Kategórie

Kľučky na dvere

Dvere by bez kľučky len ťažko dokázali plniť všetky svoje funkcie. Okrem toho, že sú kľučky funkčné, majú aj estetickú úlohu. Dotvárajú celkový estetický dojem z dvier a celkového interiéru. Kľučky skutočne nie sú iba maličkosťou, akýmsi zanedbateľným detailom. Skúste napríklad vymeniť na starých panelákových dverách nepekné bakelitové alebo hliníkové kľučky za moderné a uvidíte, ako sa zmení ich celkový vzhľad!

Druhy kľučiek podľa použitia

Podľa toho, kde sa kľučky používajú, ich môžeme jednoducho rozdeliť na interiérové a exteriérové, prípadne bezpečnostné kľučky. Na vchodové dvere alebo bránu inštalujeme typ kľučky, ktorý je prispôsobený na používanie v exteriéri. Zväčša ide o produkty vyrobené z pevnejších a odolnejších materiálov, ktoré bývajú na vonkajšej strane ukončené guľou (čo samozrejme nemusí byť pravidlom).

Kľučky sa predávajú v pároch – vždy pravá a ľavá strana. Pri kľučkách s guľou treba dávať pozor na to, na ktorej strane chceme mať guľu a na ktorej kľučku.

Materiály

Zväčša si ani neuvedomujeme, koľkokrát denne prichádzame do kontaktu s kľučkami. Preto musia byť kľučky vyrobené z materiálov, ktoré takéto množstvo dotykov vydržia bez toho, aby sa nadmerne poškodzovali.
V súčasnosti sa kľučky vyrábajú hlavne z mosadze, hliníka, chrómu, nereze, niklu, nylonu, polyamidu, polyvinylchloridu (PVC), alebo z polypropylénu.

Výhodou nerezových kľučiek je, že nepotrebujú žiadnu dodatočnú povrchovú úpravu. Iné kovové kľučky sa na povrchu upravujú galvanickým pokovovaním, alebo v súčasnosti pravdepodobne najmodernejšou technológiou – naprašovaním nízkotlakovým plazmovým výbojom. Povrch môže byť bronzový, titánový, chrómovaný, alebo postriebrený, pričom pri všetkých týchto úpravách existuje ako matný, tak aj lesklý variant.

Okrem priemyselne vyrábaných kľučiek je možné kúpiť ručne kované kľučky, ktoré sú niekedy až umeleckým dielom. Ich inštalácia je vhodnejšia predovšetkým v exteriéri (vchodové dvere, brána) alebo na montáž v rustikálnom prostredí. Do moderného interiéru sa veľmi nehodia. Pri kovaných kľučkách sa kladie dôraz na trvácnosť materiálu, ktorý používaním skôr získava na kráse.

Rozlíšenie podľa kovania

Kovaním nazývame štítok, ktorý chráni priestor okolo miesta, v ktorom je kľučka vsadená do dverí a priestor okolo kľúčového otvoru. Kovanie sa rozdeľuje na dva základné druhy – celoštítkové kovanie a rozetové kovanie.

a) Pri kľučkách s celoštítkovým kovaním chráni priestor kľučky a zámky jeden kus materiálu. Pri kúpe celoštítkového kovania treba dôkladne zmerať rozteč medzi osou kľučky a zámky. Štandardne sa používa vzdialenosť medzi stredom kľučky a zámky 72 mm alebo 90 mm. Pri bezpečnostných dverách môže byť vzdialenosť aj väčšia ako 90 mm.

b) Rozeta pôvodne označovala ornamentálnu gotickú ozdobu kruhovitého tvaru – ružicu. V súvislosti s kľučkami sa tento pojem používa na označenie kovania, ktoré má za účel chrániť okolie kľučky a zámkový priestor, ale na rozdiel od celoštítkového kovania sa skladá z dvoch samostatných častí.
Pôvodne mali rozety okrúhly tvar, dnes však je možné kúpiť rozety rôznych tvarov: od kruhových, cez oválne a úzke až k hranatým rozetám. Pri rozetovom kovaní nemusíme dbať pri kúpe na rozteč kľučky a zámky, pretože sa skladá z dvoch samostatných častí.
Pri bezpečnostných dverách býva rozeta špeciálne upravená kvôli bezpečnostným zámkam, ktoré majú iné rozmery ako dózické a cylindrické zámky.

Kovania môžu mať rôzne hrúbky. Okrem štandardných kovaní s hrúbkou 11 mm je možné kúpiť kovania s hrúbkou 5 mm, alebo len 1,5 mm. Okrem toho existujú aj kovania zapustené do dverí.

Druhy roziet v závislosti od typu zámky

Pri kúpe kovania je dôležité upresniť, na aký typ zámky sa bude kovanie osádzať. Okrem už spomínaných bezpečnostných zámkov existujú ďalšie štyri druhy roziet v závislosti od typu zámky.

- Prvou je zámka na klasický dózický kľúč. Takýto druh zámky je najčastejšie používaný pri interiérových dverách.
- Ďalším typom sú zámky s cylindrickou vložkou, ktoré sú ľudovo známe ako „fabky“.
- Zvláštnu kategóriu tvoria zámky so spodným štvorhranom, ktoré sa hodia najmä do kúpeľní a na WC, lebo sú z jednej strany ukončené tzv. motýlikom, ktorý slúži na jednoduché uzamykanie dvier namiesto kľúča.
- Posledným druhom sú kovania na dvere bez zámky. V takomto prípade stačí rozeta okolo kľučky, pretože na dverách nie je žiaden spodný otvor, ktorý je treba zakryť. Prípadne existujú celoštítkové kovania bez kľúčového otvoru.

Cena

Kľučka môže byť dobrou investíciou napríklad vtedy, ak ide o umelecké kovanie. Vtedy sa jej cena môže vyšplhať až nad hranicu 150€. Na trhu sú aj luxusné kľučky, ktoré sú pozlátené, alebo vykladané drahými kameňmi.
Bežná cena kľučiek sa však pohybuje niekde v rozmedzí medzi 3€ až 50€.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)