Kategórie

Nerezové zábradlie

Hlavným účelom zábradlia bolo odjakživa plniť praktickú fukciu, ktorou je najmä bezpečnosť. S postupom času sa začal klásť dôraz aj na jeho estetickú stránku a dnes máte možnosť výberu medzi rôznymi materiálmi a štýlmi. V dnešnej dobe sa medzi obľúbené radí nerezové zábradlie, o ktorom sa z viacerých hľadísk určite oplatí porozmýšľať. Nerezové zábradlie sa vyrába ako schodiskové zábradlie či balkónové zábradlie. Na trhu môžete nájsť aj zvárané nerezové zábradlie, ako aj také bez nutnosti zvárania.

Čo je to nerezová oceľ?

Nerezové zábradlie je vyrobené z vysoko legovanej ocele, čiže nerezu. Nerezová oceľ sa nazýva aj nehrdzavejúca či antikórová oceľ. Už zo samotného názvu vyplýva jej najdôležitejšia vlastnosť, ktorou je schopnosť odolávať chemickej a elektrochemickej korózii v rozličnom prostredí. Navyše má aj zlepšené mechanické schopnosti a schopnosť odolávať vonkajším vplyvom.

Nevýhody nerezového zábradlia

Nevýhodou nerezového zábradlia je jeho cena, ktorá je oproti drevu alebo čiernej oceli vyššia. V rámci starostlivosti ho bude potrebné leštiť, aj keď len raz za čas. Odporúča sa ho využiť v interiéri, do exteriéru je vhodná len odolnejšia nerezová oceľ. Dôvodom sú kyslé dažde, ktoré by po určitom čase mohli na zábradlí zanechať nežiadúce stopy. Nerezové zábradlie spôsobuje zátaž najmä interiérovým schodom a predsunutým balustrádam.

Výhody nerezového zábradlia

Cena, ktorú do nerezového zábradlia investujete, sa vám vráti v podobe jeho dlhej životnosti až okolo 50 rokov. Pri kúpe nerezového zábradlia získate dlhotrvajúci materiál v kombinácii s nízkou starostlivosťou. Ak ho predsa len chcete využiť v exteriéri, nájdite si výrobcu, ktorý vyrába zábradlia z odolnejšej ocele. Tá sa používa najmä na výrobu nerezových výlevok, záchodov či pisoárov a iných produktov, kde je kontakt s kyslým prostredím pravdepodobnejší. Spomínané leštenie je jedinou potrebnou starostlivosťou o vnútorné zábradlie. Nevyžaduje si natieranie ani lakovanie.

Vonkajšie nerezové zábradlie potrebuje väčšiu pozornosť a starostlivosť ako vnútorné. Mnohí navyše určite ocenia fakt, že produkty z nerezovej ocele „nevŕzgajú“. Naopak, drevenné zábradlie môže po určitom čase otravovať majiteľov nepríjemnými zvukmi. O kovové či drevené zábradlie je potrebné sa viac starať a udržovať ho.

Pri nerezovom zábradlí je dôležité spomenúť aj jeho estetickú stránku, po ktorej určite vyniká. Vyzerá elegantne, moderne a tak sa funkcia spája s takmer rovnako dôležitým vzhľadom. Povrchová úprava býva buď matná alebo lesklá, vybrať si môžete podľa toho, s akým materiálom ho plánujete kombinovať. Niektorí výrobcovia vyrábajú nerezové zábradlie z nehrdzavejúcej ocele s brúseným povrchom.

Stavebnicové nerezové zábradlie

Nerezové zábradlie je možné zhotoviť aj na mieru vyskladaním si viacerých samostatných častí tak, aby presne sedelo na schodisko. Tí šikovnejší sa do toho môžu pustiť aj sami doma, čím sa zároveň znížia aj náklady. Ak sa k tomu odhodláte, schodisko si najprv dôkladne zmerajte. Zamerajte sa na výšku, šírku schodu, šírku schodiska a balustrády. Štandardná vzdialenosť stĺpikov je jeden meter a ich počet závisí od dĺžky celého schodiska.

Preto bude druhým dôležitým krokom zmerať dĺžku celého schodiska. Pri umiestnení stĺpikov sa môžete rozhodnúť pre umiestnenie do boku schodiska alebo na hornú časť schodu. Pri takejto montáži je možné kombinovať aj materiály a výplne, pričom nerez bude vkusne vyzerať napríklad aj v kombinácii so sklom či drevom. Na takúto montáž vám stačí kľúč, šrobovák, kladivo, imbusový šesťhran, vodováha, ručná pílka a príklepová vŕtačka.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)