Kategórie

Stavba krbu

Moderné krby už dávno nahradili starodávne keramické krbové kachle a rustikálne pece, ktoré sa tešili obľube najmä vtedy, keď nebolo v domoch dostupné centrálne vykurovanie. Časom sa v ľudovej slovesnosti udomácnilo slovné spojenie „rodinný krb“ ako synonymum rodinnej pohody a tepla domova.

V súčasnosti môžeme pozorovať, že používanie krbov zažíva svoju renesanciu a krby opäť vytvárajú teplo domova v mnohých obývacích miestnostiach aj v našich končinách. Pojem "stavba krbu" sa teda stáva frekventovanou súčasťou slovníka čoraz väčšieho počtu majiteľov domov či bytov.

Čo treba zvážiť pred stavbou krbu?

Pred stavbou krbu si musíme položiť niekoľko zásadných otázok. V prvom rade si musíme ujasniť účel, ktorý má krb spĺňať a tomuto účelu podriadiť výber krbu. V neposlednom rade by sme sa mali snažiť o zladenie jeho funkčnosti a estetickej stránky.

Pokiaľ chceme, aby krb vyhrieval iba jednu miestnosť, rozhodneme sa pre teplovzdušný krb. Takýto krb zohrieva krbovú vložku a vzduch v krbe a následne ho odvádza do priestoru.

Ak chceme, aby krb okrem vyhrievania priestoru sálavým teplom zohrieval aj vodu, ktorá sa dá použiť ako úžitková voda v kúpeľni, alebo ako horúca voda cirkulujúca v podlahovom kúrení, je vhodné rozhodnúť sa pre teplovodný krb, ktorého súčasťou je teplovodný výmenník vody.

Najvýhodnejšie je inštalovať krb do novostavby, kde stavbu krbu môžeme zahrnúť do plánov stavby a projektu domu, čím zaistíme, že sa komín bude nachádzať na správnom mieste, čo zjednoduší umiesťovanie krbu do priestoru.

V prípade, že stavba nemá komín, alebo je nevhodne umiestnený, musíme sa uspokojiť s elektrickým krbom, ktorý je len akousi napodobeninou romantického krbu na pevné palivo.

Pre a proti

Stavba krbu je nákladnou investíciou, preto sa musíme dôkladne zamyslieť nad výhodami a nevýhodami krbu.
Medzi hlavné výhody patrí rýchly nástup tepla v priestore. Priestor sa vyhreje rýchlejšie ako vyhrievaním prostredníctvom radiátora. V prípade vyhrievania malého priestoru (napr. malej chaty) môže stačiť krb ako jediný zdroj tepla. V rodinnom dome môže predstavovať aspoň zaujímavú finančnú mesačnú úsporu.

Nevýhodou je že vysoký tepelný výkon je udržateľný len počas kratšej doby a je nutné dokladať palivo (brikety, palivové drevo) do krbu. Problémy môžu zaznamenať alergici, pretože okrem paliva sa v krbe spaľuje aj prach a nečistoty, ktoré palivo obsahuje.

V takomto prípade je možné siahnuť po plynovom krbe, ktorého výhodou je, že po spálení paliva nezostáva žiaden prach ani popol. V súčasnosti sa netreba báť, že plameň plynového krbu bude vyzerať nevábne, podobne ako plameň plynového sporáka. Vďaka modernej technológii je možné docieliť imitáciu horenia dreva a tieto krby pôsobia veľmi luxusne a elegantne vďaka rôznym možnostiam zdobenia krbovej vložky. Inou výhodou týchto krbov je napríklad diaľkové ovládanie.

Stavba krbu

Stavba krbu prebieha v niekoľkých krokoch, pričom sa postup môže mierne líšiť od typu krbu a použitých materiálov. S istou mierou zovšeobecnenia ale môžeme povedať, že ide v zásade o nasledovné kroky:

Prvým krokom je umiestnenie krbovej vložky, ktorá je akýmsi srdcom krbu, na pevné miesto a zabezpečenie prívodu vzduchu, bez ktorého nemôže prebiehať horenie.

Ďalším krokom je izolácia stien krbu prostredníctvom izolačných dosiek. V súčasnosti sa na trhu nachádza niekoľko výrobcov izolačných dosiek. Pri ich výbere treba dbať o to, aby išlo o materiály, ktoré sú certifikované kvôli bezpečnosti. Na bezpečnosti sa šetriť neopláca.

Po tomto kroku prichádza na rad prepojenie dymovodu s komínom, pričom treba dávať dôraz na precíznu izoláciu, pretože inak by dym mohol unikať do priestoru.

Nasledujú murárske práce, pretože je potrebné vymurovať priestor pod krbovou vložkou a vytvoriť priestor na zásobu dreva, prípadne rôzne police okolo krbu. Po týchto prácach nasleduje položenie obkladov a dokončovacie práce (osadenie rohových líšt, fasádnych sieťok a omietnutie stien).

Svojpomocne, alebo na kľúč?

Ceny krbov sa pohybujú v pomerne širokom rozmedzí v závislosti od použitých materiálov a typov krbovej vložky. Nemalú časť nákladov tvorí cena práce účtovaná kachliarom. Výhodou krbu na kľúč je, že stavbu realizuje majster kachliar, ktorý má osvedčenie vydané cechom kachliarov a dlhoročné skúsenosti so stavbou krbu.

Dnes je už samozrejmosťou, že väčšina firiem ponúka okrem výberu z krbového katalógu aj vizualizáciu krbu stavaného na mieru, takže budete mať istotu, že krb bude ladiť s vašim interiérom. Ak ovládate väčšinu potrebných zručností, môžete sa rozhodnúť pre stavbu krbu svojpomocne. Je možné kúpiť si stavebnicu krbu, pričom svojpomocná stavba trvá podľa odhadu asi 10 dní.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)