Kategórie

Dlažba

Správny výber dlažby do exteriéru dokáže divy, nielenže podčiarkne charakter okolia ale splní aj viaceré funkčné požiadavky jej užívateľov. Aj vy si chcete vydláždiť chodníčky, balkón, terasu či prístupovú cestičku? Všetky tieto prístupové cestičky spĺňajú okrem praktickej funkcie aj nemenej dôležitú estetickú funkciu. Pri výbere správnej dlažby je teda potrebné zvážiť hneď viacero faktorov. Aké to sú a pre akú dlažbu sa rozhodnúť?

Dôležité faktory pri výbere dlažby

Aby dlažba spĺňala všetky vami požadované požiadavky a očakávania, je dôležitých hneď niekoľko faktorov. Ide nielen o vzor dlažby, ale tiež o jej farebný odtieň, aby čo najlepšie zapadla do prostredia, v ktorom bude využívaná.

Nemenej dôležitými faktormi sú jej výrobné spracovanie, pevnosť materiálu, z ktorého je dlažba vyrobená, úprava povrchu dlažby ale tiež jej šírka, či hrúbka. Veľké dlaždice dokážu priestor pekne esteticky zjednotiť a vďaka menšiemu počtu špár sa ľahko udržujú, čo rozhodne ocenia najmä domáce gazdinky, ktoré majú radi poriadok.

Nástrahy číhajúce na dlažbu

Pri zhotovení dlažby sa predpokladá, že po dlažbe budete kráčať, prípadne sa voziť na bicykloch, ale aj to, že vám na ňu nechtiac spadne ťažšia alebo hranatejšia vec. Dôležitejší je tiež fakt, aby vami vybraná dlažba dokázala z dlhodobého hľadiska odolať aj striedaniu vonkajších teplôt, dažďu, snehu, krúpam ale tiež slnečným lúčom. Okrem vymenovaného môže dlažbu poškodiť aj piesok, drobné kamienky, či iné nečistoty, ktoré sa na externých plochách prirodzene nachádzajú a zvyčajne sa im len tak ľahko nevyhnete. Nie všetky materiály, z ktorých sa dlažba vyrába, dokážu odolať všetkým týmto vonkajším vplyvom.

Vhodné materiály na vonkajšie dlažby

Medzi jeden z najvhodnejších materiálov pre dlažby do vonkajších priestorov, ktoré sú prepojené aj s interiérom je keramika, keďže práve keramická dlažba sa hodí ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Dokáže teda pomôcť plynulému prepojeniu napr. vašej obývacej izby s terasou. Dokonalý vzhľad keramických dlažieb podčiarkujú rôzne farebné prevedenia, či detaily na jednotlivých dlaždiciach.

Originálne a moderne vyzerajú plochy, ktoré sú vydláždené napr. viacerými farebnými odtieňmi, vďaka ktorým sa v konečnom výsledku vytvoria rôzne estetické vzory. Odporúčame vám však siahnuť najmä po mrazuvzdorných vysoko spekaných glazovaných dlaždiciach, ktoré vám zabezpečia aj bezpečie pred nechceným pošmyknutím sa.

Ak sa na nákup dlažieb pozeráte najmä z hľadiska praktického a očakávate od dlažby, aby slúžila viacerým generáciám, vhodné sú dlažby vyhotovené z kameňa alebo podobných materiálov.

Do akej dlažby investovať?

Svoje našetrené peniaze sa vám oplatí zainvestovať najmä do dlažby, ktorá je mrazuvzdorná, odolná voči opotrebeniu a znečisteniu, schopná nasiaknuť vodu a vo vašom vlastnom záujme aj protišmyková. Protišmyková dlažba je vhodná hlavne na plochy, kde sa vo väčšej miere pohybujú deti, či starší ľudia. Za mrazuvzdornú sa dá pokladať dlažba, ktorá má nasiakavosť menšiu ako 3 % a tiež takú, ktorá je označená symbolom snehovej vločky.

Nákup dlažby

Prvým vodiacim bodom ešte pred nákupom dlažby, môžu byť katalógy rôznych renomovaných výrobcov, ktoré by mali obsahovať garanciu vlastností danej dlažby, ktorá je riadená na základe platnej normy. Spravíte si tak prehľad o rôznych možnostiach dlažby a tiež o cenovej relácii dlažieb vyrobených v jednotlivých materiálových prevedeniach. Množstvo dlaždíc, ktoré budete potrebovať, si prepočítajte radšej viackrát, pričom nezabudnite aj na nevyhnutnú rezervu.

Potom čo sa rozhodnete pre materiál a vzhľad dlaždíc, odporúčame vám rovno si zaobstarať penetráciu (na betón viď. nižšie), lepidlo a tiež hmotu na špárovanie. S týmto výberom vám pomôžu odborníci priamo v obchode, ktorí vám odporučia, ktorí typ prípravkov je vhodný práve na vami vybranú dlažbu. Pred samotným nákupom sa uistite o konečnej cene, tiež o termíne dodania dlaždíc, dĺžke záruky a o možnostiach, či pravidlách reklamácie či už dlaždíc alebo práce. Po nákupe sa môže prejsť na pokladanie dlažby.

Pokladanie dlažby

Pri pokladanie dlažby je dôležitá v prvom rade príprava podloženia pod dlažbou. Nemali by ste podceniť hydroizoláciu, kvalitné lepidlá a tiež iné hmoty na špárovanie. Podloženie by malo byť vykopané cca 60 cm do hĺbky, pričom na dno max. do výšky 40 cm je potrebné naviesť väčšie kamene.

Následne sa použijú menšie kamene do výšky 10 cm, ktoré zabránia prieniku betónu do spodných vrstiev a môže sa pristúpiť k zaliatiu podložia betónom do výšky cca 15 až 20 cm. Betón je potrebné po jeho stuhnutí dodatočne napenetrovať, čo zabezpečí jeho ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Vyššie spomenuté tekuté lepidlo sa použije pri pokladaní dlaždíc veľkých rozmerov, ktoré zaistí jeho správne rozliatie na celú plochu dlaždice, vďaka čomu sa nevytvoria nežiaduce dutiny.

Hotovú dlažbu je dôležité už len vyšpárovať flexibilnou špárovaciou hmotou. Pozor pri špárovaní však nezabudnite na dilatačné špáry, ktoré obmedzia napätie, ktoré vzniká v dôsledku zmršťovaniu alebo teplotnej, či vlhkostnej rozťažnosti betónu. Dilatačné pole by malo byť na rozlohe približne 3 x 3 m, pričom dilatačná špára musí ísť betónom a tiež dlažbou v tom istom mieste. V prípade, že by ste dilatačnú špáru v betóne prekryli dlaždicou, dlaždica by praskla.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)