Kategórie

Sťahovanie

Niekto sa sťahuje jedenkrát za život, iní desaťkrát, no jedno je isté, sťahovanie svojím rozsahom a nepredvídateľnými okolnosťami zvyčajne naháňa strach a stres. Sťahovanie nie je každodennou záležitosťou a práve preto sme pre vás pripravili súhrn toho, čo potrebujete zabezpečiť pred sťahovaním, ako pri ňom máte postupovať a čo musíte zariadiť po nasťahovaní sa do nového. Radi vám pomôžeme v boji proti zbytočným stresom zo sťahovania, pretože s dobrou prípravou ho zvládne naozaj každý a bez stresov.

Sťahovanie bez stresov, ako na to?

Sťahovanie nie je len vecou prepravy nábytku z jedného bytu alebo domu do druhého, ale ide aj o veľkú životnú zmenu človeka. Okrem nových životných situácií prichádzajú aj noví susedia, priatelia, cesta z domu do práce a pod. Práve preto sa treba na sťahovanie dostatočne pripraviť. Určite nám dáte za pravdu, že nie je nad to mať všetko pod kontrolou a byť v pohode.

Rady pred sťahovaním

- Zbavte sa zbytočností

Rozlúčte sa s vecami, ktoré už roky prekladáte z miesta na miesto. Čím viac vecí odložíte bokom, tým menej práce budete mať s balením a vybaľovaním, a tým čistejšiu budete mať novú domácnosť. Veci však nemusíte hneď vyhodiť. Môžete ich ponúknuť v rôznych bazároch, známym, či ľuďom, ktorí potrebujú pomoc druhých ľudí, viac ako vy sami.

- Pripravte si vrecia, škatule, fólie, pásky a špagáty na sťahovanie

Porozhliadnite sa po škatuliach, ktoré sú pevné a zaručia vám, že vaše veci budú v bezpečí. Okrem kartónových škatúľ, môžete na sťahovanie použiť aj pevnejšie plastové prepravky, či uzatvárateľné boxy. Oblečenie zbaľte radšej do pevných vriec, ktoré vám zabezpečia ochranu pred prachom. Všetko dôkladne zabaľte a nezabudnite na použitie pások a špagátov. Zaobstarajte si tiež dostatok fólií pre balenie nábytku.

- Vytvorte si systém v sťahovaní

Nájdite si pred balením vhodný systém. Vyrobte si štítky, či rôzne iné farebné etikety, ktorými vopred označíte každú škatuľu na sťahovanie. Je to veľmi praktické, keďže si tak môžete označiť obsah škatule, vďaka čomu si ušetríte čas pri hľadaní vecí. Nezabudnite ani na špeciálne označenie škatúľ, ktoré obsahujú obzvlášť krehký obsah. Okrem toho môžete využiť aj poznámkový blok na zapisovanie obsahu škatúľ, či fotografovanie ich obsahov.

- Od najmenej podstatných vecí k tým najviac podstatným

Okrem systému označovania jednotlivých škatúľ na sťahovanie, by ste si mali vytvoriť systém aj v samotnom balení. Začnite s najmenej potrebnými vecami, napr. so sezónnym oblečením, posteľnými obliečkami, či uterákmi. Postupne ďalej baľte ďalšie veci akými sú knihy, drobné elektrospotrebiče, či dekorácie. Pri takomto postupnom balení a každodennom ubúdaní vecí z vášho domova budete v pohode, lebo nebudete mať pocit, že vám niečo potrebné chýba.

- Škatule pre sťahovanie najdôležitejších vecí

Na veci, ktoré potrebujete mať v novom príbytku hneď po ruke, si vyhraďte špeciálne škatule. Do jednej môžete zbaliť napr. všetky doklady, zmluvy a dokumentácie, ktoré budú potrebné pri vybavovaní počas sťahovania. Ide napr. o prehlasovanie trvalého bydliska, zmenu poistky a pod. Ďalšia škatuľa s dôležitým obsahom by mala obsahovať napr. nabíjačku na mobil, toaletný papier, zubné kefky, poháre a pod.

- Sťahovanie veľkých kusov nábytku

V prípade, že predávate byt, či dom bez nábytku, je potrebné sa ho zbaviť alebo presťahovať. Môžete ho rozobrať a rozobraté diely zbaliť do fólií, aby sa zabránilo poškodeniu. Ak však nábytok nebudete rozoberať, nezabudnite z neho povyberať všetky veci. Dvere skríň zaviažte, prípadne zalepte.

- Vybavenie špecializovanej firmy na sťahovanie

Okrem svojpomocného sťahovania, sa môžete spoľahnúť pri sťahovaní aj na firmy, ktoré majú v predmete svojho podnikania práve sťahovanie. Je ich neúrekom, takže sa najskôr zaujímajte o recenzie a spokojnosť zákazníkov, či vašich známych s nimi. Zamestnanci firmy vaše zabalené veci naložia a aj vyložia, takže budete mať menej starostí aj s ťažšími kusmi. Ak si však netrúfate ani na samotné balenie, niektoré sťahovacie firmy tiež ponúkajú aj montáž, či demontáž nábytku a tiež baliace služby. Za tieto služby si však trošku priplatíte. Väčšie sťahovacie firmy si účtujú ceny v závislosti od m2 bytu a k tomu ešte cenu za prepravu, stojné, príplatky za poschodie, či počet schodov, ak sa v bytovom dome nenachádza výťah. Výsledná cena tiež môže obsahovať príplatky za ťažké bremená, za prácu v dni pracovného voľna či počas sviatkov.

- Sťahovanie s deťmi a domácimi maznáčikmi

Okrem nájdenia si firmy na sťahovanie, si vybavte aj staranie sa o vaše deti, či domácich miláčikov, aby ste sa mohli v kľude zbaliť a aj vybaliť. Ušetríte tým svoj čas a tiež energiu.

- Zabezpečenie bytu, či domu

Pred odchodom zo starého bytu či domu, v prípade, že nemá ešte nového majiteľa, uzavrite vodu, plyn a vypnite elektrický istič.

Rady po sťahovaní

Konečne ste presťahovaní! Toto sú veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť a je potrebné ich vybaviť čo najskôr po presťahovaní do vášho nového domova:

- Vybaľovanie vecí

Ak ste si všetky veci systematicky zabalili a popísali ste na štítky, čo jednotlivé škatule obsahujú, nemali by ste mať pri vybaľovaní žiadne problémy.

- Neupratujte dookola

Ženy milujú poriadok a pocit krásne uprataného, čistého bytu či domu, ktorý vonia novotou. Pokiaľ však nebudete mať všetky veci upratané, neoplatí sa to. Najskôr umyte vnútorné priestory skríň a iného nábytku a všetky vonkajšie plochy nechajte úplne na koniec.

- Zmena trvalého bydliska

Zmenu trvalého bydliska nezabudnite oznámiť vášmu lekárovi, banke, poisťovni, škole, v práci, tiež právnikovi a iným dôležitým osobám vo vašom živote.

- Odosielanie pošty na novú adresu

Nezabudnite si prehlásiť vašu adresu aj v prípade, že odoberáte rôzne periodiká do schránky.

- Odhláste a prihláste odbery

V starom byte odhláste a v novom zároveň prihláste odber elektrickej energie, vody a tiež plynu.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)