Kategórie

Posuvné brány

Posuvná brána je modernou možnosťou ako sa dostať vozidlom do objektu. Spoločnosti ponúkajúce posuvné brány majú vo svojom portfóliu spravidla aj celé oplotenie objektu v rovnakom vzhľade a z rovnakého materiálu, z akého konštruujú bránu, čím sa zákazník vyhýba problémom s estetickým ladením brány a zvyšného oplotenia.

Typy posuvných brán

Existujú dva základné typy posuvných brán. Môžete si vybrať buď pojazdnú posuvnú bránu alebo samonosnú.
Pojazdné alebo koľajničkové posuvné brány majú koľajnicu zabudovanú rovno v zemi, po ktorej sa posúvajú pomocou koliesok. Nevzniká tak priestor, „fuga“, medzi bránou a zemou. Tu je však podstatné, aby bol terén, v ktorom chceme bránu osadiť, vodorovný. Toto nie je vždy samozrejmosťou, no zarovnanie pôdy sa dá docieliť aj umelo.

V tomto smere je samonosná posuvná brána výhodnejšia. Odpadá pri nej potreba vodorovného povrchu, na ktorom chceme bránu osadzovať. Posuvná pojazdná brána sa pohybuje priestorom nad zemou a dá sa teda inštalovať aj v nerovnom či svahovitom teréne. Nie je potrebné inštalovať samostatnú koľajnicu na bránový posuv, ktorá sa častým prechodom vozidiel alebo vďaka počasiu zanáša rôznymi nečistotami.

Otváranie

Posuvné brány sa dajú ovládať, otvárať dvomi základnými spôsobmi. Je to klasické manuálne otváranie a čoraz populárnejšie automatické otváranie. Tu si môžeme vybrať z rôznych možností automatického otvárania, ktoré firma, u ktorej sme sa tento typ brány rozhodli zabezpečiť, ponúka.

Automatické otváranie brány zabezpečuje elektromechanický pohon. Následne sa ponúka viacero možností spúšťania tohto pohonu. Môžeme si zvoliť spôsob tlačidla, ktoré je zabudované priamo v bráne alebo budeme používať diaľkové ovládanie, prípadne fotobunku či časový spínač. Opäť ide o spotrebiteľské rozhodnutie, ktoré sa riadi ekonomickým faktorom a mierou, do akej si chceme spohodlniť a uľahčiť otváranie brány. Ak napríklad o určitom čase každý deň opúšťame objekt, budeme pravdepodobne voliť časový spínač, ktorý si nastavíme podľa vlastných potrieb.

Materiál a montáž

Posuvné brány sú spravidla vyrábané z ocele, ktorá by mala byť komaxitovaná, teda upravená práškovým lakovaním, ktoré zabezpečuje dlhšiu životnosť a antikoróznosť. Taktiež sa môžeme stretnúť s ponukou nerezovej ocele. Posuvné brány ponúkajú predovšetkým tento druh spracovania, keďže kovaná brána býva z oceľového masívu, ktorý je ťažký a teda nie najvhodnejší ako voľba pre materiál posuvnej brány.
Oceľ sa môže kombinovať aj s drevom, to však pri posuvných bránach predstavuje skôr doplnkovú a estetickú funkciu.

Montáž sa líši od toho, či sme si zvolili pojazdnú alebo samonosnú bránu. Pri samonosnej posuvnej bráne je rámová konštrukcia privarená k tzv. C-profilu. Ten sa zhotovuje z vysoko kvalitnej ocele a umožňuje horizontálny pohyb brány na ložiskách, ktoré sú súčasťou dvoch nosných vozíkov ukotvených v betónovom základe. Pojazdná posuvná brána má na spodnej časti konštrukcie upevnené pojazdové kolieska, ktoré zapadajú do koľajnice. Tá je ukotvená po celej šírke prejazdu.

Posuvné brány - na čo si dať pozor?

To, aký typ posuvnej brány si vyberieme, je samozrejme na našom vlastnom rozhodnutí. Pri pojazdnej bráne sme už spomínali, že koľajnica sa ľahko zanáša, čo môže spôsobiť aj jej úplnú nefunkčnosť. Môžeme povedať, že tento typ brány si vyžaduje väčšiu starostlivosť. Okrem toho, v prípade, že miesto, kde má byť brána umiestnená, nie je úplne rovné, musíme rátať s tým, že investujeme ďalšie prostriedky do pôdnej úpravy, a to buď betónovaním alebo zarovnávaním.

Výber typu, materiálu a spôsobu otvárania brány je teda vždy otázkou našich preferencií a finančných možností. Pri výbere majme ešte na pamäti to, že vo väčšine prípadov nebýva v cene brány zahrnutá doprava, montáž a elektromechanický pohon. Na túto skutočnosť vás však každá solídna firma ponúkajúca posuvné brány včas upozorní.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)