Kategórie

Zárubne

Zárubne tvoria lemovanie každého dverného otvoru. Keďže slúžia k tesneniu a uchyteniu dverného krídla, žiadne dvere bez nich nemôžu byť kompletné. Vkusné, s interiérom zladené dvere môžeme považovať za plnohodnotný kus nábytku. Pri výbere dverí a zárubne je však dôležité dbať nielen na estetické ale najmä na technické parametre. Dvere musia presne doliehať k zárubni, aby izolovali teplo a hluk. Spojenie zárubne a steny musí umožňovať plynulý chod dverného krídla a jednoduché zamykanie a odomykanie.

Oceľové i drevené zárubne..

Oceľové zárubne sú vyrábané podľa STN noriem a štandardne sú určené pre trojpántové otočné dvere s polodrážkou. Ako už z názvu vyplýva, tento typ zárubne je vyrábaný z čierneho oceľového plechu hrúbky 1,3 až 1,5 mm. Proces výroby spočíva v tvarovaní plechu za studena a to valcovaním alebo ohraňovaním. V konečnej fáze výroby sú zárubne namáčané do základnej farby.

Hoci oceľové zárubne svojimi rozmermi zodpovedajú štandardným požiadavkám pre slovenský stavebný trh, podľa individuálnych potrieb zákazníka je možné vyrobiť ich v atypických tvaroch a rozmeroch. Oceľové zárubne sú určené tak pre mokrý spôsob uchytenia, teda zamurovanie alebo zaliatie betónom, ako aj pre suchý spôsob uchytenia do sadrokartónového systému. Vďaka svojím vlastnostiam môžu byť použité v interiéri i v exteriéri.

Ochrana príbytku pred neželanými návštevníkmi sa v dnešnej dobe stala nevyhnutným štandardom. Prvým, azda najdôležitejším krokom, ako ochrániť rodinný dom či byt pred vlámaním, je mechanické zabezpečenie rizikových miest, teda okien a dverí. Najúčinnejším spôsobom, ako zlodejom sťažiť cestu do vášho domova, je kúpa kvalitných bezpečnostných dverí. Ich neoddeliteľnou súčasťou je pevná, oceľová zárubňa, ktorá rovnako ako dvere musí spĺňať bezpečnostné kritéria a byť certifikovaná vo vyššej bezpečnostnej triede.

Bezpečnostné zárubne sú v mieste istiacich bodov a v zámkovej časti zosilnené, čo výrazne sťažuje roztiahnutie zárubne a následné vylomenie dverí.
Keďže nároky na bezpečnosť sa neustále zvyšujú, takmer štandardnou súčasťou bezpečnostných zárubní je protipožiarna úprava. Protipožiarne zárubne sú vyrobené z nehorľavého materiálu a stanovený čas dokážu odolávať dymu a ohňu.
Väčšina predajcov bezpečnostných dverí dodáva dvere spolu so zárubňou, takže i tieto mohutné zárubne možno dokonale zladiť s dverným krídlom a vytvoriť tak pekný a najmä funkčný celok.

Obložkové zárubne

Obložkové zárubne sú súčasťou takmer každého moderného interiéru. Vďaka širokej škále odtieňov a vzorov, je obložkovú zárubňu možné zladiť s dekórom dverí, farbou podlahy či s ostatným nábytkom. Obložkové zárubne sú štandardne vyrábané v rozmeroch presne pasujúcich do klasických stavebných otvorov šírky 60, 70, 80 alebo 90 cm. Rovnako ako v prípade oceľových zárubní, aj obložkové zárubne je za príplatok možné vyrobiť v atypických rozmeroch a tvaroch.

Obložkové zárubne sú najčastejšie vyrobené z dreva, drevotriesky alebo MDF dosiek a ich povrch je pokrytý lakovanou fóliou, ryflovanou tvrdenou fóliou, termofóliou, odolným laminátom či prírodnou dyhou.

Podľa typu dverí, rozdeľujeme obložkové zárubne určené pre:

polodrážkové dvere
V Európe i na Slovensku sú polodrážkové dvere najpoužívanejším typom dverí. Ich názov je odvodený od drážky, ktorá je vyfrézovaná približne do polovice hrúbky dverí. V zavretom stave prečnieva dverné krídlo do priestoru, v smere kam sú dvere otvárané.

bezpolodrážkové dvere
Bezpolodrážkové dvere prinášajú do interiéru atraktívny a elegantný dizajn. V zavretom stave sú dvere so zárubňou v jednej línii, bez rušivého prečnievania dverného krídla. Efekt bezpolodrážkových dverí je umocnený použitím takzvaných skrytých závesov, kedy estetický dojem nekazia žiadne pánty a úchyty.

dvere so skrytou zárubňou
Skryté zárubne sú vhodné predovšetkým pre bezpolodrážkové dvere so skrytými závesmi. Zárubňa je osadená v jednej rovine s obrysom steny a dokonale splýva s okolitým prostredím, čo opticky vytvára efekt, akoby dvere boli v stene upevnené bez zárubne a pántov. Vzhľadom na univerzálnosť zladenia zárubne s akýmkoľvek interiérom, spĺňa tento typ zárubne očakávania aj tých najnáročnejších architektov.

Na montáž skrytej zárubne je potrebné myslieť už na začiatku rekonštrukcie bytu, či stavby nového domu. Jej súčasťou je totiž kovová kontrazárubňa, ktorú je nutné osadiť do dverného otvoru už počas hrubej stavby. Povrchová úprava neviditeľných zárubní umožňuje stierkovanie a následné maľovanie zárubne rovnakou farbou ako okolité steny a tým dosiahnutie úplnej integrácie a skrytia zárubne.

Obložkové zárubne na už existujúce oceľové zárubne

Obloženie pôvodných oceľových zárubni drevenou obložkou je výborným riešením pre tých, ktorí túžia vymeniť chladné kovové zárubne za lemovanie dverí v prírodných tónoch, avšak demontáž pôvodných zárubní z rôznych dôvodov nie je možná. Pôvodné zárubne zostávajú na svojom mieste, takže rekonštrukcia prebieha bez zbytočného prachu a hluku.

Veľkou výhodou je aj možnosť osadenia pôvodných dverí, do vynovenej zárubne. Je však potrebné počítať s tým, že dverný otvor sa zmenší o 3 až 10 centimetrov, v závislosti od prehnutia pôvodnej zárubne. Keďže ide o technicky náročnejšiu montáž, obkladanie oceľových zárubní nie je bežným spôsobom, ako zrenovovať pôvodné zárubne.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)