Kategórie

Záchod

Sanitárna keramika prešla v posledných desaťročiach a storočiach výraznými zmenami. Jej vývoj súvisí so stále sa zvyšujúcim hygienickým štandardom, technickým pokrokom a estetickými požiadavkami.

Možno sa to zdá byť trochu zvláštne, ale už dávno sa nepozeráme na sanitárnu keramiku ako na čisto funkčnú záležitosť, ale podlieha kritériám prísneho estetického hodnotenia. Dokonca to platí aj o tej časti sanity, ktorú nazývame klozet, wc, alebo ľudovo záchod.

Výroba a materiály

Podľa toho, na čo sa záchod používa, je jasné, že musí byť ľahko dezinfikovateľný a úplne zdravotne neškodlivý. Musí sa dať ľahko umývať a preto musí odolávať nadmernému chemickému a mechanickému opotrebovaniu. Preto musia byť pri jeho výrobe dodržané prísne technologické postupy a musí byť vyrobený z kvalitných a odolných materiálov.

Momentálne patrí medzi pokročilý technologický postup výroba keramiky tlakovým liatím. Do formy zo špeciálneho plastu sa neleje zmes ílu, piesku, vody, živice a ďalších prísad. Následne sa pod tlakom 10-12 barov vytláča zo zmesi voda a výsledkom tohoto procesu je črep, ktorý sa následne suší, glazuje a vypaľuje. Po finálnej kontrole sa výrobok dôkladne skontroluje, zabalí a putuje do kúpeľňového štúdia, alebo predajne, kde zákazník začína s výberom zariadenia svojej kúpeľne.

Proces výroby je kontrolovaný a musí spĺňať nároky prísnych európskych noriem. Preto sa nemusíte báť, ak si zakúpite záchod, alebo iný druh sanitárnej keramiky, ktorý je vyrobený v našich končinách.

Výmena kus za kus, alebo celková rekonštrukcia kúpeľne?

Povedali sme si niečo o materiáloch, teraz sa ale zamerajme na možnosti, ktoré sa nám ponúkajú pri výbere tohto kusu sanitárnej keramiky.
Zariaďovanie kúpeľne či toalety je veľmi jednoduché a zároveň pomerne zložité. Jednoduché preto, lebo neexistuje žiadne univerzálne pravidlo, ktorým sa treba riadiť, okrem vlastného vkusu a vyčleneným balíkom financií. Zložité preto, lebo môže byť ťažké vybrať si z tak veľkého množstva výrobkov, ktorými dodávatelia trh zásobujú.

Ak meníme iba samotný záchod, sme trochu obmedzení vo výbere preto, lebo musíme nájsť taký kus, ktorý bude „ladiť“ s ostatným zariadením kúpeľne alebo WC. Teda sme determinovaní ďalšími kusmi sanitárnej keramiky, armatúrami, obkladmi, kúpeľňovým nábytkom a podobne. V takomto prípade je najlepšie kúpiť podobný kus ako ten, ktorý vymieňame.

Najpredávanejším modelom záchodov je tzv. model kombi. Jedná sa o klasický stojací model toaletnej misy s nádržkou vzadu s vyústením odpadu dolu alebo dozadu.

V prípade, že kompletne prerábame kúpeľňu alebo WC sme o čosi viac slobodní pri výbere a môžeme uvažovať aj o možnostiach, ktoré by sme v predchádzajúcom prípade museli nechať stranou.

Súčasné trendy sa sanitárnej keramiky

V súčasnosti sa nám ponúka keramika rôznych tvarov, farieb a spôsobov inštalácie. Práve teraz je v móde skôr hranatá a závesná sanitárna keramika, ktorá tvorí protipól konzervatívnej a nenápadnej stojatej a okrúhlejšej keramiky.

Pekným prípadom súčasných trendov sú závesné klozety s nádržkou zabudovanou v stene. Takáto toaleta pôsobí veľmi elegantne a luxusne. Ľudia však majú občas strach z tohto riešenia. Strach pramení najmä z toho, že takúto toaletu považujú za labilnú a prevažne ťažší ľudia sa boja, že by raz mohla spolu s nimi putovať k zemi.

Tento strach však pramení len z nevedomosti. Závesné toalety totiž musia uniesť minimálne 400kg, takže sa nie je čoho báť.
Naopak, výhodou takejto toalety je, že je dobre prístupný priestor (doslova) pod ňou, čo značne uľahčuje umývanie podlahy. Takáto toaleta pôsobí celkom luxusne a vďaka zabudovanej nádržky aj minimalisticky.

Čo sa týka farebného prevedenia, sú možnosti takmer neobmedzené. S farebnosťou je možné experimentovať, napriek tomu klasická biela keramika v nás podvedome vyvoláva pocit čistoty, ktorý do kúpeľní/WC rozhodne patrí.

Nezabúdajme na ďalšie faktory

Okrem estetickej stránky a pohodlia, ktoré toaleta poskytuje, je dôležitým faktorom pri výbere aj úspora vody. Väčšina klozetov dnes ponúka dva režimy splachovania, no okrem toho sú dostupné aj rôzne technické prostriedky na šetrenie vody pri splachovaní.

Existuje niekoľko spôsobov šetrenia vody aj vtedy, ak toaletu práve nekupujeme, alebo máme starú toaletu. Najlacnejším spôsobom ako ušetriť, je nastaviť výšku plaváka tak, aby sa zmenšil prietok vody pri splachovaní. Tak môžete docieliť úsporu vody aj pri najklasickejšej toalete, ktorá nepodporuje duálny režim splachovania. Inak je možné zadovážiť si rôzne „vychytávky“, ktoré docielia to, aby sa do nádržky napúšťalo menej vody.

K WC patrí bidet

Bidet sa používa na hygienu intímnych partií po vykonaní veľkej potreby. Takáto očista je dôkladnejšia ako samotná očista toaletným papierom. Preto sa bidet, ktorý môže mať aj rôzne alternatívne využitie, stáva štandardom aj v našich kúpeľniach a toaletách.

Problém môže nastať vtedy, ak sa pri rekonštrukcii rozhodneme pre inštaláciu bidetu v miestnosti, kde sa pôvodne s jeho umiestnením nepočítalo. V prípade nedostatku priestoru je riešením kombinácia bidetu a toalety. Ide však o drahšiu záležitosť ako zaobstaranie samotného bidetu a WC. Ekonomickým riešením môže byť namontovanie tzv. bidetovej sprchy pri WC, alebo umývadielku, ktoré poslúži ako plnohodnotná náhrada bidetu.


Fotografie: isifa / Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)