, kedy takéto vŕzganie môže pôsobiť otravne a rušivo. Zvyčajne je to spôsobené nerovným podkladom pod parketami, ktorý sa opotrebovaním mohol zdeformovať a zmeniť.

Parkety a ich správna údržba

Keďže drevo reaguje na vonkajšie zmeny a vplyvy, je dôležité naučiť sa oň čo najlepšie starať. Parkety je potrebné čistiť tak, aby ste nepoškodili vrstvu laku. Znamená to nepoužívať žiadne drsné či drôtené materiály.

Podlahu čistite suchým spôsobom, napríklad vysávačom a vlhkou handrou. Nie je vhodné ich umývať príliš namokro. Nadmerná vlhkosť môže podlahu zdeformovať alebo spôsobiť nežiadúce zmeny. Špeciálne ošetrovacie prostriedky používajte podľa toho, akú povrchovú úpravu vaše parkety spĺňajú. Niektoré obnovujú jas podlahy, iné na nej zase vytvoria ochranný film.

Kým začnete parkety využívať, naneste na podlahu voskové prostriedky, ktoré ju ošetria a ochránia pred nežiadúcimi nečistotami. Drevené parkety si vyžadujú aj udržiavanie primeranej relatívnej vlhkosti v miestnosti, približne 60 až 65% pri izbovej teplote cca 23ºC. Zabránite tak vplyvu nadmernej vlhkosti alebo naopak, príliš suchému prostrediu.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)