Kategórie

Náradie

Vývoj náradia sa viaže na vývoj ľudstva v jednotlivých historických etapách. Prvé náradie v období praveku bolo značne jednoduché. Praveké náradie bolo vyrábané najmä za účelom lovu. Postupom času pribúdali rôzne druhy náradia, ktoré sa zdokonaľovali a ich využitie bolo širokospektrálne. Za najväčší prelom, ktorý ovplyvnil i nasledovný vývoj náradia, sa považuje koniec 19. storočia, kedy došlo k objaveniu a postupnému využívaniu elektriny. Éra klasického náradia samozrejme po objavení elektriny neskončila, avšak mnoho súčasných druhov a typov náradia je práve elektrických. Všeobecným význam náradia spočíva v zjednodušení práce a skrátení času venovaného danej činnosti.

Náradie je neodmysliteľnou výbavou domácností rovnako ako kuchynské spotrebiče. Zapálený domáci majster alebo záhradkár sa nezaobíde bez potrebného náradia. Existencia množstva typov a druhov náradia dokáže niekedy sťažiť jeho výber a kúpu. Neviete sa orientovať v širokej palete náradia? Aké náradie je vhodné pre domácnosť, a ktoré zase pre záhradku? Poradíme vám s výberom náradia pre rôzne činnosti a taktiež vám predstavíme nové trendy v oblasti náradia.

Ručné náradie

Ručné náradie pozostáva zo širokej škály rozmanitých typov s množstvom funkcií. Nielen profesionálny majster je vybavený rôznym náradím, ale i šikovný domáci kutil sa nenechá zahanbiť svojou výbavou ručného náradia. Medzi klasické ručné náradie, bez ktorého sa mnohokrát nezaobíde nejedna domácnosť, patrí skrutkovač, kladivo či pílky. Sady a kufre s náradím, ktoré obsahujú niekoľko desiatok druhov náradia a ich komponentov sú v obľube najmä u profesionálnych majstrov. Veľkosť a rozmanitosť zloženia sady s náradím ovplyvňuje ich cenu. Najlacnejšie sady s náradím predstavujú základné zväčša osemdielne sady náradia. Ich hodnota sa pohybuje od 15€ do 40€, s prihliadnutím na úroveň vybavenia sady či kufra s náradím.

Profesionálne vybavené sady a kufre s náradím obsahujú niekoľko desiatok ba aj viac než dve stovky druhov náradia a potrebného príslušenstva. Takto bohato vybavené sady sú určené profesionálnym remeselníkom a majstrom. Ich cena sa pohybuje od 60€ do 500€. Výber sady či kufríka s náradím ovplyvňuje nielen cena, ale i jeho zloženie, napríklad pre elektrikárov sú ideálne elektrikárske kufríky s náradím, rovnako ako i sady nástrojov pre elektroniku, ďalej rozoznávame kufre s náradím - stolár či kufor s náradím - sanita.

Elektrické náradie

Zmyslom každého druhu náradia je uľahčiť namáhavé činnosti či už v domácnosti, alebo v záhradke. Elektrické náradie patrí medzi náradie, pri ktorom nie je potrebné vynakladať až takú veľkú námahu v porovnaní s klasickým ručným náradím. Elektrické náradie pravidelne využívajú remeselníci a šikovní majstri.

Medzi najpreferovanejšie typy elektrického náradia patria vŕtačky, skrutkovače, brúsky, píly, frézy a mohli by sme menovať radu ďalšieho užitočného náradia pre majstrov. Každé náradie časom a intenzitou používania sa stane opotrebované. K mnohým druhom elektrického náradia sa dá zakúpiť náhradné príslušenstvo, napríklad pílové kotúče, vrtáky či rezné kotúče na kov.

Do kategórie elektrického náradia patrí i náradie, ktoré funguje na princípe akumulátora, zväčša sa jedná o akumulátorové vŕtačky a skrutkovače. Toto náradie obsahuje nabíjaciu batériu – akumulátor. Akumulátor predstavuje technické zariadenie, ktoré uchováva elektrickú energiu, takže akumulátorové náradie je použiteľné aj bez priameho zapojenia na elektrický zdroj.

Záhradné náradie

Pestovatelia a záhradkári pri svojej práci používajú rozmanité záhradné náradie, vďaka ktorému je ich záhradka dôsledne upravená a krásne vyzerajúca. Jednotlivé druhy záhradného náradia ovplyvňuje i samotný typ záhrady. V okrasných záhradách sa využíva predovšetkým drobné náradie používajúce sa pri vysádzaní a presádzaní kvietkov, jedná sa napríklad o kolík na sadenie kvetinových cibuliek, klasický kolík na sadenie, kvetinovú lopatku, ručný kyprič záhonov, malú kosu atď.

Súčasťou mnohých okrasných záhrad je buď živý plot, alebo jednotlivo vysadené okrasné kríky, ktoré je potrebné upravovať, formovať a strihať do požadovanej výšky a tvaru. Na strihanie živých plotov odporúčame používať polostrih či už elektrický alebo benzínový. Pre úžitkové záhrady a ovocné sady je príznačné záhradné náradie ako napríklad rôzne motyky a motyčky, viaceré typy hrablí, fúrik, nožnice na konáre, záhradné nožnice, pílky, sekerky, rýľ či rotavátor. Rotavátor je typ náradia, ktorý oproti používaniu rýľa umožňuje rýchlejšie a ľahké rozrobenie pôdy v úžitkovej záhrade.

Ovocné sady sa neobídu bez náradia určeného na starostlivosť a údržbu stromov a kríkov, medzi takéto náradie patrí ručná alebo motorová píla, nožnice na obstrihovanie suchých a poškodených konárov. Na úpravu a starostlivosť o trávnik sa používa viacero druhov náradia. Okrem pravidelného kosenia kosačkou, prípadne krovinorezom je potrebné trávnik očistiť a prevzdušniť, načo sa používajú klasické hrable a kyprič trávnika.

Unikátne náradie

Zaťažuje vás pravidelné kosenie trávnika vo vašej záhrade? V takom prípade čítajte ďalej, dovoľujeme si vám predstaviť novinku, po ktorej budete túžiť. Jedná sa o robotickú kosačku. Robotická kosačka vám v prvom rade ušetrí čas, ktorý by ste museli venovať koseniu trávnika. Výber robotickej kosačky spomedzi rôznych modelov ovplyvňuje veľkosť plochy, typ povrchu a intenzita – frekvencia kosenia. Čím väčšia je rozloha trávnika a náročnejší – kopcovitý je povrch, tým kvalitnejšiu robotickú kosačku budete potrebovať.

Požičovňa náradia

Pokiaľ nepatríte medzi domácich majstrov a zároveň nechcete míňať vysoké sumy za kúpu náradia, v takom prípade sú vám k dispozícií služby požičovní náradia.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)