Kategórie

Tepovanie kobercov

Koberce v domácnosti slúžia ako estetický doplnok interiéru, no nielen preto je dôležité dbať o ich údržbu. Koberec sa zvykne stať domovom nechcených domácich zvieratiek, akými sú napríklad roztoče. Pravidelné vysávanie je pri kobercoch samozrejmosťou, no je len povrchným riešením. Takýmto spôsobom z neho nikdy nedostaneme všetok prach a špinu. Neznamená totiž, že to čo nie je vidieť, v skutočnosti neexistuje. Preto treba staviť aj na tepovanie kobercov, čistenie, ktoré ide až do hĺbky.

Prečo tepovať koberec?

Okrem toho, že vysávaním sa nezbavíte hĺbkového znečistenia, nezbavíte koberec ani nežiaducich pachov, akými sú napríklad dym z cigariet, telesný pach, pach z kuchyne či pach z domácich zvierat. Tu pomôže jedine dôkladné tepovanie kobercov. Často totiž ide o pachy, ktoré sa tam nahromadili za dlhší čas.

Takisto je vhodné tepovať koberec preventívne a nečakať až na chvíľu, kedy vznikne nepríjemný zápach alebo sa na vašom koberci usadia roztoče. V neposlednom rade by dôvodom mal byť vzhľad vašich kobercov, čiže estetická stránka. Na povrchu koberca môžu vzniknúť fľaky a určite lepšie ako ich nenápadne zakryť nejakým nábytkom, bude ich dôkladne vyčistiť a vytepovať.

Ako často tepovať koberce

Tepovanie kobercov, čiže hĺbkové čistenie, je dôležité praktizovať aspoň raz za rok. Predsiene a miestnosti kam chodievate aj v topánkach, je dobré tepovať aj častejšie. Mnohí dovolia svojim domácim miláčikom behať aj vo vnútri domu či bytu. Aj v takomto prípade sa odporúča tepovať častejšie, a to nielen z dôvodu zápachu, ale aj možného vzniku alergií.

Niektorí sa možno obávajú, že časté tepovanie kobercov ich môže znehodnotiť. Opak je však pravdou. Ak sa o vaše koberce dôkladne staráte, ich životnosť sa skôr predĺži.

Tepovanie kobercov nasucho

Tepovanie kobercov mokrým spôsobom nie je odporúčané vo všetkých prípadoch, preto sa využíva i tepovanie nasucho. Ide napríklad o perzské koberce, či iné koberce s vyššou dĺžkou vlasov, pri ktorých hrozí, že prášok sa na koberci zachytí a nebude možné ho odstrániť. Touto metódou sa čistia tkané a vyšívané koberce so spomínanou nízkou dĺžkou vlasov. Týmto spôsobom sa však nečistia ani koberce vyrobené z bavlny. V tomto prípade sa používa vlhký a hrubý prášok, ktorý má schopnosť absorpcie, a tak na seba viaže všetku nečistotu a prach.

Ako tepovať koberec

Najprv koberec povysávame. Na povrch, ktorý je znečistený, nanesieme čistiaci prostriedok určený na tepovanie kobercov a zmiešame ho s teplou vodou. Takýto čistiaci prostriedok má účinok na celú časť koberca, čiže čistí hĺbkovo aj povrchovo. Posledným krokom je odsávanie tekutiny. Po tepovaní mokrým spôsobom zostávajú koberce dlhší čas mokré a v niektorých prípadoch potrebujú schnúť aj okolo 9 hodín.

Tepovacie služby

Ak máte doma drahé koberce a v tepovaní si natoľko neveríte, oplatí sa objednať si na čistenie vašich kobercov špecialistov. Okrem toho, že majú s tepovaním kobercov mnoho skúseností, majú na to aj omnoho účinnejšie prostriedky ako sa dajú bežne kúpiť. Môže sa stať, že sa na vašom koberci objaví škvrna, ktorá nepôjde len tak ľahko vyčistiť. Aj to je jedným z dôvodov, prečo si ľudia objednávajú profesionálne tepovanie kobercov. Kto sa chce s tepovaním popasovať sám, no nemá na to vhodné prostriedky, existuje aj možnosť zapožičania si tepovacích strojov na niekoľko hodín.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)